Zack Snyder ile şahsi bir derdim olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla, Snyder ile ilgili objektif bir fikir belirtme kabiliyeti haiz bir birey olduğumu düşünen insan sayısı muhtemelen beş ila yedi arasında değişiyor şu dünyada. Ama işte geek sitesi yürütüyoruz, Snyder bizim ilgilendiğimiz şeylerin en babalarından birinin sinematik evreninde rol üstleniyor; o yüzden devamlı üzerine birkaç kelime etmek mecburiyetine kalıyoruz. O kelimeler de iyi değil, çünkü bu adam iyi bir yönetmen değil.

Ama çok güzel film çekiyor. Yarın Hollywood ortak bir karar alıp ses teknolojisinden baydıklarını açıklasa Zack Snyder’ın dünyanın en iyi sinemacısı olduğunu ben sabahına bizzat ilan ederim. Ama bir şeyler de “güzel” iş yapmaktan ötede duruyor işte. Hikaye oluşturmak gerekiyor. Karakterizasyon gerekiyor. Montaj bilmek, tutar oluşturmak gerekiyor. Snyder bence bunları bilmiyor, ama birilerince de felaket usta herhalde ki, insanlar şu an Batman filmini yönetsin diye imza topluyorlar.

snyder_lel

Ben Affleck Batman filminin yönetmenliğini bıraktı. Bir ay kadar önce “İyi bir şey olursa çekmeyeceğim, mecbur muyuz” diye açıklama yaptıktan sonra dönüp “Tabi büyük sorumluluk, ben oynamaya odaklanacağım” deyince sadece rasyoneliteyle tanışma şerefine nail olmamış DC fanboyları “hakikaten yoruldu herhal” diye düşündü. Affleck’in projeye olan inancını yitirdiği çok açıktı. Yerine kimin geleceği tartışılmadı bile genel geek mecralarında. Filme umut evrensel olarak kesildi.

Bu umudu yeniden inşa etmek için birileri Snyder’ın doğru adam olduğunu düşünüyor. Fanboy gözyaşları haricinde bütün metrik datalara göre son on yılın en hayal kırıklığı yaratan süper kahraman filmini çekmiş olan adama, tarihin sinemaya en yakışan süper kahramanını vermek herhalde risk bodon yazan Yiğit Özgür gibi bir hareket, bilemiyoruz. Ortada nasıl bir metin var, Warner Bros ne dayatıyor bilmiyoruz. Ama tek şeyden eminiz. Ben Affleck’in “Bundan iyi bir şey çıkmayacak” diye bıraktığı proje Snyder’in eline kalırsa, iki seneye “Lan adam hafif giriyormuş Snyder’a ya…” yorumları görürsünüz Muhit’te.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.