Şu hayatta animesinin yapılmasını istediğim şeyler var. Ama bunlar arasında kesinlikle Star Wars yok. Star Wars’un her türlü animasyon versiyonuna kıl kapmakla birlikte, anime kafasıyla birlikte gelen bayağılıkların söz konusu Jedi ve ışın kılıcı muhabbeti ile karışınca, ortaya çok kötü bir şey çıkacağını düşünüyorum, bkz: Clone Wars. Fakat bana gelip de “abi Tie Fighter’lar ile ilgili bir anime yapıyoruz, bol bol mecha, bol bol askeri drama, biraz Battlestar Galactica, biraz da Gundam” derseniz, işte o zaman durum değişir.

star-wars-anime-small

Nitekim Tie Fighter, böyle bir eser. Paul “Otaking” Johnson’ın üzerinde 4 yıl çalışarak yaptığı Tie Fighter, 80’ler anime ekolünden fırlamış muhteşem bir iş gibi duruyor. Küçükken en sevdiği oyunlardan biri ufacık disketin içindeki Tie Fighter olan benim gibi birisini kesinlikle can evinden vuran bu 7 dakikalık animasyon, eminim eski üçlemeyle büyüyen Star Wars hayranlarını da epey hayran bıraktıracaktır kendisine.

Animasyonun konusu bir imparatorluk donanmasının ufak bir isyancı donanmasıyla çatışmasını anlatıyor. Animasyon kalitesi gerçekten çok yüksek, karakterler özenle çizilmiş, bir insanın böylesine kalitede 7 dakikalık bir animasyon çıkartması için hayatından 4 yıl verebiliyor oluşuna gerçekten inanamıyorum. Ama işte animasyon olayı böyle bir şey. Buna baktıktan sonra o izlediğimiz yarım saatlik animelerin stüdyolardan nasıl çıktığını düşünemiyorum bile.

Bu arada Paul sadece animasyonu yapıp bitirmemiş, Tie Fighter için harika bir poster de çizmiş kendisi, gerçekten alıp, bastırıp, odaya asmalık türden bir iş olmuş. Diyorum ki, keşke Star Wars adına Clone Wars gibi dandik işler çıkmasa da şöyle ciddi şeyler izleyebilsek, ama işte ortada Disney gibi bir gerçek olunca maalesef hayaller Tie Fighter, gerçekler Star Wars Clone Wars..

star-wars-tie-fighter-poster-720x990-2

 

 

Yazar

If I ever woke up with a dead hooker in my hotel room, Matt would be the first person I'd call.

5 Yorum

 1. Ya şu cahil cühela takımına haber yazdırmayın. Clone Wars Disney’in değil, LucasArts’ın. Disney’in yaptığı dizi Rebels, ki haberdeki animasyonun kafa yapısına çok daha yakın bir çizgide.

  İşe bak ya… Hayaller Geekyapar, gerçekler Milliyet.com

  • Yiğitcan Erdoğan Cevap ver

   valla o cümleyi ben tashihledim mehmet, aslen yazar rebels örneğini vermişti zaten, ben onun yerine clone wars’ı aldım. cümle bu haliyle dediğin fact hatasını içermiyor, ama sanırım arada yiten bir anlamı var, niyet de şu: “disney oldukça ancak clone wars kafasında işler çıkar”. yani seviye olarak disney clone wars mentalitesinden çok uzaklaşamaz.

   bu arada ben buna şahsen katılmıyorum, ama yazarın fikri bu yönde 🙂 bence rebels şah-hane bir iş, bunu da yazmıştım uzun uzun zaten. farklı fikirler de olsun ama iyidir bence =)

 2. Yazının ilk paragrafını okuyunca Ölü Ozanlar Derneği’nin sayfa yırtma sahnesini andım. Aynen şöyle geçti içimden:

  “Bu ilk paragrafı okumayın çünkü zırva”

 3. Güzel bir animasyon olmuş, minicik bir ekiple böyle işler çıkarmak gerçekten kolay iş değil. 4 yılda bitirmesi biraz rahat rahat çalıştığı anlamına da geliyor bir taraftan, ama gemilerin çizimleri ve lazer sesleri dışında Star Wars’a pek benzetemedim.
  Robotech seyretmiş olanlar bilir, animasyon tarzı ve çizimleri çok benzer, roket planları bile direkt oradan alınmış gibi.
  Yorum ve etkileşim tabi ki önemli bu tarz işlerde, yine de Star Wars-Anime ikilisi fikir olarak çok heyecanlandırıcı olsa da bu uygulamada aynı etkiyi verememiş maalesef. Konuyu Star Wars’tan alıp özgün bir yola giderse çok daha başarılı olur bence.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.