Game of Thrones bitiyor. Bunu inkar etmenin hiçbir anlamı yok. Gelecek sene Game of Thrones bitecek. Son on yılın en büyük televizyon olayı, muhtemelen de televizyon tarihinin en etkili işlerinden biri olan Taht Oyunları’na veda edeceğiz ve bir anda artık arkadaşlarla toplaşıp yeni bölümü izleme, arkasından bölümden uzun teori muhabbetleri çevirme, sezon finali sonrası mesaj gruplarında şok paylaşma ve sabırla yeni sezonu bekleme gibi şeyleri yapamayacağız.

En azından spin-off yağmuru başlayıp, çoğumuz kaçınılmaz olarak evrenden bayana kadar. Ki demişken; spin-off yağmuru başladı. HBO ilk resmi Game of Thrones olmayan Westeros projesini onayladı, siparişini verdi. Ana dizinin binlerce yıl öncesinde geçecek olan bu proje, bizim bildiğimiz Westeros’un masal hikayeleri, mitolojisi, ilahileri olan öyküleri konu edecek. Hakkında bildiğimiz iki şey var. Birincisi, dizinin başyazarlığını Jane Goldman üstlenecek. İkincisi ise Hollywood Reporter’un duyduğu şu şeyler:

201391-dragon-Game_of_Thrones-Balerion

Thrones’un birnlerce yıl öncesinde geçen bu proje dünyanın altın Kahramanlar Çağı’ndan en karanlık saatlerine düşüşünü konu alacak. Kanal tarafından paylaşılan şu tanıtım cümlesi spoiler’a kaçmadan genel bir fikir veriyor: ‘Tek bir şeyden kesinlikle söz edilebilir: ister Doğu’nun gizemleri, ister destansı Stark ailesi üyeleri, ister Westeros’un korkutucu sırları, isterse de Ak Yürüyenler’in gerçek orijinleri… Bunlar bizim bildiğimizi sandığımız hikayeler değiller.”

Bu, planlanan beş altı spin-off’tan ilki. Ve diğerlerini bilmiyoruz ama açık ara en ilgincinin bu olarak kalacağını düşünüyoruz. Çünkü Buz ve Ateşin Şarkısı kitapları bu mitolojiye çok gönderme yapıyor. George R. R. Martin de inanılmaz yetenekli bir yazar olduğu için, bu göndermeler insana okudukça gerçek bir mitoloji gibi gelmeye başlıyor. Biz nasıl Zeus’lardan, Odin’lerden söz ediyorsak yani… Ve bunun aslını görecek olmak, Arya’nın bebekken korku hikayesi olarak dinlediği masalı gözlerimizle izleyecek olmak çok heyecan verici.

Ancak spin-off meselesi tehlikeli bir yokuş. Bu iyi. Ötekisi okey. Berisi meh derken en son “Allah belanızı versin bir bitmediniz” noktasına gelmek çok kolay. HBO inanmıyorsa, Kathleen Kennedy’yi arasın bir sorsun Solo’nun gişesi nasılmış…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.