Avengers 4‘ün isminin ne olacağı gerçeği, sanırım bu kadar büyük bir mesele olması planlanan bir şey değildi. Kevin Feige ve Russo Biraderler Infinity War‘ın çıkışı esnasında yaptıkları beyanlarla yanlış yere körüklediler konuyu. İsim spoiler olacak dendi, isim hepimizi üzecek dendi, ondan korkmamız tembihlendi… En nihayetinde iş o kadar kontrolden çıktı ki, Kevin Feige bile çıkıp çok abartıldığını dile getirdi. En nihayetinde ortada cevaplanması gereken bir soru vardı. Bugün de o muhtemel cevap biraz aydınlandı.

Olaylar şöyle gelişti: Russo Biraderler‘in Winter Soldier‘dan beri beraber çalıştıkları görüntü yönetmeni Trent Opaloch özgeçmişini güncellemek istedi. Yalnız Avengers 4 yazacağı yere, yanlışlıkla başka bir isim yazdı. Hemen sildi. Ancak ekran görüntüsü çoktan alınmıştı.

Bakınız:

Avengers End Game

Avengers: End Game.

Bu isim uzun zamandır teorize ediliyor, birkaç yerden de “sızdı, duyduk” iddialarıyla destekleniyordu. Günün sonunda o sızıntılar doğru mu bilmiyoruz; ancak Opaloch buradaki hatasında samimi gözüküyor. İsim de zaten epey akla oturuyor. Infinity War izleyenler zaten anımsayacaktır, bu kelimeler bütünü Doctor Strange tarafından Thanos’a taze yenilmiş bir Iron Man‘e bakarak telaffuz edilmişti.

End Game, genel olarak İngilizce’den Türkçe’ye “bitirme oyunu” olarak çevrilebilir. Manasal olarak da ima ettiğine yakın bir anlama sahiptir. End Game, oyunu bitirmek üzere yapılan hamlelerdir; son düzlükte oynanan oyundur. Aynı zamanda o son düzlükte yapılacak hamlelerin bütününe yönelik, hedef belirtmek amacıyla da kullanılır. Yani biri “Endgame’in nedir?” diye sorarsa, öğrenmek istediği şey son adımlar için planın ne olduğudur.

Bu iyi hoş, ancak neden herkesin yana yakıla ismi açıklamaktan korktuğunu çok anlatmıyor. Akla gelen tek makul sebep, filmden önce Doctor Strange’in dediği şeyin büyüsünü bozmamak olabilir. Ama zaten Avengers 4’teki konunun aşağı yukarı Doctor Strange’in gördüğü end game olduğunu biliyoruz. Neydi bu patırtı gürültünün sebebi?

Bakalım, belki de özgeçmiş yanlıştır. Siz ne diyorsunuz peki duruma?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.