Sinema dünyasında Sandy ve Danny gibi, Rose ve Jack gibi romantik ilişkilerden daha ikonik bir ilişki biçimi varsa o da kesinlikle oyuncu-yönetmen ilişkisidir. Örneğin Michael Caine’siz bir Nolan filmi hayal edemezsiniz ya da Samuel L. Jackson’sız bir Tarantino filmine rastlamak çok zordur veya Tim Burton’ın yönettiği bir filmi açtığınızda karşınıza Johnny Depp’in çıkacağı neredeyse kesindir. Gittikçe bu isimler kadar ikonikleşen bir ikili daha var: Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio. Scorsese ile Di Caprio Gangs of New York, The Aviator, The Departed, Shutter Island ve en bilineni Wolf of Wall Street olmak üzere 5 filmde beraber çalışmışlardı. Deadline‘ın özel haberine göre ikili altıncı kez Theodore Roosevelt‘in biyografi filmi için bir araya gelecek.

Bilmeyenleriniz için Roosevelt, Amerika Birleşik Devletleri’nin 26. başkanı olarak görev yapmış. Ayrıca Oval Ofis’in makam koltuğuna oturmadan önce de adını ülkesine duyurmuş bir isim: Küba’nın bağımsızlığında önemli rol oynamış, San Juan Savaşı’na gönüllü önderlik edip cepheden zaferle dönmüş, bir dönem New York valiliği yapmış ve 25. başkan McKinley döneminde yardımcı başkan olarak seçilmiş. McKinley’nin suikast ile hayata veda etmesinin ardından da önce vekaleten sonra da seçilmiş başkan olarak Oval Ofis’e yerleşmiş.

Roosevelt’in başkanlık dönemiyse önceki yaşamına taş çıkartacak kadar hareketli geçmiş: Başkanlığının ilk döneminde işçi sınıfının yaşam şartlarını iyileştirmek adına çalışmalarda bulunan Roosevelt, ABD donanmasını dünyanın en iyisi yapmak için uğraşmış ve denizlerdeki hakimiyeti arttırmak için Panama Kanalı’nın açılmasını, bu kanalın ABD kontrolünde işlemesini sağlamış. 1904 yılında başladığı ikinci başkanlık dönemini siyahilerin medeni haklarının arttırılması konusunda çalışmalar yaparak tamamlamış. Bu dönemde Rusya ve Japonya arasındaki savaşta arabulucuk yaparak sonlanmasına yardım etmiş ve bunun sonucu olarak Nobel Barış Ödülü‘nü kazanmış.


DiCaprio ve Scorsese biyografilere alışık isimler. Daha önce beraber çalıştıkları filmlerden ikisi (The Aviator ve Wolf of Wall Street) zaten biyografik filmler ve oldukça başarılı yapımlar. Yine de Roosevelt gibi hayatını ağzına kadar dolu yaşamış ve herkesçe tanınan bir ismin biyografisini çekmek usta isimler için bile sınav niteliğinde olacaktır. Gelecek film henüz proje aşamasında olduğundan hakkında bildiklerimiz çok kısıtlı: DiCaprio’nun Roosevelt’i canlandıracağı aşikar. Filmin senaryosunu Scott Bloom‘un yazacağını biliyorken senaryoda Roosevelt’in hayatının hangi kısmına yoğunlaşıldığını bilmiyoruz. Yapımcılığı Paramount Pictures’ın üstleneceği ve prodüktörlüğü Scorsese ile beraber Emma Koskoff ve Chuck Pacheco‘nun paylaşacağı bilinen detaylar arasında.

Scorsese şu günlerde 2018’de vizyona girmeye hazırlanan The Irishman filmine odaklanmış durumda. Usta yönetmen önündeki işi bitirir bitirmez Roosevelt biyografisi hakkında gelişmeleri duymaya başlarız. Zira Scorsese boş durabilen bir yönetmen değil. Eğer projeye inancı varsa hemen işe koyulacaktır. Bir tahmin bekliyorsanız; Roosevelt, DiCaprio ve Scorsese Oscar sezonuna çok uygun isimler olduğundan film 2020 sonbaharına yetiştirilmek istenecektir.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.