Microsoft’un Nokia’yı satın aldığını duymuşsunuzdur. Uzun süre önce gerçekleşen satın alma işlemine resmi damga, geçtiğimiz hafta vuruldu. Bundan bir iki gün önce de firma resmi kanalında, alımı kutlamak adına Nokia tarihini çok güzel anlatan bir reklam yayınladı. Yurt dışında, Amerika gibi yerlerde bu reklam kalbe pek hitap etmeyebilir belki. Ama ülkemiz gibi, hemen hemen herkesin ilk cep telefonunun Nokia olduğu, 3310’ların bir ara hüküm sürdüğü, her ergen lise gencinin bir 6600 istediği dönemlerin geçtiği yerlerde, şu reklam harbiden insanın gözüne bir şeyler kaçmasına sebep olacaktır.

Reklamı geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Internet Explorer reklamını yapan ekip mi yaptı bilmiyoruz, fakat tonlama ve başarı aynı seviyede gözüküyor. Bir Rube Goldberg makinesinin kullanıldığı reklamda her şey, aynı bizim için olduğu gibi, bir Nokia 3310’un o meşhur melodiyi çalmasıyla başlıyor. Ondan sonra da firmanın “her kısmın büyük hikayede eşit derecede önemli bir pay oynadığı” gerçeğini vurgulamak için seçtiği Rube Goldberg makinesi Nokia’nın tarihinde bir tur atıp, Windows Phone yüklü cihazlara kadar gidiyor.

Tabii bu reklamın başka bir amacı daha var. Bildiğiniz gibi Microsoft Nokia’nın tamamını değil, sadece cep telefonu kanadını aldı. Nokia’nın kendisi bundan sonra Here harita sistemine, Nokia Solutions and Network alt yapısına ve ileri teknolojilere odaklanacak. Series 30 ve Series 40 telefonların haricinde, Microsoft Nokia adını cep telefonlarında kullanmayacak, bir rekabetsizlik şartı gereğince de Nokia 31 Aralık 2015’e kadar kendi markasını kullanarak cep telefonu üretemeyecek. Yani anlayacağınız, Nokia ismini minimum bir buçuk sene boyunca cep telefonlarında göremeyeceğiz.

Reklam da biraz buna oynuyor hâliyle, hani “ismimiz Nokia değil ama, hala Nokia’yız” tarzı. Şikayetçi değiliz, gayet başarılı olmuş. Nihayetinde cep telefonları hakikaten de temelinde Nokia olacaklar, hatta açıklanmadı ama, Nokia’nın meşhur melodisinin hakları da Microsoft’ta değilse şaşırırız. Her halükarda, 3310’da Snake II’yi darmaduman etmişler, 6600’da sıranın altından 20 saniyelik video izlemek için öğretmenden kaçmışlar, 3650’nin spastik klavyesinde mesaj atmayı öğrenmişl olanlar, 1100’ın feneriyle anahtar arayanlar! Bu reklam sizin için, buyurun!

http://www.youtube.com/watch?v=ZSGkHpxNa60

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.