İnanır mısınız, son zamanlarda bilim dünyasının maşallahı var gerçekten de. Ardı ardına patlayan gelişmeler, çıkarılan icatlar ve duyurulan bilumum yeniliklerle beraber, dünyalılar olarak bilim alanında gittikçe ilerliyor oluşumuz artık su katılmaz bir gerçek olmaktan da öteye gidiyor hale geldi. Belki havada uçan araçlara, ışınlanma teknolojisine ya da buna benzer ütopik ve hatta bilim kurgusal gelişmelere hala bir süreliğine uzağız gibi gözüksek de, aslında bir anlamda atılan minik adımlarla beraber bunlara da gittikçe yaklaştığımızı söylesek yalan olmaz hani. Zira çok fantastik şeyler oluyor bilim dünyasında. Sütten yapılma yenilebilir gıda paketi gibi.

Yemekleri muhafaza etmek ve ilk günkü tazeliğini korumaya çalışmak gerçekten zor bir eylem. Bozulmaya, çürümeye ve küflenmeye yüz tutan her türlü yiyeceği bir şekilde daha uzun süre idare edecek şekilde saklamaya çalışmak insanlığın ilk gününden beri en büyük derdi. Zira bu amaç için üretilen koruma yöntemleri ne yeterli oluyor ne de çevreyi kirletmekten geri duruyor. İşte tam da bu nedenden dolayı, bilim insanları %100 çevre dostu bir yöntem geliştirip, muhafaza edeceğimiz yiyecekler için harika bir olay icat ettiler: Sütten yapılma yemek paketleri! Üstelik bu paketler yenilebiliyor da! İnanılmaz değil mi? Resmen ortada hiçbir şekilde atık kalmıyor ve yapımı da tamamıyla çevre dostu.

Amerikan Kimyasal Topluluğu, yiyecekleri korumak adına sürdürülebilir bir yöntem geliştirmek istediklerinden ve plastiğin de bu işi yapmada oldukça kötü bir yol olduğunu bildiklerinden, çevreyi kirletmeyecek temiz bir yöntem geliştirmek istemişler. Bu nedenle de süt proteinlerini kullanarak oksijenin yiyeceklerle temasını engellemek adına çalışmalar yürütmüşler. Hatta öyle ki, bu yenilebilir paketleme fikri için bir de tat ve vitamin gibi yeni özellikler de eklemeyi düşünüyorlarmış. Son olarak da üç yıl içinde de market raflarındaki yiyeceklere bu yöntemin gelmesini umuyorlarmış.

Sizce de harika bir buluş değil mi bu? Hem üretirken hem de tüketirken çevreye sıfır zararı olan bu paketleme fikri için bilim insanlarını gönülden kutlamak gerek doğrusu.

Haber Kaynağı: Huffington Post

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.