Hayatımıza giren ve ardı arkası kesilecek gibi gözükmeyen onlarca teknoloji var. Bunların bir bölümü sıradan gözüken teknolojiler. Çok işlevseller ve hayatımızı şüphesiz olumlu anlamda çok fazla etkiliyorlar, ama öyle çok da muhteşem gelmiyorlar insana dışarıdan. Bazısını ise dönüp çocukluk hâlimize anlatsak muhtemelen kısa pantolonlu hâlimiz diz çöker tövbe ister. Kendinden geçer. Aklı çıkar, zor toplarız küçük veledi yerden.

İşte hoverbike, bu tip teknolojilerden bir tanesi. Dışarıdan müthiş havalı gözüküyor. Bu dakikaya kadar sayısız bilim kurgu filminde kendisine yer bulmuş olmasından ötürü de kaynaklanıyor olabilir bu elbette. Ama gerçek bir havalılığı da var. Bunu, gerçek hayatta görünce anladık. Daha doğrusu biz bir gösterim videosunda tanıştık kendisiyle. Gerçek hayatta tanışma şerefine Dubai halkı nail olacak. Birkaç seneye Dubai sokaklarında şu tip polisler görebileceğiz zira:

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Körfez Enformasyon Teknolojileri Fuarı‘nda, Rus firma Hoversurf ve Dubai Polis Departmanı ortak bir çalışmayla geliştirdikleri hoverbike’ları Scorpion‘u tanıttılar. Yukarıdaki videodan izleyebileceğiniz araçlar, yaklaşık beş metre yukarıya çıkabiliyor, saatte yetmiş kilometre hız yapabiliyor ve aşağı yukarı 300 kiloluk ek yük taşıyabiliyor. Aracın tek negatif tarafı, sadece 25 dakikalık bir uçuşa mahal veriyor olması. Bu yüzden de bu hoverbike’lar sadece ciddi trafik ile karşılaştıkları acil durumlarda havalanacaklar muhtemelen.

Hoverbike teknolojisini araştıran tek ülke Dubai değil, Amerika da bu mefhumla ciddi düşünmese de gönül eğlendiriyor bir süredir. Sizi bilmiyorum, ama bana akü kapasitesini çözseler dahi ortada çözülmesi gereken hatırı sayılır bir güvenlik açığı var gibi geliyor. Bir anda yoğun trafiğin arasından havalanan hoverbike etrafına bir zarar verebilir mi? O pervaneler alçak uçuşta kelle alır mı? Hoverbike’tan düşünce ne olur? Bunlar enteresan sorular, sanırım Dubai bu araçları yürürlüğe alana kadar da tam olarak cevaplanmayacaklar. Siz ne düşünüyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.