Bilmeyen kaldı mı? Belki vardır. Belki yıllar sonra bu makaleyi dönüp okuyacaklar olur. Türkiye’nin daha güzel olduğu bir gelecekte, gençler “nostalji yapıp, Geekyapar’ın 2015 yazılarına bakalım mı ehehe” diyeceklerdir. Onlara, “vay anasını memleket ne çekilmezmiş lan” dedirtip ibret aldırmak için özet geçelim. Türkiye’de bir insan, Yüzüklerin Efendisi karakteri Gollum’un resimlerini Tayyip Erdoğan ile yan yana koyarak Facebook’a koyduğu için mahkemede yargılanıyor.

Konu zaten kendiliğinden komik. Espri yapmanın gerçekten cezalandırılabilir bir suç olarak kabul edilmesi de ibretlik. Ama mesele burada sonuçlanmıyor. Resmi koyan kişi, Bilgin Çiftçi’nin avukat ekibi, mahkemede savunmalarını Gollum’un aslında kötü bir karakter olmadığı, dolayısıyla benzetmenin hakaret sayılamayacağı üzerine kuruyorlar. Hakim de Yüzüklerin Efendisi külliyatında eksik kalınca, olaya bir Gollum bilirkişisi çağırma ihtiyacı duyuyor.

İşte böyle de abesle iştigal bir memleket olunca, elalemin de makara konusu oluyoruz elbette. Yapacak bir şey yok. Peter Jackson’ın bile “ben filmleri çektim, bilir kişiyim” diye dahil olup, o resimlerde gösterilen karakterin Gollum değil, Gollum’un iyi tarafını temsil eden Smeagol olduğunu belirtmesiyle birlikte, yurtdışı basın baya diline doladı mevzuyu. Onlarda da art niyet aramak mümkün değil. Bugün bana Kuala Lumpur başkanı kendisini Red Skull’a benzeten birine dava açmış deseler, ben de bunu haber yaparım, meseleye de gülerim. Abes yani çünkü, saçma.

E tabii, durum bu kadar uzayınca, işin içerisine popüler kültürde yer etmiş en büyük Tolkien geek’lerinden biri olan Stephen Colbert’in girmesi de kaçınılmaz oldu. Peter Jackson’ın bile “adam müthiş biliyor” diyerek onore ettiği, hatta Hobbit 2’de rol verdiği Colbert, programının sekiz dakikasını garabete ayırdı. Başta “Amerika’da yaşadığım için çok mutluyum, çünkü güçlü insanlarla dalga geçebilme hakkım var” diyor Colbert. Suçlamak mümkün mü? Katılmamak mümkün mü? Biz şimdilik Colbert’in dediği diğer şeyleri tekrarlamaylaım. Mazallah, yarın ne bileyim Turkuvaz Medya etiketiyle falan çıkarız yani. Gerek yok. Videoyu koyup, dağılıyoruz. Buyurun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.