Bugün pek çok haber sitesinde, video oyunlarıyla ilgili yayın yapan pek çok yerde Elder Scrolls VI duyuruldu” şekli haberler göreceksiniz. Eğer Bethesda‘nın muhteşem Elder Scrolls serisine siz de bizim gibi aşıksanız, heyecanlanmış olabilirsiniz. Bilgisayar başına iyi bir fragman izleme, belki bir Bethesda yetkilisi tarafından verilen bir röportajı dinleme umuduyla geçtiniz. İsmi hiç utanç duygusu barındırmaksızın “E3 Official Announcement Teaser” olarak adlandırılmış videoyu gördünüz. Açtınız.

Dağ var bayır var. Logo var. Alt isim bile yok. Tüm ana seri Elder Scrolls oyunlarının bir alt ismi vardır. Bu alt isim ya oyunun geçtiği coğrafyayı (Morrowind, Skyrim) ya da oyunun içerisindeki bir kilit unsuru (Arena, Oblivion) temsil ederler. Bu isim bile yok. Şükürler olsun bunun altıncı oyun olduğunu hatırlatmışlar bize. Bir de arkadaki dağ bayırdan eminim detay çıkarmayı görev edinmiş cengaver çocuklar birkaç cevher kazıyacaklar.

Bunun dışında? Saçmalığın daniskası. 

Ben bu “logomuz çok güzel” tipi teaser’lardan çok sıkıldım. Marvel bunlardan on tanesini bir arada yaptığında sene 2014’tü, logosu tanıtılan filmlerin hiçbirinin varlığını bile bilmiyorduk ve dürüst olalım; sinematik evren fikri henüz kimseyi yormamıştı. Bu yüzden bunları alkışladık ve o alkışlarla birlikte benim bu tip ucuz hype çalışmalarına olan son takdirim de bedeni terk etmiş oldu. Hiçbir anlam ifade etmiyor, hiçbir duygu yaratmıyor, hiçbir bilgi transferi yapmıyor; sadece ekrana logo çıkartıp sonra da karanlığa geri gidiyor. O logo da yavaş geliyor ya, öyle dan diye gelmiyor! Niye?

Ne bu yani Bethesda ben ne yapayım bununla ya? Elder Scrolls VI yapmadığınızı düşünen mi vardı? Hayır hadi diyelim vardı… Bu video şu an yaptığınıza delalet mi? Ne yapıyorsunuz? Çünkü odada oturup Elder Scrolls düşünmek Elder Scrolls yapmaksa geçen arkadaşlarla biz de yaptık iki tane. Ne var bir konsept var mı, fikir var mı, duyurmaya hazır olduğunuz ve video oyununu oluşturan kilit unsurlar arasında sayabileceğimiz herhangi bir şey var mı? Yok. Ne var? Logo.

Bravo. Çok güzel logoymuş. Yavaş gelmesine çok coştum. Harika her şey.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.