Uzun süredir Can ile konuştuğumuz bir şeydi Geekyapar ile Oyunder‘in oyun üzerine birlikte düşünmesi ve çalışması.  Bugün artık düşüncelerimizin gerçek bir iş birliğine dönüştüğü gün.  Bu yazı ile işbirliğimizi sizlere duyurmak bana düştü. Tüm Geekyapar ailesine sevgiler. Editörlerimizden Volkan (Sel) ve diğer Oyunder üyelerince kaleme alınacak makaleler, güncel konulara ilişkin bilgilendirmeler, inceleme araştırmalara dair bilgileri size buradan ulaştıracağız. Geekyapar platformunda daha önce oyun konusu birçok kez işlendi. Bugünden sonra Oyunder’in ve üyelerinin projelerini ve oyun sektörüne yönelik paylaşımlarını yalnızca sitemizden, bültenimizden veya sosyal medya kanallarımızdan değil; bu mecradan da sizlerle paylaşacağız. “Yaparsa geek yapar.” Oyunder’den sevgilerle…

 

OYUNDER Nedir? Ekibimizde Kimler Var?

oyunder-geekyapar

OYUNDER (Oyun Tasarımcıları, Geliştiricileri, Yapım ve Yayımcıları Derneği) Türkiye’nin oyun endüstrisini temsil eden ve kar amacı gütmeyen Dernek statüsünde bir birliktir. Üyeleri arasında bağımsız oyun geliştiricileri, yapım ve yayıncıları, tasarımcılar, grafik sanatları uzmanları, müzisyenler, ses teknisyenleri, alt yükleniciler, sektöre hizmet sağlayan mali uzmanlar, hukukçular, amatör ve profesyonel sektör temsilcileri, teknoloji işletmeleri, öğrenciler ve akademisyenler bulunmaktadır.

 

Neler Yapıyoruz?

8 Aralık 2012’de ilk olağan genel kurulunu gerçekleştiren Oyunder, birçok etkinlikte yer alarak sektöre ve bu sektörde yer alan profesyonellere katkıda bulunurken, Eylül 2014’ten bu yana yayınladığı Haftalık Bülten ile sektördeki gelişmeleri, etkinlikleri ve yeni yayınlanan oyunları derleyip sizlerle buluşturuyor.

Oyunder Türkiye’de oyun endüstrisinin sesidir. 3 yıllık yolculuğumuzu sizler için görselleştirdik. Bu görselleştirmeye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Geekyapar’da Neler Paylaşacağız?

Oyunder olarak Geekyapar’da yerli oyun geliştiriciler, oyun geliştirme etkinlikleri, üniversitelerde oyun geliştirme eğitimleri, e-spor dünyasındaki gelişmeler, turnuvalar, oyunlaştırma (gamification), oyun tarihi ve oyun dünyasına yön veren oyunlar, oyunlar üzerine TED konuşmaları gibi konularda paylaşımlarda bulunacağız.

 

Vizyonumuz

Oyunder’in vizyonu Türkiye oyun sektörünü bu alanda dünya üzerinde en iyi yerel koşullara ve en güçlü ekosisteme sahip piyasa haline getirmektir. Bu amaçla yurt içi ve yurt dışında lobicilik faaliyetleri yürütecek olan Oyunder, sektörün önünü açacak hukuksal düzenlemelerin oluşturulması için araştırma çalışmaları ve piyasa analizleri gerçekleştirecek ve bunların sonuçlarını yapıcı öneriler haline getirerek hükümet ve yerel makamlar nezdinde paylaşacak ve kanaat önderliği yapacaktır.

Bu doğrultuda Oyunder basın ile aktif ilişkiler yürüten Ulusal ve Uluslararası Medya, Radyo, Online kanallar ve TV kanalları ile yakın etkileşim içinde olan gelişmiş bir Pazarlama ve Halkla İlişkiler yönetimine sahip olmayı hedeflemiştir. Oyunder gücünü amacına ulaşmak yolunda faaliyetler yürütmek, üyelerini temsil etmek, onlar için daha iyi çalışma koşulları ve yasal haklar sağlayabilmek için kullanacaktır.

 

Son Bir Not

Oyunder’i henüz takip etmeyen Oyun geliştiren veya geliştirmeye hevesi olanların Geek’lerin GENÇDES projesini incelemesini tavsiye ederim. Kültür Bakanlığı tarafından açıklanan bu programa dair detayları bir başka yazıda sizlerle paylaşacağız.

 

Tansu Kendirli

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.