DOCTOR WHO 8mb

Günümüzün en çok takip edilen bilim-kurgu serilerinden Doctor Who son günlerde Çin hükümetini zor durumda bıraktı. Ve Çin hükümeti en nihayetinde yasaklama kararını duyurdu. Yapılan açıklamada ise bu ani kararın sebebi olarak Doctor Who evrenin ve kurgusunun Çin halkını hükümet karşıtı ve insan hakları talep etmeye yönelik motive ettiğini öne sürdü. Doctor Who için düzenlenen son etkinlikler baz alındığında yaşanan küresel olaylara karşı tavırlarının açıkça sergilendiğini ve bu tutumun Çin hükümet yetkililerinin görüşleri ile uyuşmadığını belirttiler.

Resmi açıklamada ise Doctor Who’nun, Çin halkını gerçek yaşamdan kopararak onları alternatif bir gerçekliğin hayaline yönlendirdiğinin altı çizildi. Diziye karşı halkın verdiği tepki ise çalışma saati düzenlerinin bozulması ve üreticiliklerinin azalması yönünde, bu sebeple de toplumsal yapı için de endişelerini dile getirdiler.

Doktor’un zaman yolculuğunun engellenmesi Çin halkı için bir ilk değil. Zaman yolcuğunu ile ilintili olan Back to the Future serisi, The Time Traveller’s Wife, 12 monkeys, Star Trek serisi, Terminator serisi, Planet of the Apes, The Butterfly Effect filmleri de Çin halkı için uygun olmayan içerikler kaanati ile yasaklanan diğer yapımlar. Anlaşılan o ki Çin hükümetinin bilim kurgunun yanında zaman yolculuğu ile de bir alıp veremediği var. Doctor Who’da ise pek çok kez duyduğumuz bir söz ise “Time can be written.” yani “Zaman yeniden yazılabilir.”

Aynı sebeplere sahip olmasa da 2006, Japon yapımı animasyon ve çizgi roman serisi Death Note ve 2009’da sinema için iyi veya kötü, doğru veya yanlış olsa da, üç boyutlu sinemanın revizyonu olan IMAX’in tanıtım filmi olan Avatar da Çin hükümeti için uygunsuz içeriğe sahip.

Bu ve benzer sebepler ile bilim-kurgu serilerinin toplumlar ve yöneticiler tarafından bu şekilde aldıkları tepkilerin sonu gelmeyecek gibi görünüyor.  İnsanlık tarihi boyunca farklı fikirler sunan veya farklı toplumsal düzen modelleri çizen yapımlar yakıldı, yasaklandı ya da sansürlendi. Neticede, güç Çin hükümetindeki kimi insanların elinde bulununca bu tip sorunlara yol açılabiliyor. Ancak su götürmeyen bir gerçek ki insanların hayalleri sonsuza dek kontrol edilemez.

Author

"Serim olmak kolay değil." diyerek distopik bir çerçeve çizmeye yeltensem de insan göründüğünden öte bir canlı değil. Hayatın sadeliği ise mutluluktan ibaret. Veyahut tam tersi. Twitter: @mert_serim

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.