Neil Patrick Harris’in How I Met Your Mother ile verdiği uzun sayılabilecek bir aradan sonra yeniden dizi komedisine döndüğü Uncoupled, Netflix’te izleyicisiyle buluştu. Harris’i bu sefer kendini meşhur eden rolün her anlamda zıttı ama bir yandan da kendi gerçek yaşantısından izler taşıyabilecek bir rolde izleme imkânı bulduğumuz Uncoupled, canavarımızın radarına girdi ve o da sizler için sordu: Uncoupled nasıl dizi?

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, izlemeye değer mi değmez mi diye bakmaya karar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir ve kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Uncoupled on yedi yıllık bir beraberliğin ardından partneri tarafından terk edilen Michael’ın başından geçenleri anlatıyor. Artık 40’lı yaşlarında olan Michael, New York gibi devasa bir şehirde, arkadaşlarının yardımı ve değişen flört olgusuyla uzun yıllar sonra tekrar aşkı bulmaya çalışacak.

Ne Kadar Uzun?

Dizinin ilk sezonu toplamda sekiz bölümden oluşuyor, bölümlerin uzunlukları ise ortalama 30 dakika.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

Craxy Ex Girlfriend, Maggie ve bilumum düz romantik komedi.

Ne Beklemeyin?

Tarz olarak How I Met Your Mother, Pushing Daisies, Men Seeking Woman.

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Dizinin ilk bölümü olabildiğince düz bir şekilde Neil Patrick Harris’in Michael karakterinin Tuc Watkins tarafından canlandırılan on yedi yıllık partneri Colin tarafından nasıl terk edildiğinin hikâyesini anlatıyor. Michael, uzun süreli partnerinin 50 yaşına girmesi sebebiyle sürpriz bir doğum günü partisi planladığı gecede hem ruh eşi olarak düşündüğü adamı kaybediyor hem de 40’lı yaşlarını tamamlamasına az bir süre kala kendisini, New York’ta yaşayan bekar bir eşcinsel olarak buluyor. Bizler de bu esnada ikili arasındaki dinamiğe ve Michael’ın arkadaşlarından oluşan sosyal ortamına bir bakış atma imkânı buluyoruz.

Neil Patrick Harris’in karizması yerli yerinde duruyor, New York’ta yaşayan ama artık o kadar da genç olmayan insanların ikinci baharlarını izlemenin belirli bir cazibesi de söz konusu ama bir şeyler eksik. Yan karakterler muhtemelen onları çok az gördüğümüz için ilgi çekici değiller, bize vaat edilen şey de daha çok binlerce kez izlediğimiz bir romantik komedinin bu sefer erkek tarafında yer almamız sanırım.

Devamı Nasıl Olur?

Michael’ın Colin’in kendisini neden terk ettiğini sorgulamasını, aralarını düzeltmek için yollar aramasını izleriz. Sinopsisten yola çıkarak birkaç yeni kişiyle tanışır, hiçbirinde on yedi yıllık ilişkisini bulamaz, ümitsizliğe kapılır ama arkadaşlarının desteğiyle kazasız belasız bu süreci atlatır vb.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

İlk bölüm itibariyle özgün bir komediyle karşı karşıya değiliz. Nitekim dizinin tanıtımları da bizi bu yöne itmiyorlardı ama komedi dizilerinden, konu itibariyle birbirlerine ne kadar benzeseler de ana unsur olarak bizi güldürmelerini bekliyoruz; Uncoupled’ın ilk bölümü maalesef bu açıdan ayırıcı değildi. Çekimleri yahut yapısında da herhangi bir espri olmayınca kararımızı “Ben izlemem” yönünde vermekten başka seçenek kalmıyor. Türü ve Neil Patrick Harris’i sevenler için, bir de romantik ilişkileri alışık olunan çizginin dışına çekerek değerlendirme imkânına erişmek isteyenler için çerezlik olarak her türlü gidecektir; neticede bir gecede bitirilmeye uygun, tertemiz bir Netflix dizisi. Bu noktada “Netflix dizilerini ilk bölümden kimse yargılamıyor artık” derseniz haklısınız; sadece canavarımızın bunca dizi arasında ayıracak pek zamanı yok…

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Time Traveler’s Wife – Nasıl Dizi?

We Own This City – Nasıl Dizi?

The Shrink Next Door – Nasıl Dizi?

The Midnight Gospel – Nasıl Dizi?

Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.