Covid yüzünden uzun zamandır gerçekleşmeyen San Diego Comic-Con festivali bereketiyle geldi. Etkinlik başladı başlayalı gelen güzel haberlerin ve fragmanların önünü alamaz olduk. Ama bundan şikâyetçi olduğumuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira zevkten dört köşeyiz. Dün gece Lord of the Rings: Rings of Power dizisinden yeni bir fragman yayındı ve heyecanımıza heyecan kattı!

Rings of Power dizisinden gelen ilk fragman hepimizi çok üzmüştü. Bu kadar fazla beklentilerimizin olduğu dizinin bu kadar sıradan bir fragmanla duyurulması hiç hoşumuza gitmemişti. Fakat geçtiğimiz haftalarda yayınlanan yeni fragman “İşte Yüzüklerin Efendisi fragmanı böyle olur!” dedirtmişti bize. Bugün konuşacağımız SDCC fragmanı da bu kaliteyi devam ettirmeyi başarmış ve heyecan seviyesini çok daha yukarıya taşımışlar. Tam anlamıyla izlerken yerinde duramadığımız bir fragman olmuş.

Öncelikle hâlâ daha diziyi, zaman çizgisinde bir yere oturtmakta hâlâ daha güçlük çektiğimizi söyleyebiliriz. İkinci Çağ’da geçeceğini bildiğimiz diziden gelen fragmanlar bizi kâh birinci çağa kâh üçüncü çağa götürüp duruyor. Biz de acaba nasıl bir hikâye örgüsü işleyecekler diye merak ediyoruz. Bana soracak olursanız, tıpkı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde olduğu gibi Galadriel dizinin başında ilk on veya on beş dakika boyunca Birinci Çağ’ın hikâyesini anlatacak ve daha sonra bu olaylara nokta koyarak İkinci Çağ’a geçecekler. Yani umarım öyle olur.

Aslında bu fragmanda küçük küçük gösterilen ama çok büyük hikâyelere yol yapan çok fazla ayrıntı var. Bu ayrıntılardan en büyüğü Galadriel’in, Palantir’e baktığında gördükleri. Bir önceki fragmanda Akraba Kıyımı ya da Sayısız Gözyaşı Savaşı‘ndan biri olacağını düşündüğümüz bu sahnede Galadriel’in, Orklar’la savaşan Elfler’i gördüğü ve sonunda da Finrod’un cansız bedeni başında ağladığını görüyoruz. Finrod’un kolundaki yaralar ve göğsünün üzerindeki damga izi, tıpkı Silmarillion kitabında anlatıldığı gibi Finrod’un, Sauron ve onun kurtadamlarıyla savaşırken öleceğine işaret ediyor. Fakat işte zaman çizgisi asla tutmuyor.

Diğer taraftan dizinin ana kötüsü olacağı söylenen Halbrand karakterinin, Numenor kalkanları arasında görünmesi Halbrand’ın aslında Sauron’un şekil değiştirmiş hâli olacağı teorisini güçlendiriyor. Belki de Numenor’un yıkılmasına sebep olacak tavsiyeleri veren kişi direkt olarak Sauron değil, Halbrand görünümdeki Sauron olacak. Ayrıca fragmanlarda ilk defa Sauron adının geçtiği sahnede elinde bir kılıcın şekillendiğini gördüğümüz çocuğun annesiyle vedalaştığını ve bir yolculuğa çıktığını görüyoruz. Bu çocuk karakterimizin de hikâyede önemli bir rolü olacağını düşünüyorum.

Sauron gözükecek mi gözükmeyecek mi, dizinin ana kötüsü kim olacak gibi tartışmalarımız nihayet son buldu ve Sauron adı artık alenen söylenen bir isim hâline geldi. İlk başta Bridie Sisson‘un oynadığı karakterin Annatar yani Sauron’un Elf formu olduğunu düşündük fakat bunun böyle olmadığı ortaya çıktı. Anlayacağınız henüz fragmanda yüzünü görme şerefine ulaşamadık fakat artık dizinin ilk sezonunda göreceğimizin kesinleştiğini söyleyebiliriz.

Öte yandan Comic-Con’da bulunan hayranlardan gelen görüntüler dizide sadece Sauron’un değil, kısa da olsa Melkor ya da Morgoth‘un da görüneceği işaret ediyor. Ağaçların üzerine çöken bir gölgenin, Morgoth’a ait olduğu su götürmez bir gerçek bence. Öte yandan dizideki Morgoth göndermelerinin bununla sınırlı kalacağını ve bunun da yazımın başında bahsettiğim, Galadriel’in Birinci Çağ’ı anlattığı hikâyeler sırasında yer alacağını düşünüyorum.

Sızdırılan dizi girişinden bir sahne

Fragmanın en büyük olaylarından bir tanesi tabii ki en sonda çıkan Balrog’du. Her ne kadar bir Balrog görünce Yüzüklerin Efendisi hayranları olarak heyecanlansak da dizinin geçtiği İkinci Çağ’da Balrog olmaması kafamızı çok karıştırıyor. Yani Birinci Çağ’daki Balrog’lardan birini göstereceklerse çok geç, Durin’in Felaketi’ni göstereceklerse çok erken… Kafam çok karışık.

Son olarak dizinin en büyük gizemlerinden biri olan Meteor Adam’ın bu fragmanda da gizemini koruduğunu söyleyerek sözlerimi bitirmek istiyorum. Siz nasıl buldunuz fragmanı sevgili geekler? Sizin teorilerinizi duymak istiyorum. Lord of the Rings geekliğinizi konuşturun!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.