Dizilerle ilişki, çoğu zaman romantik ilişkilere benzer. Evet, benim yıllar içerisinde yaptığım evladiyelik tespit budur. İki ilişki de üçe ayrılır. Bir tek seferlik ilişkiler vardır. Bunun dizi versiyonunda, bir dizinin ilk bölümünü açar; bulduğunuzdan tatmin olmaz, kapatır gidersiniz. Bunlar pek uzun süre hatırlanmazlar, ama O’nu ararken seriye bağlanabilirler. Bunların yanında, bir de seviyeli ilişkiler bulunur. Bunları haftada bir izlersiniz, aranızda sevgi, saygı, muhabbet de oluşabilir; ama tutkuyla harmanlanmaz, bir sarmala salınmazsınız. Her şey düzgün, ve kitabına uygundur.

Bizi bu yazı için ilgilendiren, üçüncü kategori. Bir anda tanışıp, bir anda tutkunu olduğunuz; güncelini takip etmediğiniz için kendisine dev mesai harcadığınız, aklınızı ve gönlünüzü ele geçiren, arkadaşlarınızın sizden soğumasına yol açan, insanların yanınıza gelip “iyi misin, ne oldu?” diye sormalarına ve sizin o sırada aslında diziyi düşünüyor olduğunuzu itiraf edememeniz sebebiyle “ha yok bir şey ya, işe canım sıkkın” diyerek geçiştirmenize sebebiyet veren tutku ilişkileri. Biz bu tip bir münasebeti hayatınıza soktuğunuzda, şu 6 şeyin gerçekleştiğini fark ettik. Bilmem katılır mısınız?

 

Yetişmeye Çalışmak

breaking_bad_mike_thomas

İlk adım, dizinin uzunluğuna göre değişebilir. Bu tutku dizileri, genelde milletin hunharca övmesiyle başlanan girişimler olduklarından; ekseriyetle en az üç beş sezona sahip işlerdir. Siz milletin dizi hakkında yaptığı yorumları anlayabilmek ve muhabbetlere katılabilmek adına, bir an önce güncele, ya da dizi bittiyse finaline gelmeye çalışırsınız. Bu noktada spoiler yemek çok kolay olduğundan, kaçınmak için internette muhteşem bir köşe kapmaca oynamaya başlarsınız. Eskiden yâriniz olan Wikipedia düşmanınız, bir numaralı dostunuz olan YouTube acınız olur.

 

Ama Bir Yandan Bitmesin İstemek

Tricia-Helfer-Battlestar-Galactica-Widescreen-Wallpaper

Fakat öte yandan, can havliyle eşin dostun sohbetine yetişmeyi; ya da en azından internette spoiler korkusu olmadan dolaşacağınız güneşli günlere ulaşmayı arzularken; içinizde ufak bir taraf da “ya… bitmese?” der. Bu evre, muhtemelen dizinin artık hayatınızın tüm gözeneklerini işgal ettiği o günlerin ardından gelecektir. Dizi sizin hayatınızda su içmek, yemek yemek, tuvalete gitmek ve koşullar uygunsa mutlu geceler geçirmekten sonra en önemli fonksiyon hâline gelmiştir. Denklemden çıksın istemezsiniz.

 

Ana Karakterin Hali ve Tavrına Benzediğinizi Fark Etmek

House of Cards 1

İşte bu, en büyük kırmızı alarmlardan biridir. Eğer dizinin ana karakteri, ince ince laf sokan, kinayeci bir komikse; siz de yavaş yavaş muhabbet masalarında önünüze gelen asistleri gole çevirmeye başladığınızı fark edersiniz. Romantik bir karakterse, bir anda partnerinize sizin onu aldattığınızı düşündürtecek kadar ilgili ve alakalı olabilirsiniz. Yalnız… Ana karakter hödükse, manipülatifse, can yakıyorsa; yandınız. Daha doğrusu, etrafınızdakiler yandı. Bir süre ortalıkta “Benim ulan tehlike” diye gezmeniz olası.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.