Serde az buçuk politika ilgisi varsa, politik entrikalar, komplo peşinde koşanlar ve Oval Ofis’ten hikayeler takip etmeyi seviyorsanız, yepisyeni bir dizi başladı Netflix üzerinden izleyebileceğiniz. Adı Designated Survivor. Peki kendisi nasıl dizi? Onu yazdık! 

1000x563-Q90_a3552818a0bcac4e2a74c13539ef5f00

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir. 

Özet Geç!

Amerikan siyasetinde, “Belirlenmiş Hayatta Kalan” diye bir politika gereği, Başkan ve diğer tüm Kabine üyeleri bir yerde toplaşacaksa, Kabine üyelerinden bir tanesi özel bir sığınağa götürülüp ayrı tutulur ki, bir felaket durumunda Başkanlık boşta kalmasın. İşte bu şekilde Designated Survivor seçilmiş Bölge Planlama bakanı Tom Kirkman, Başkan’ın ikinci yemin törenine düzenlenen bir saldırı sonucunda bir anda Amerikan başkanı olur. Ne kendisi göreve hazırdır, ne de koşullar müsaittir. Ancak yapılması gerekenler vardır.

Ne Kadar Uzun?

Dizimiz 42 dakika. Yeni çıktı, şu an sadece bir bölümü var.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

The West Wing, Homeland, House of Cards

Ne Beklemeyin?

24, Scandal, Veep

DESIGNATED SURVIVOR - ABC's "Designated Survivor" stars Adan Canto as Aaron Shore, Maggie Q as Hannah Watts, Kal Penn as Seth Wheeler, Italia Ricci as Emily Rhodes, Kiefer Sutherland as Tom Kirkman, Natascha McElhone as Jessica Kirkman, LaMonica Garrett as Mike Ritter and Tanner Buchanan as Leo Kirkman. (ABC/Bob D’Amico)

Biraz Daha Detay ve Yorum?

 

Böyle designated survivor gibi acayip konseptleri alıp, “Ya olsa?” usulü bir hikayeye dönüştürmek müthiş klas bir 90’lar hareketi, onu söyleyelim! Biz öncelikle buna çok coştuk. Mevzu itibariyle Kirkman’ın başa gelişi, Battlestar Galactica’nın başında Roslin’in durumuna da çok benziyor, oradan da bir gönül puanı ekledik. Ama bizi en çok, yukarıda “Neye benziyor” segmentinde değerlendirdiğimiz dizilerin toplamı olabilişi etkiledi.

Şöyle: Dizi belli ki tonlama ve genel olarak “İdealist olanın haklı çıkması” açısından Sorkin soslu bir siyasi hikaye anlatacak. Ancak, şeklen House of Cards’dan daha ilk bölümüyle ödünç aldığı şeylerin çok fazla olduğu da bariz bir şey. Neredeyse birebir örtüşen bir “siyasi kariyerinde sırtına bıçak yedikten sonra evde karısıyla durumu istişare eden adam” sahne dizilimi var örneğin iki dizide de. Bir de bunların üstüne, ortada büyük bir terörist saldırısı olduğu için, o saldırıyı araştıran hafif dengesiz bir kadın ajan koymuşlar ya; o da işin Homeland sosu olmuş.

Bu üç tat Designated Survivor’ın ortak tavasında çok güzel pişiyor ilk bölümde. Bunda senaryonun sahip olduğu fena kaliteli kumaş kadar, seçilen oyuncuların doğruluğu da var. Kiefer Sutherland neredeyse Jack Bauer’a taban tabana zıt bir adamı güzel oynuyor; her ne kadar zaman zaman “yorgun Jack Bauer” gibi gelse de gözümüze. Natasha McElhone da birebir Karen rolünde yine, ama bu da okey. Dizinin esas ilk bölümden parlayan yıldızları FBI ajanı Hannah rolünde Maggie Q ve danışman rolünde Adan Canto. Ha ama Kal Penn’i de tekrar görmek büyük zevk, onu da belirtelim!

Devamı Nasıl Olur?

Valla Kirkman bu muazzam krizi yönetirken, hem içeriden paralel yapılanmalara –şaka değil-, hem de dışarıdan kendisinden doğal olarak şüphe edecek halka karşı Sorkin-vari zaferler elde edecek, biz de izlerken “üfff be, nasıl koydu lafı” anları dizeceğiz ipe gibi duruyor. İlk bölüm buna hemen kalkıştı, eylemlerine devam etmeyeceğini düşünmek için bir sebep yok.

Ve Sonuç! İzler Miyim?

Ben köpek gibi izlerim. Çünkü bu tip “idealist ağzıylan ve yüreğiylen kirli dünyaya lafı çarpar” mevzularına bayılıyorum. Siyasi diziler hele, fiyüv. Ben coşa coşa izleyeceğim, ama söylemek gerek, dizi hem West Wing, hem Homeland, hem de House of Cards; ancak aynı zamanda da hem West Wing-lite, Homeland-lite, House of Cards-lite. Dikkatli olun yani coşarken.

ilkbolumcanavari_izliyor

Bazı Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Quantico – Nasıl Dizi?
Halt and Catch Fire – Nasıl Dizi?
Casual – Nasıl Dizi?
Yazar

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.