Doctor Who hayranları için gerçekten büyük üç duyuru vardır dünya üzerinde, birincisi yeni Doctor’ın kim olacağı, ikincisi yeni başyazarın kim olacağı, üçüncüsü de yeni eşlikçinin kim olacağı. Son iki senede sırasıyla ilk ikisini atlatmıştık. Matt Smith görevi Peter Capaldi‘ye devretti, Moffat görevi Chibnail‘e bıraktı… Ve şimdi buradayız. Clara Oswald’ın ardından, yeni eşlikçimizle yüz yüzeyiz: Pearl Mackie‘nin oynadığı Bill.

Öncelikle şunu söyleyelim, bu Mackie’nin ilk ciddi ve elle tutulur rolü olacak. Önceden birkaç tiyatro işi, bir iki de yan rolü var; ama kayda değer bir şey değil. O yüzden şu an Mackie’nin oyunculuk kabiliyetiyle ilgili bir şeyler söylemek mümkün değil. Biz daha ziyade başka bir şeye dikkat çekmek istiyoruz biraz. Chris Chibnail‘in de, Moffat’ın bu duyuruyu küçük bir sahneyle yapmak istemiş olmasının ardında yattığına inandığımız sebebe: Companion anlayışındaki radikal değişikliğe.

Doctor Who’da eşlikçiler “izleyici vekili” dediğimiz şeylerdir, değil mi? Yani sizin adınıza konuşurlar, sizin o dünyaya köprünüz olurlar. Yazarlar izleyiciye bir şey anlatmak istediği zaman, Doctor eşlikçiye bir şeyler anlatır. Moffat bunun tesptini yapmıştı, ama Davies ve klasik serinin aksine, eşlikçiyi mertebe olarak çok yükseğe çekerek, izleyiciyi biraz pohpohlamak, kendini iyi hissettirmek, özdeşleştirdiği karakteri OP’laştırarak özdeşleşeni coşturmak yolunu tercih etmişti. Amy Pond zaten bunun bir örneğiydi de, Clara ile ipin ucu kaçmıştı biraz. Moffat’ın mühür konu çözme aracıydı yani, “Meğerse Clara’ymış…

Dizinin bence böyle bir videoyla Bill’i tanıtmış olması çok anlamlı. Video boyunca Bill, tam olarak biri o an ilk defa Doctor Who izlemeye başlamış olsa soracağı soruları soruyor. Daha da önemlisi, kendisi için de yeni her şey. Hani sadece ağzı açık ayran budalası gibi her şeye şaşırmıyor kenarda bir yerde, sorguluyor; dişli de, belli. Ama bir yandan da bu dünya onun için hayret verici de aynı zamanda. Davies dönemi ile, Moffat döneminin en kilit farklarından biri fabrika ayarlarına dönüyor yani. Ben bunun doğru karar olduğu kanaatindeyim. Bu Doctor’ı da daha eğlenceli bir karakter yapacaktır, hikayeleri de daha sürükleyici yapacaktır, eşlikçinin kendisini de daha sempatik yapacaktır. Ki zaten bu saydıklarım, Davies dönemini iyi yapan şeylerdi yani.

Peter Capaldi’nin Doctor olarak devam edeceği, ama eski yazar ve Broadchurch yaratıcısı Chris Chibnail’in baş yazarlığını yapacağı yeni sezon,

Dur, dur, dur! Burada tekzibimizi yapalım, Chibnail 11. sezonda devralacakmış, bizim devreler yanmış! 10. sezon hâlâ Moffat’ın!

2017’de başlayacak. Ondan önce ise Aralık ayında Noel özel bölümü var ki, Bill ile orada tanışacağız. E o hâlde sizin yorumları alalım, ne diyorsunuz Bill’e, yeni hâline?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.