2017’yi parça parça baştan almaya, küçük kısımlarını didiklemeye; nasıl geçti gözümüzün önünden şöyle bir akıtmaya hep beraber başlıyoruz! İlk etabımız diziler. Nereden nereye geldik; neler geçti başımızdan, nelere ne dedik hep birlikte inceleyeceğiz. Bakalım, görelim mi Geekyapar yazarları yılın en iyi dizisi olarak neleri aday göstermiş?

 

13 Reasons Why

13 REasons Why 2

Anlatan, Yiğitcan: 

“Bu benim neslim için değil”. Bu geçiyordu aklımdan 13 Reasons Why’ı izlerken, anlatmaya da bunu söyleyerek başlamak istedim. Çünkü gerçekten benim neslim için falan değildi 13 Reasons Why. Şu an ergenliklerini yaşayan insanlar için, o yaş grubuna yakın insanların da katkısıyla üretilmişti. İnsanlar ne hikmetse karakterlerin motivasyonlarını beğenmeyip kızdılar diziye; ama aslında zaten dizinin de göstermek istediği şey buydu. 15 yaşındaysanız, gerizekalı şeyler yapar ve aptalca şeyler uğruna kafanızı yorarsınız. Salakça şeylere üzülür ve salakça şeylere kızarsınız. 13 Reasons Why ergenliğin bu daimi kırılgan ve dengesiz hâlini muazzam bir çerçevenin içine koyup, ihtişamla kristalize ettiği için bu sene benim için en iyi dizilerden biri oldu; ortasına doğru korkutucu derecede yavaşlayan temposuna rağmen…

 

Dark

Dark

Anlatan, Berk:

Almanya topraklarından kopup gelen Dark, bu sene atmosferiyle beni en çok etkileyen yapım oldu. Kuzey eserlerine benzeyen soğuk ve depresif yapısı, gizem ve gerilim dolu konusuyla birleşince ortaya muazzam bir iş çıkmış. Polisiye, gerilim, bilim-kurgu türlerini harika bir şekilde harmanlamasının yanında muhteşem müziklere ve “Almancaya” sahip olan Dark, bu senenin en izlenesi dizilerinden birisi kesinlikle. İddia ediyorum, bu diziden sonra zaman algınız değişecek!

 

The Orville

The Orville

Anlatan, Sungur:

Çünkü “Star Trek” adı altında piyasaya sunulan “Discovery” çöplüğüne kapak edecek derecede güzel bir Star Trek dizisi.

Anlatan, JH:

CS’nin muhteşem açıklamasından sonra belki bana pay düşmez, ama altını çizmek lazım: Seth MacFarlane hayalini kurduğu şeyi yapıyor şu an. Küçüklükten beri hayranı olduğu diziyi, kendine has komedi tarzıyla yorumlayıp yayınlıyor. Böylece bir yandan Star Trek sevenler ihya oluyor diziden, bir yandan da MacFarlane sevenler.

 

The Handmaid’s Tale

23HANDMAIDSJP1-master675

Anlatan, Berna:

Kaynak materyaline sadık kalmak, hatta ve hatta bir adım ötesine geçerek verilecek atmosferi coşturma konusunda örnek olacak bir yapımdı. “Kitaplar her zaman daha iyidir” fikrini büyük çoğunlukla destekleyen biri olsam da bu algıyı yıkabilecek kadar başarılı bir dizi olarak görmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Anlatan, Hande:

Kadının toplumdaki yeri, bir takım değerler adına diğerlerini hiç sayan güç sahipleri, yalnızlaşma gibi konuları oldukça çarpıcı bir yerden anlatan bir iş. Flashback kullanımının bu diziye özellikle çok yakıştığını ve yerinde bir kurgu olduğunu düşünüyorum, renk kullanımının da aynı şekilde. Başrol başta olmak üzere oyunculuklar da oldukça iyi.

 

Legion

legion-59d1d99e-8f42-4ae1-8d7f-d3c8f597a3b7

Anlatan, Sungur:

Dizi olarak, X-Men dizisi olarak, sinemacılık olarak neler yapılabilir konusunda tez olsa olur. HARİKA.

Anlatan, Ozan:

Legion’ı bu listeye koyan şey açıkçası biraz da sürpriz etkisi. Kimse Fox’un elindeki mutant haklarıyla böyle deneysel bir işe kalkışmasını beklemiyordu. Fakat Legion geldi; tarzıyla, görüntüsüyle, hikayesiyle ağzımızı bir karış açık bırakıp gitti. Giderken, üzerine kovalarla döktüğümüz övgüleri ve utanmadan parçaladığımız onlarca teoriyi de beraberinde götürdü. Şimdi gözümüz yollarda, ikinci sezon gelse de geekgazmın doruklarına ulaşsak diye bekliyoruz. Bitirmeden Aubrey Plaza için de bir yorum yapmak istiyorum: Hele gaymağına bal sürdüğüm hele, oyunculuğuna kurban!

Anlatan, Berk:

Legion sadece bir süper kahraman işi olarak değil, diğer birçok bağlamda ele aldığımızda da oldukça kaliteli bir iş. Akıl hastası ve kontrolsüz güce sahip bir karakterin zihninin derinliklerine inmek ve bunu böylesine iyi yapmak gerçekten takdir edilesi bir başarı. E bunun yanında dizi boyunca teori kasmaktan birbirimizi yediğimiz etkileyici plotunu da ele alınca, Legion’ı senenin en iyilerinden biri olarak seçmek kaçınılmaz. Legion’ın bu başarısının ileriki süper kahraman işlerine de örnek olmasını umut ediyorum.

 

VE GEEKYAPAR’A GÖRE YILIN EN İYİ DİZİSİ…

1 2

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.