Assasin’s Creed adının, oyun dünyasının en büyük markalarından biri hâline geldiği su götürmez bir gerçek. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen serinin ikinci oyununun, hâlâ gelmiş geçmiş en iyi oyunlar listesinin üst sıralarında yer aldığını söylemek de mümkün. Öte yandan Assasin’s Creed serisi, yıllar içerisinde en çok değişen oyun serisi olma unvanını da elinde bulunduruyor. Son yıllarda RYO türünde oyunlar çıkartan Assasin’s Creed serisinin bir sonraki hamlesini merakla bekliyorduk. Ubisoft da sağ olsun dün gece tamı tamına dört Assasin’s Creed oyunu duyurarak bizi habere doyurdu. Gelin bu oyunlara tek tek bakalım.

Assasin’s Creed: Mirage

Dün gece duyurulan Assasin’s Creed oyunlarından en “hazır” görünen Assasin’s Creed: Mirage isimli bu oyundu. Bir aksiyon-macera oyunu olarak tanıtılan Mirage, seriyi köklerine geri döndürmeyi vadederek gizlilik ve parkur mekaniklerine odaklanacak. Assasin’s Creed: Valhalla oyununun yirmi yıl öncesinde geçecek Mirage, Bağdat’taki Basim Ibn Ishaq’ı yönlendirmemize olanak sağlayacak.

Assasin’s Creed serisi için artık sürekli yüz elli saati aşan rol yapma oyunları yapmayacağını açıklayan Ubisoft, bu niyetini Mirage’da apaçık bir şekilde belli etmiş. Çok daha lineer bir hikâye anlatımına sahip olacak Mirage, ana hikâyenin yanı sıra “Black Box görevleri” ismini verdikleri küçük suikast görevlerinden oluşacak. Anlayacağınız öyle kocaman bir açık dünya, yüzlerce birbirine benzer küçük yan görev olmayacak.

Son olarak oyunun şimdiden 329 TL’ye Ubisoft Connect’te ön siparişe açıldığını söylemek istiyorum. Fakat herhangi bir oynanış videosu gelmeden ön sipariş vermenizi önermiyorum. Yine de oyun çıktığında fiyatının bir anda iki üç katına çıkmasından korkuyorum. Bilemiyorum dostlarım, bilemiyorum.

Assasin’s Creed: Codename Red

Daha önce Assassin’s Creed Odyssey ve Immortals Fenyx Rising oyunlarının kreatif direktörlüğünü yapan Jonathan Dumont’un Ubisoft Quebec stüdyosunun başına geçerek hazırlayacağı Assasin’s Creed Codename Red, dün gece verilen en ilgi çekici haberdi desek yalan olmaz. Assasin’s Creed oyunlarının bir sonraki amiral gemisi ve açık dünya rol yapma oyunlarının geleceği olması planlanan Codename Red, feodal Japonya’da geçecek. Henüz görebildiğimiz çok bir şey yok fakat Japonya’da yer alacak ve bir ninjayı yönlendireceğimiz oyun şimdiden bizi heyecanlandırdı. Bir de böyle Japonca seslendirme falan olursa tadından yenmez.

Assassin’s Creed: Codename Hexe

Açıkçası dün duyurulan oyunlar arasında hakkında en az bilgi sahibi olabildiğimiz oyun Assassin’s Creed Codename Hexe’ydi. Bir ağaç dalından sarkan ve yine dallarla yapan AC logosunun, hangi dönemde geçecek bir oyun olduğunu tahmin etmek çok zor. Hani yeni bir oyun olduğunu bilmesem Assasin’s Creed: Valhalla için geliştirilen Wrath of the Druids DLC’sinden bir görüntü sanırdım. Öte HEXE adının Almancada “Cadı” anlamına gelmesi, “Cadı avlarını konu alacak bir Assasin’s Creed oyunu mu göreceğiz?” sorusunu akıllara getiriyor. Hep beraber göreceğiz artık.

Assassin’s Creed: Codename Jade

Ve son olarak bir mobil oyun haberi. Ubisoft, mobil için Codename Jade isimli bir Assasin’s Creed oyunu yapacaklarını duyurdu. Milattan önce 215 yılında ve Çin’de geçecek oyunumuz bir mobil RYO olacak. Mobil için yeniden tasarlanmış parkur ve gizlilik mekaniklerine sahip Assassin’s Creed Codename Jade’de kendi suikastçınızı tasarlayabileceksiniz. Şimdilik bu oyun için de herhangi bir tarih yok ne yazık ki.

Bunlar haricinde Ubisoft, Assasin’s Creed: Valhalla için yeni bir DLC geleceğini ve Assasin’s Creed oyunlarının tamamını birbirine bağlayacak bir “merkez” konumu görecek Assasin’s Creed: Infinity isimli yeni bir konseptin de duyurusunu yaptı. Fakat asıl öne çıkanlar tabii ki bizim dört kalemde anlattığımız bu oyunlardı. Siz en çok hangi Assasin’s Creed oyununa heyecanlandınız? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.