The Handmaid’s Tale dizisi, yayınlanmaya başladığı günden beridir etki alanını öylesine arttırdı ki, sormayın gitsin. Eleştirmenlerden yüksek puanlar alıp ödüllere adaylık koyan yapım, şimdilerde de etki alanını sokaklara çevirmiş durumda.

Hulu’nun Emmy Töreni için desteklediği spesifik bir olay var. Ona az sonra geleceğiz ama, bir de tabii kadınların kendi başına yaptıkları minik çaptaki yansımalar da var ki inanılmaz derecede oturup düşündürüyor insanı.

Handmaids-Tale-SXSW

Bir distopya kurgusunun, tüketicisini bu kadar çabuk etkilemesi genelde o kadar da kolay bir şey değildir. Her şeyden önec eserin gerçekliğe uygun bir hikayesinin olması gerekiyor. Elbette etki alanıyla kapsayacağı insanların çoğunluk olması da gerek. Az popülerliğine rağmen The Handmaid’s Tale’in bu kalıbı yıkarak, günümüz imkanlarının da yardımıyla, halk arasında biraz daha etkili hale geldi. Az popülerliğine rağmen diyorum, çünkü dizisinin çıkacağı duyurulmadan önce kimsenin tutup da Margaret Atwood’un kitabını alıp etrafta konuşmuş olduğunu düşünmüyorum. Zira popüler kültürde yayılan ve paylaşılan içerikler genelde belli başlı eserler etrafında dallanıyor. Damızlık Kızın Öyküsü kitabı da, ne yazık ki bunlardan biri değildi. Şu ana dek.

Hulu’nun Emmy için desteklediği mevzuyu kısaca şöyle özetleyebiliriz sanırım: Basit ama etkili. Evet, sahiden de öyle. Zira gerçekten de kırmızı giyinip beyaz şapkalarını takıp sokaklarda dolaşan kadınlar, dizinin insanlar üzerinde yaratacağı bilinçlendiricilik menzilini fazlasıyla arttırabilecek bir olay. Yok şaka değil, ciddi ciddi yapımda gördüğümüz hizmetçilerin kılığına girip sokaklarda birçok kadın dolaşmış. Hatta “Bu kimin suçu?” diye kendilerine soru yöneltildiğinde bir adamı işaret edip “Onun suçu!” diye hep beraber bağırmışlar. Haliyle diziye ve kitaba da gönderme yaparak aslında bu distopyanın gerçekleşme korkusuna yönelik bir çeşit farkındalık yaratmaya çalışmışlar ki, gerçekten takdir edilesi.

texas-court-handmaids-tale-929x620

Ne kadar reklam amacına dayanıyor hiç umurumda değil şahsen; belli bir yerden sonra böyle minik adımlar her zaman umut verici olmuştur benim gözümde. Hulu’nun bizzat işe el atmasından birkaç hafta önce de kadınların buna kendi başına karar vermesi, zaten benim için tüm olayı özetleyen ve bitiren hareket olmuştu. Bir mahkemeye hizmetçi kılığında gidip kürtaj yasağına dair protestolarını sessiz haykırışlarıyla gerçekleştiren kadınları kutlamak gerek, bunu hak etmişler. E tabii şu hareketin etkisi de sadece anlayana geçerli. Yoksa ortalıkta dolaşan tuhaf kıyafetli insanlar, bilmeyene hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Hulu’nun bahsettiğimiz Emmy’ye yönelik hareketine dair görselleri aşağıya bırakıyorum:

https://www.instagram.com/p/BVQIgMgHEs0/

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.