Merhaba. Ben hayatımda hiç Twilight Zone izlemedim. Bu itirafı burada, hemen şimdi yapıyorum çünkü şu cümleyi desteklemeye ihtiyacım var: Twilight Zone’un ne kadar büyük ve önemli olduğunu anlamak için diziyi izlemeniz gerekmiyor. 1959 ve 1964 arasında yayınlanan Rod Serling imzalı antoloji dizisi bilim-kurgu ve korku janrlarında seri hikaye anlatımını çoğu noktada tek başına şekillendirdi. Geçen gün bizim CS de kısaca Star Trek Discovery’den söz ederken bahsetmişti şu semalarda.

Ve yine benzer bir sebepten, bugün cereyan eden gelişmelere alkış tutmak için de Twilight Zone’u izlemiş olmaya gerek yok. Şöyle ki, dizinin orijinal yayıncısı CBS, yeni dijital dizi dağıtım hizmeti All Access‘e abonelik satmak için yaptığı üretim atılımı kapsamında efsane seriyi yeniden dirilteceğini duyurdu. İşin başında da iki tanıdık isim olacak. Bunlardan biri Daredevil’ın ikinci sezonu ve The Defenders’ın başyazarlığını yapan Marco Ramirez -ki bu kendisinin Daredevil’ın üçüncü sezonunu neden kurda kuşa bıraktığını açıklıyor- ötekisi ise Jordan Peele.

Jordan Peele

Jordan Peele inanılmaz acayip bir kariyere sahip bir adam. Key & Peele komedi ikilisinin parçası olarak hayatımıza girdi, kendisini pek sevdik, bağrımıza bastık; hatta Epic Rap Battles of History’de ayıla bayıla izledik. Fakat sonra uzun metraj yönetmenliğe başladı ve başlayış biçimiyle resmen dünyanın ağzını açık bıraktı. Onun yönetmenliğini yaptığı Get Out, neredeyse sosyal bir korku filmiydi. Mütevazı pazarlama bütçesine rağmen sağlam gişe yaptı ve gerçekten parıldayan eleştiriler aldı.

Peele’ı Twilight Zone için mükemmel yapan şey de bu. Twilight Zone, aynı yakın dönemdaşı Star Trek gibi episodik anlatımını sık sık sosyal adaletsizliklere yaslıyor ve bu konular üzerine fikir bildiriyordu. Burada amaçlanan insanlara bu fikirleri en vahşi ve doğal anlarında, yani korktukları anlarda sunup daha saf bir bağlantı yaratmak mıydı bilmiyoruz, ama tuttu, işe yaradı ve Twilight Zone’un anlattıkları insanların derilerinin altına işledi. Peele’ın bu sene Get Out ile yaptığı gibi. Şimdi onun ellerinde, efsane yine dalgalanacak. Ve en güzeli ne biliyor musunuz? Muhtemelen STD’de olduğu gibi Amerika dışında dizi yine Netflix’e gelecek! Ay hadi inşallah!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.