Netflix’in çağında yaşıyoruz, bu çok açık. Bundan daha on sene önce sadece filmlerinizi kiraladığınız bir hizmetten öteye gidememişken, birkaç sene içerisinde önce dijital film ve dizi dağıtımında bir numaralı isim oldular; bununla yetinmediler, orijinal programlar üretmeye başladılar. Bunlar da öyle saçma sapan minik diziler olmadı; adamlar baya baya House of Cards, Orange is the New Black ve Arrested Develeopment gibi hitlerle ödüller kazandılar.

Şimdi de iki koldan, iki farklı seyirciye hitap etme niyetindeler. Bu dakikaya kadar yaptıkları işlerin hepsi yetişkinlere hitap eden, yetişkin damak zevklerinin dizileriydi. Şimdi ise Marvel ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde gazlayacakları Daredevil, Jessica Jones, Luke Cage ve Iron Fist dizileri ile genç yaştaki süper kahraman hayranı kitleye yürüyecekler; bir yandan da demografiği daha da küçültmekten de çekinmiyorlar. Son aylarda gazladıkları bir çocuk atılımları da var.

Bu atılımın ilk meyvesini yayınladıkları Richie Rich fragmanıyla görmüştük zaten. Çocukluğumuzun tokatlık veledi Richie Rich’i canlı bir diziyle tekrar uyarlama kararını kim aldı, bilemiyoruz, açıkçası diziyi de izlemeden gömmekten biraz tenzih de etmemiz gerekiyor; ama yani insanı hakikaten üzen, canını sıkan bir fragman yapmışlardı. Zaten kaynak materyaliniz şebelek, üzerine bari düzgün bir şey çıksaydınız, hadi hepsini geçtim, pedofiliye kaçan rahatsız edici sahneler koymasaydınız araya

Merak etmeyin, Inspector Gadget’ın yeni hâli o kadar da kötü değil. Ne yaşım tutuyor, ne de yaşı tutan bir çocuğum var; o yüzden net bir vaziyette heyecanlanmadım, heyecanlanacak da yer bulamadım bu fragmanda. Fakat bir zararı olmadığı da aşikar. Her çizgi filmin aynı zamanda yetişkinlere de hitap etmesi kaide değil; bazıları da sadece samimi vakit geçirme aracı olurlar; ne olacak? Inspector Gadget da öyle gözüküyor. Bugün Netflix’te tüm ilk sezonu, 26 bölüm olacak yayınlanacak kendisinin. Bir fragmanı izleyin, bakın. Ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Yorum

  1. ikisi de kötü… gadget ı görünce heyecanlandım ama yalan oldu. 3d ve tasarımcı biri olrak olarak vasat bence. çocuklar bile daha iyi 3d görüntü istiyor artık.

  2. Iyi de o klasik “dıt-dırıt dıt dıt dıt, gadget gaaadget, dıt-dırıt dıt dıt-dıııt, ho-hooo” melodisine noldu… bu ne bicim muzik… bu ne bicim gorsel… gadget izlemek istersem hala acar o eskileri izlerim sahsen. Ah canim fox kids.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.