Bu sezon bizi çok üzdü Arrow. Önceki 2 sezonda da mükemmel bir dizi değildi ama kendi klasmanına göre gayet iyi götürüyordu. Greg Berlanti ve Andrew Kreisberg’ün yapımcılıktan çekilip The Flash’e odaklanmaları ve resmen Arrow’un tüm yükünü Marc Guggenheim’ın omuzlarına bırakmaları sebebiyle mütemadiyen çemkirdiğim bir dizi haline geldi. Yoksa ben de her yazının başına bu hafta Arrow’a nasıl çamur atsam diye oturmuyorum. Bu kadar kötü, baştan savma ve odağını şaşırmış bir sezonun ardından sonlara doğru gösterdikleri toparlanma belirtilerini takdir ediyorum.

Ne yalan söyleyeyim çok umutsuzca beklediğim sezon finali beni tatmin etmeyi başardı. Onca rezillik ve hengamenin ardından karakterlerin bu mutluluğu artık hak ettiklerini düşünüyorum. Helal-i hoş olsun. Aslansınız be. Valla. Bir şekilde uğraştılar toparladılar ama gelecek sezon Guggenheim’a bir takviye şart. Legends of Tomorrow’un da gelişiyle Arrow’u hepten boşlayacaklar gibi geliyor bana. Umarım ara ara Berlanti kendisine destek çıkar. Çünkü gördüğüm kadarıyla geliştirme kısmında yardım ediyor ama işi götüren esas adam hep Guggenheim. DC, kesenin ağzını azıcık açsın da birini daha katsın ekibe. Tek showrunner’la dizi götürülmüyor canlarım. Neyse, sinirlenmiyorum.

Legends of Tomorrow demişken, bu satırları yazdığım sıralarda dizinin tanıtım fragmanı düştü ve ben hem Rip Hunter olarak izleyeceğimiz Arthur Darvill’i hem de Sara Lance/White Canary olarak geri döneceği kesinleşen Caity Lotz’u görünce aklımı kaybettim. Caity Lotz’un geri döneceğini biliyorduk, sadece nasıl ve kim olarak geleceği belli değildi. Fragman ile her şey netleşmiş gözüküyor şu an için. Benim asıl heyecanım Doctor Who’da Matt Smith’in Doctor’una eşlik eden Rory olarak tanıdığımız Arthur Darvill’in bu sefer bizzat bir zaman yolcusunu oynayacak olması. Umuyorum Rip Hunter ile birlikte Booster Gold ve Carter Ailesi’ne de değinecekler. Ve de günümüzle sınırlı kalmayıp geleceğe de göz atacağız. Hawkgirl’e ve Atom’un ufalabilmesine değinmedim bile. Tüm bunlar yetmiyor gibi baş kötü olarak da Vandal Savage’ı onayladılar. Buradan başlayıp halay çeke çeke Starling City’e kadar gideriz arkadaşlar o halde, değil mi?

0198384044a_cfb7_1280

Şu an inanın sizinle sadece Legends of Tomorrow konuşmak istiyorum ama konu o değil. Konu neydi? Konu Arrow sezon finali “My Name is Oliver Queen”di. Düğünde bıraktığımız Oliver ve Nyssa, iki dakika başbaşa kalamadan apar topar uçakla Starling City’e götürülüyorlar. Ra’s al Ghul’ün derdi virüsü bir an önce şehre yaymak. Allah’ın cezası adam, bütün sezon kafamızı şişirdin yok virüstü, yok Şeytan’ın Varisi’ydi, yok hadi yine gel benim ol, yok tahtıma otur. Allah aşkına git yay da rahatla! Bıdı bıdı sürekli.

01983960379_d2fb_1280
Onlar uçadururlarken, zehirlenmekte olan diğer kahramanlarımız Oliver ve Malcolm’un planıyla virüsü yenmeyi başarıyorlar. The Flash’in son bölümde Arrow’un “kanka sana işimiz düştü, bir el atıver” diyerek yardım istediği Barry, bir anda Nanda Parbat’te bitip bizimkileri zindandan kurtarıyor. Çünkü dediğim gibi Parbat, kesinlikle Afganistan’da ya da ne bileyim Tibet’in dağlarında bir yer değil. Starling’e bağlı, küçük ve sevimli bir pasifik kasabası. Öyle olmasa bile Barry hızlı ve denizin üstünde koşabiliyor. “Ya nolacak, okyanus koşmam lazım altı üstü, elime mi yapışır Allah aşkına” deyip gelmiş. “O kadar kalktın geldin hele bir otur soluklan yigenim” diyorlar, “yok ben gideyim, Wells Amcamgiller bekler” diyor. Ne bileyim sağol geldin de “Yaa Oliver halleder bnce, çk dert etmyn siz öpt:))” deyip kıçını dönüp gitmen hiç hoş değil. İnsan şu krizin bir ucundan tutmaz mı? Bu Oliver ki sana Wells’i yakalanmanda yardım etmiş. O olmasa halen Reverse-Flash ile kedi fare gidip dönüp duruyordunuz. Soytarı.

Arrow -- "My Name is Oliver Queen" -- Image AR323B_0226b -- Pictured (L-R): Stephen Amell as Oliver Queen and Emily Bett Rickards as Felicity Smoak -- Photo: Liane Hentscher/The CW -- © 2015 The CW Network, LLC. All Rights Reserved.

Şehirdeki karışıklığa, virüsün yayılmasına değinip uzatmak istemiyorum. Asıl beklediğimiz Oliver ve Ra’s al Ghul yüzleşmesiydi zaten. The Climb‘taki düellonun yanında epeyce sönük kalan ve bekleneni veremeyen bir karşılaşma oldu ama öte yandan, bu sezon hangi konuda bekleneni verebildiler ki zaten? En azından Oliver’ın “ben adam öldürmeye karşıyım” triplerine girip Ghul’ü A.R.G.U.S.’a falan teslim etmeye kalkışmadığına sevindim. Öldürmesi gerekiyordu ve çatır çatır da öldürdü. Sezon finalinde biri ölecek diye yaygara kopardıkları için gene iyilerden birini öldüreceklerini düşünmüştüm. Ters köşe yapmaları da hoşuma gitmedi değil. Gerçekten ciddi anlamda içimi bayan, izlerken fenalık getiren bir sezon kötüsüydü.

Sezon finali iyiydi, kötüydü, orası ayrı konu. Onu ayrıca tartışırız da başta dediğim gibi en azından finaldeki o mutluluğu hak ettileri kanısındayım. “Sana garip bir şey söyleyeyim mi Felicity? Mutluyum be.” Herhalde be kardeşim. Hayat güzel. Sen güzelsin. Felicity daha da güzel. Vurulduysak da ölmedik ya? (Sarhoş sarhoş gelmiş bölüm incelemesi yapıyor)

Küçük Notlar:

 • Sezon finalinde görmeyi beklediğimiz Damien Darhk beyefendi teşrif etmediler ama gelecek sezonun kötüsü olacağı belli oldu. Umarım iyi ve karizmatik bir oyuncu seçip zeki bir karakter çizerler. Kendisini H.I.V.E. isimli organizasyonun başında görmemiz kuvvetle muhtemel. Felicity’nin henüz tanışmadığımız ama süper zeki olduğunu dile getirdikleri babası da olabileceği söyleniyor bu adamın.
 • Yine umarım gelecek sezon Nyssa ve Malcolm, çok gerekmedikçe karşımıza çıkmazlar. League of Assassins muhabbeti beni çok sıktı artık. Dönüp dönüp aynı konu üzerinden daha ne çıkarabilirsiniz ki? İki karakterde de çok fazla işlenecek bir şey kalmadığı kanısındayım. Onlar Nanda Parbat’ta kalsınlar uzun bir süre mümkünse.
 • Beklediğimiz gibi finalde Thea nihayet kırmızı başlığını geçirdi ve Speedy’e dönüştü. Bu sezon en çok eleştirdiğim noktalardan biri ortamın çok kalabalıklaşmış olmasıydı. Roy’u gönderip yerine Thea’yı koymaları iyi oldu. Atom da kendi dizisine gidince biraz daha ekip rahatlayacak.
 • Diggle’ın gelecek sezon maske takacağını David Ramsey onayladı. John Stewart/Green Lantern olacağı iddialarını yalanlamışlardı epey önce. Diggle, dizi başladıktan sonra çizgi romanlara eklenen bir karakter. Bildiğim kadarıyla bir alter-egosu da yok. O yüzden kim olarak çıkacağı pek belli değil. Yeni bir karakter olarak görmemiz de mümkün bana kalırsa.
 • Son bir not olarak da Yüzbaşı Lance’e taptığımı belirteyim. Şehri tehdit eden bir virüs var diye gelen Laurel’a verdiği “Mayıs gelmiş olmalı” , tarihi bir cevaptı. Cidden geleneksel olarak sezon finali şenliklerinde şehrin başına muhakkak bir şey geliyor. Bazen cidden yıkılsa da bitse bu işkence diyor insan. Aklı olan Coast City’e taşınıp kafa dinler arkadaş. Tam emekli sayfiye yeri. Mis.
Yazar

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

31 Yorum

 1. Rıfat Görkem Ünal Cevap ver

  Dizinin sonunda sizde de Chuck seyrediyormuş gibi bir his oluştu mu? Deniz kıyısında bir yol, gün batımı, üstü açık bir araba, sarı kırmızının hakim olduğu bir manzara.

 2. John diggle black manta’nın alter egosu diye biliyorum ben. Yani böyle bişey çıkmaz büyük ihtimalle ama.

  • Abicim valla geçen sezon olduğu için aklıma gelmedi. Ülke çapında şenliklerle kutlandığı için duymayan kalmadı diye düşünmüştüm. Sen neredeydin 1 senedir?:) GoT’ta herkes potansiyel ölü zaten ya, çok takma. Sileyim yine de.

   • Spoiler yemek konusunda yetenekliyim biraz, hiç ummadığım yerlerden çıkıp şok ediyorlar 🙂 Ama takmadım çok. Önümde ona katlanmam gereken bir sezon daha olmasıysa baya üzdü.

 3. Bu bölümde Damien Darhk’ı oynayan, bir ara supernatural’da işkenceci deamon olan uzun ince abimiz ayrıca kendisi de Damien Darhk. Damien Darhk hem kendisi hem de uşağı, böylelikle gizli kalabiliyor, diye biliyorum ben. Ayrıca kendisi de zamanında League of Assassins tarafından eğitildiği için Nyssa ve Malcolm’u 4. sezonda da göreceğiz. Sezonun ana kötüsü Damien Darhk olduğundan dolayı elbet league of assassins’in hikayede yeri olacaktır. Ha çok fazla görmeyiz belki ama yine de göreceğiz bence.

 4. Niklaus Mikaelson Cevap ver

  mert kardeşim,adamsın…Yazı(lar)nla beni benden aldın yorumlarına hayranım.Böyle devam dostum..Legends of tomorrow u da sen yorumlarsın çıktığında inşallah.Hatta üşenmezsen gotham ı da al.

 5. Allah Allah, David Ramsey 4. sezonun kötüsü H.I.V.E. olacak demişti, Damien Darhk nereden çıktı? Acaba Darhk abi H.I.V.E.’in başında mı? E o zaman neden Damien Wayne’i uyarlarken neden H.I.V.E. ‘in başına koysunlar? Kafamda deli sorular.

  Not: Ne tırt bi sezon finaliydi be..

  • Damien Darhk Damien Wayne değil. Damien Darhk çizgiromanlarda da H.I.V.E.’a bi şekilde bağlı olan bir karakterdi, başına koysalar kimse de ne bok yediniz demez, ok tamam izleriz der geçer. He tabi Arrow bu sezon gibi bi 4.sezon yaparsa, kan dökülecek büyük ihtimalle ama, bakalım artık 🙂

   • Bir yerde okumuştum, Damian Wayne’i Darhk olarak uyarlayacaklar diye, merak da ettim şimdi napacaklar acaba 😀

 6. Bence kötü anlamda çok büyük ters köşe yaptı seon finali. Hatta üstün körü yapılmış bir final bölümü gibiydi. Pek çok da belirsizlik var, en büyüğü : Sanki Arrow harbiden bıraktı. Olmaz ya…

  Benim Legends of Tomorrow’dan beklentim baya yükseldi, Flash’taki ‘founding member of…’ line’ı falan… Sanki Justice League göz kırpıyor gibi. Gerçi Gotham’ı Fox’a kaptırıp Marvel’ın ölümcül hatasına DC de düştü ama… Olur olur diyelim.

 7. 3. sezonu, çay ve sargı beziyle ölümden kurtulan Oliver’la, Thea’nın Slade’i dövmesiyle, Ra’s’ın tayt giymesiyle ve yeni dövüşmeyi öğrenen Laurel’ın sokak serserisinden dayak yerken gidip League’in 4 adamıyla aynı anda kapışabilmesiyle hatırlayacağım.

  Ra’s’ı öldürerek de tüy diktiler.

  Gelecek sezonlarda da sıkışırlarsa Joker’i falan dahil ederler artık diziye.

  • Yasin Eyup Usta Cevap ver

   Laurel’ın Ra’s ın kızı olan Nyssa’dan eğitim aldığı gerçeği var ortada.

 8. 1 ay önce az daha bok yoluna gidecek olan Oliver 2 haftada nasıl Ra’s’ı öldürür ulan. Ha bide Diggle kezbanlıkta Laurel’i geçti ona hiç değinmiyorum. Uçak sahnesi mi? Boşverin yeaa hiç bahsetmeyeyim.
  Daha yazacak çok şey var da neyse. Kısaca 2. sezonu efsane olan diziye mıçıp sıvadılar. DC fanı olarak kınıyorum senaristleri.

 9. Eğer Oliver dağdan düştüğünde ölü olarak kalsaydı ve dizi öyle tamamlansaydı, bildiğin efsane bir yapım olarak son bulurdu.

  Her sezon sonu bir grup adamın şehre saldırması işi de ayrı sıktı.

  Saçma sapan bir sezona bir o kadar dandik bir final verdiler.

 10. rüzgar mavracı Cevap ver

  Sezon arasindaki kavgalari ne kadar agizlari acik biraktiysa bu bolumdeki kavgalarida okadar hayal kirikligina ugratti bende ras ve oliverin. Hele o son sahne Oliver yerdeyken bir anda ras.in elinden kilici alip yardirmasi fln cok ama cok ucuzz bir sahneydi. Birde hongkongtaki oliver simdi ne yapacak onun icin biseyler soylemedi tam anlamiyla dimi. Sadece bu canilikle eve donemem dedi okadar.

  Ya birde zaten halihazirda takip ettigim 3tane dizi var (arrow flash agents of shield). Birde bu legenda of tomorrow ziki cikti afedersin. Bizdekide can be bebeğim..

 11. Suikastçiler birliğinde adam akıllı dövüşmeyi bilen tek kişi Ra’s dı onuda öldürdüler sağolsunlar.

  Geriye kalanlar zaten Diggledan, Laurelden hatta Felicityden bile dayak yiyorlardı sürekli..

  Bide anlamadığım Diggle a maske takacaklarmış yeni sezonda ulan madem takacaktınız şimdiye kadar taksaydınız, adamı görmeyen kalmadı maske takan herkesin kimliği açığa çıktı Diggle ı arayan soran yok, polisler işin dalgasında adamına göre muamele yapıyorlar 🙂

  Dizinin son bölümünde Oliver burada çok uzaklara gideceğim dediğinde sıçtık kesin bu güzelim kızı alıp adaya götürecek survivor hayatı yaşatacak dedim de öyle çıkmadı çok şükür..

  Kesinlikle kötü sezondu ama yinede izledim mi ? evet her bölümü çıktığı gün izledim o zaman konuşmaya gerek yok stop. 🙂

 12. David Ramseyi green lantern olarak görmek istesemde süper kahramana dönüştürüceklerse black lightning olarak gelir büyük ihtimalle kızıda hazır ona kardeş yapar thunder and lightningi kurar.

 13. Aaaah ahh nerde o birinci sezondaki kurgu, nerede o birinci sezondaki heyecan… Ulan ilk sezonun flashback sahnelerine bir bakın bir de şimdikilere, bu Hong Kong ne kadar gereksizdi, ilk sezonda dört gözle beklerdim ada sahnelerini. 2. sezon da oldukça güzeldi deathstroke’un starlinge ilk gelişi falan oralarda baya heyecanlanmıştım ama bu 3. sezon neydi be kardeşim yemin ediyorum saçmalamalardan, senaryo hatalarından, gereksiz flashbacklerden, yamashirolardan, league of assasinsden felicityden, laureldan, aşırıya kaçılmış teen love ve karakterlerin tamamının oliver’a çemkirmelerinden bıktık bıktık. Koskoca ras al ghul ne hallere düştü. Toplam 2 veya 3 bölümde boks salonunda çalışıp gidip 3 tane hayatı boyunca eğitim almış katili öldürebilen laurel da cabası. Bu kadar sövdük ama yeni sezon çıkınca izlemiyecek miyim? Tabiki de izleyecem.

 14. yazıları yabancı sitelerden aldığınız nasıl da belli oluyor. Bu nasıl başlık Allah aşkına.
  ”SEN KİM KÖPEKSİN”
  de ki sen nasıl köpeksin , sen kimin köpeğisin
  tamam dicem de .
  Ya türkçeyi gerçekten bilmiyorsunuz ya da besbelli ingilizceyi de bilmeyip google transate de çeviriyorsunuz

 15. Arrow daha da basitlesmeye devam ederse Nyssa’da Turkan Soray gibi Laurel’den sehirli olma egitimi alip (Milkshake’e kizarmis patates bandirma teknikleri) Felicity ve Oliver’in pesinden gidip imam nikahli kocasi Oliver’i kendine asik edebilir.

  Saka bir yana da umarim Coast City’de Hal Jordan ile karsilasip “Green Arrow / Green Lantern”e evrilir dizi, “sokak cetesi” iyi guzel de, bu dizi bunu cok iyi isleyememeye basladi. Oliver de vigilante’den tut, polise yardim eden adama, dedektiften tut, uluslararasi sucluya kadar her turlu karakter degisimini yasadi zaten.

 16. ya benim anlamadığım bi şey var madem sara dirilebiliyo baştan diriltsene kızcağızı o zaman oliver thea yı kurtarmak için ra ile kapışmaz böylece bütün bu kimlik bunalımları felan yaşanmazdı bide adamların elinde ölüyü dirilten bi su varsa aa sara öldü diye niye mızmızlandınız anlamadım hatta gaza gelip maseo nun çoçuğunu bile diriltsinler hiç bi sorun olmaz o zaman

 17. diziyi izlemeyi bıraktım artık ama sırf başlık için girdim okudum ya bu kadar güzel dizi incelemesi yapılır kim yazdı bilmiyorum ama süpersiniz bu siteyi seviyorum ya 😀

 18. Rica ediyorum şu adama yazı yazdırmayın.Oğlum bu kadar sevmiyorsan izleme.Zorla izletmiyoruz ya ? İğrenç bir yazı olmuş , eleştiri olarak al bunu.Hakaret değil.

 19. kesinlikle burada dizi için yazılanlar katılyorum umarım dizi 4.sezon da toparlar:9

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.