Her geçen gün. Gerçekten. Her gün bu bilgisayarın başına oturuyorum, sizlerle paylaşmak için internette haber tarıyorum. Her geçen gün baktığım manşetler arasında devamlı aynı şeyleri görüyorum. “Sony çok darlanmış, Spider-Man #321’in on dördüncü sayfasında arkada görünen yakışıklı adamın filmini çekmek istiyor” gibi şeyler geliyor bazen, bazen “Universal arşivlerde bir süper kahraman lisansı bulmuş, beş film, iki dizi ve bir uzun GIF hazırlıklarındalar” diyor sanki o manşetler. Ben şahsen hepsini aşağı yukarı aynı şekilde okuyorum: “Marvel paradan kağıt uçak yapıp uçuruyor, biz de istiyoruz, bir şeyler yapacağız yer misiniz?“.

Yiyelim biz de ne yapalım? Geçen gün sizlerle paylaştığımız “Deadpool filmi X-Men evrenine dahil olacak” haberinden sonra bugün X-Men cephesi yine rahat durmadı. Aslında kıllanmıyor değildik, zira elinde süper kahraman lisansı bulunduran herkes ikişer üçer TV dizisi yapmaya başladığı, DC de olayın kelimenin tam anlamıyla cılkını çıkardığından mütevellit bunu X-Men filmlerinin yazarı Simon Kinberg’e sormuşlar, Kinberg de “e akla yatıyor aslında” gibi yarım yamalak bir cevap vermişti.

X-men-logo

Akla baya yatıyormuş. BleedingCool’un yaptığı habere göre X-Men karakterlerinin haklarını elinde bulunduran 20th Century Fox en sevdiğimiz mutant grubu hakkında yeni bir dizi hazırlıklarında. BleedingCool’a göre bunun amacı film evreninde yeterli süre alamayan veya hakkaniyetli bir şekilde yansıtılamayan karakterlere kara ekranda bir fırsat vermek. Açıkçası çocukluğum (hemen hemen hepinizinki gibi) Fox Kids’deki X-Men çizgi filmiyle geçti. Dürüst olmak gerekirse Fox’un X-Men filmlerini de seviyorum. Fakat bu meseleye yine de ısınamıyorum bir türlü, yapamıyorum…

Bunun sebebi projenin baştan aşağıya samimiyetsizlik kokması. Olayın arkasında Gotham gibi iyi bir hikaye anlatmak isteyen yetenekli bir yaratıcı yok (Bruno Heller), ya da Agents of SHIELD gibi var olan bir evrenin arka planına dair bir şeyler söyleme niyeti de bulunmuyor. Arrow gibi spontane gelişmiş bir fikir gibi de gelmiyor bu. Ortada olan tek şey, “biz bu işe de girelim” diyen dev bir stüdyo ve bu uğurda birkaç yüz milyon dolar gömecekleri bir TV dizisi.

Haksız çıkabilirim. X-Men dizisi gerçekten de şahane olabilir. Ama içimden bir ses dizi eğer gerçekten de Fox ofislerini terk edip, yapım aşamasına geçerse, hep beraber “abi bu ne hâl?” şeklinde haykıracakmışız diyor. Bakalım zaman ne gösterecek.

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.