Çizgi roman severler olarak artık her güne yeni bir çizgi romanın uyarlanacağı haberiyle uyanıyoruz. Bu haberlere bazen seviniyor bazen üzülüyor fakat artık çok az şaşırıyoruz. Zira Tom Holland bugün Spider-Man olmayı bıraksa hepimiz biliyoruz ki ertesi gün yeni bir Peter Parker oyuncusu seçilir, Ben Amca bir kez daha ölür ve biz yeni bir Spider-Man filmine kavuşuruz. Bu yüzden şu an herhangi bir süper kahraman çizgi romanı film ya da diziye uyarlanınca heyecanlanıyor fakat şaşırmıyoruz. Tabii bu tüm çizgi roman uyarlamaları için geçerli değil. Örneğin bugün fragmanıyla karşınıza çıktığım Y: The Last Man uyarlamasına hem şaşırıyor hem de çok heyecanlanıyoruz!

Çizgi roman okurlarının, hayatında farklı bir yere koydukları bir çizgi romanı illa ki vardır. Sandman, TenTen, Saga ve daha birçok çizgi romanımızı baş köşeye koyar, sığınacak en güvenli limanlarımız olarak görürüz. Y: The Last Man çizgi romanı da 2000’li yıllarda çıkan ve artık klasik sayılabilecek “o” çizgi romanlardan birisi. Ömrüne, hem Saga hem de Y: The Last Man gibi iki şaheserin yanında irili ufaklı onlarca harika çizgi romanı sığdıran Brian K. Vaughan‘ın usta kaleminden çıkan eserimiz, embriyo ve spermler de dahil olmak üzere Y kromozomuna sahip bütün memelilerin aniden öldüğü bir dünyada, Yorick Brown isimli son erkeğin hikâyesini anlatıyor. Yani, konu kendini satıyor desem abartı olmaz bence, öyle değil mi?

Bu şahane eserin televizyon dizisine dönüşmesine ve özellikle bu dizinin, bizlere Fargo ve Legion gibi çok sevdiğimiz yapımları getiren FX‘de yayınlanacak olmasına çok heyecanlanıyorum. Bununla birlikte bize çok az şey gösteren bu fragmanı da övmek istiyorum. Bu ne kadar mükemmel bir müzik seçimi, ne kadar güzel bir animasyon kullanımıdır. James Brown‘un “It’s A Man’s Man’s Man’s World” şarkısını seçerek yarattıkları kontrastı, erkeklerin dünyada kapladığı yeri hem gösterip hem de yerdikleri sayılarla beraber tamamlayıp harika bir kompozisyon ortaya çıkarmışlar. Ben de fragmanı arka arkaya birkaç kez izleyip bu iki mükemmel karara şapka çıkarttım. Helal olsun.

Eylül ayının 13’ünde gelecek olan Y: The Last Man dizisine heyecanlı değilseniz fragmanı izlemenizi ve heyecanlanmaya başlamanızı öneririm. Zira gerçekten güzel bir iş geliyor gibi. Siz ne dersiniz?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Caspar David Friedrich Fanboy'u Cevap ver

    Dizi iyi güzelde çizgi romanı kimsenin konuşmuyor olması üzüyor beni ya. Keşke biraz muhabbeti çevrilse. Aslında Çizgi Roman Günlükleri’nde Tancan, CT ve Burç konuşmuşlardı ama doyamadım ben. Sayfa sayfa, panel panel konuşulması lazım. Yok, o kadarı abartı ama cilt cilt bir konuşulması lazım gibi geliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.