Noktasına, virgülüne dokunmadan çalışmalarını paylaşıyoruz. Çünkü noktası ya da virgülü gerekmiyor. Sadece bu sorunun ne kadar büyük olduğunu hatırlatıyor. Bu konuda gerçekten çalışan, faydası dokunabilecek insanlar var; bunu hatırlatıyor. Sizin de tuzunuz olabilir çorbada, bunu söylüyor.

Şöyle diyor.

Bugün Dünya Alzheimer Günü.

Ölüme sebep olan ilk 10 hastalık arasında, sadece Alzheimer’ı tedavi edemiyor ve engelleyemiyoruz.

Dünya çapında 40 Milyon Alzheimer hastası bulunuyor ve bu rakamın 2050 yılında 150 Milyona çıkması beklenmektedir. Ülkemizde ise Alzheimer hasta sayısının yaklaşık 600 Bin olduğu ifade edilmektedir.

Alzheimer hastalığı, hem hastaların kendisi hem de yakınları için, dünya çapındaki en büyük sağlık ve sosyal sorunlardan birisidir.

Alzheimer hastalığı her yıl kanser kadar ölüme sebep oluyor. Ancak Alzheimer araştırmalarına kanserin sadece 10’da biri kadar kaynak ayrılıyor. Kaynak yetersizliğinin en büyük sebebi ise farkındalık eksikliği!

Geçmişten günümüze HIV, kanser vb. hastalıklar için hasta ve hasta yakınları, çeşitli kampanyalar ve çalışmalar yaparak seslerini duyurmayı başarabildiler. Ancak Alzheimer hastaları kendi seslerini duyuramıyorlar. Bu nedenle Alzheimer’ın bir hastalık olduğuna ve denersek onu yenebileceğimize dair farkındalık yaratılmasına ihtiyacımız var.

Bu nedenle herkesi kapsayacak, her kesimde farkındalık oluşturacak bir proje tasarladık ve adına “Unutma Seni” dedik.

Sizler de bugün, #UnutmaSeni diyerek, videomuzu paylaşarak sosyal medyada desteğinizi gösterebilir, Alzheimer Hastalığı ile ilgili gerçekleştirdiğimiz bu farkındalık çalışmasının destekçisi olabilirsiniz…

DAHA ÇOK BİLGİ ALMAK İÇİN

www.unutmaseni.org

www.instagram.com/unutmaseni

www.twitter.com/unutmaseni

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.