Bakın, Disney’nin film yapması konusunda fikirlerimiz bölünmüş vaziyette. Bununla ilgili bir ayı pda yok. Marvel tarafında düzgün işler yapılmasına olanak veren bir sistem yarattılar. Çizgi dizi ve animasyon konusunda Pixar ekibi ile çeyrek, Disney Animation ekibi ile neredeyse bir tam asırdır sektörün kalite standardılar. Diğer filmleri ise çoğunlukla tırt, ara sıra da vasat. Bu yüzden de totalde fikirler bölük pörçük.

Ancak bugün burada geek alemi olarak birleşelim, ve şunu kabul edelim: Adamlar park yapmak konusunda gerçekten muhteşem.

En son geldikleri nokta? Robot dublörler.

Bakın, çok basit bir şey fark etmişler. Disney, film ve dizi mülklerini alıp bunları lunapark eğlencesi hâline dönüştürmekten o kadar para kazandı ki; bir noktadan sonra lunapark eğlencesini film serisi yapıp biraz da oradan para kazandı. Şimdi harika gözüken bir Star Wars parkı açmak üzereler. Disneyland’ler dünyanın her yerinde harikuladeler. Marvel parkı da 2020’de geliyor, eminiz o da aklımızı çeler. Ama dedim ya, bir şey fark etmişler.

Parklardaki robotların hareketlerinde bir tutukluk var.

Filmlerdeki karakterler atlıyor, sıçrıyor, her türlü muhteşem hareketi yapıyor çünkü gerçek hayatta setlerde o hareketleri yapabilmek üzere eğitim almış harika dublörler var. Şimdi lunaparkta dublör istihdam edersin, Disney de nitekim ediyordur. Ancak her gün her gün, nasıl olacak öyle? Kaza, bela, yaralanma, sigorta… Disney çözümü robotlarda bulmuş.

Videoyu anlatmama gerek yok, izlemeniz yeterli. İzleyemiyorsanız da bir köşeye not alın. Çünkü anlatması çok zor bir zerafet var robotların hareketlerinde. Şunun üzerine bir Jedi cübbesi atsan, eline bir ışın kılıcı verip Death Star setine koysan ben üstümden Luke geçti diye yerim. Düşünün artık neler yapılabilir bunlarla. Düşünemiyorsanız, şanslı olanlarınız 2019’da açılacak Star Wars: Galaxy’s Edge’e, 2020’de açılacak Marvel Land’e, ya da dünyanın dört bir köşesindeki Disneyland’lere uğrasın önümüzdeki senelerde…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.