Guardians of the Galaxy’yi bugünkü geldiği noktaya ulaşmasını sağlayan neydi? Karakterleri? Yıllanmış şarap kadar güzel müzikleri? Oyuncuları? Yönetmeni? Sorumuza cevabınız onlarca seçenekten biri olabilir elbette; ama artık “yönetmeni” ifadesi pek de geçerli olmayacak gibi. Zira Guardians of the Galaxy serisinin hem senaryo yazarlığını hem de yönetmenliğini yapan James Gunn, Marvel’dan fena bir dayak yedi. Hem ne dayak…

Disney çatısı altında Marvel, James Gunn’ın yıllar evvelinden Twitter’da paylaştığı birtakım tweetleri keşfetmiş. Bunlar pedofili, tecavüz ve ırkçılık gibi birden fazla konuda çeşitleniyor maalesef. James Gunn gibi kara mizah filmleri yönetmeninin böyle bir şey yapmış olmasından dolayı büyük ölçüde rahatsızlık duyan Disney-Marvel, üzülerek bildiriyoruz ki, bir daha iş yapmamak üzere James Gunn’ı kovdu!

Evet, bu bir şaka değil. Gerçek. James Gunn, Guardians of the Galaxy yönetmeni, kovuldu! Serinin üçüncü filminin yapım aşamasından adı silindiği gibi aynı zamanda bir daha asla Disney-Marvel ile birlikte proje yapmamak üzere tekmeyi yedi üstelik. Bu da yetmedi, Comic Con International etkinliğinde Sony’nin paneline katılımı da iptal edildi. Yani anlayacağınız o ki, James Gunn Marvel’ın her türlü el attığı yerden yasak yedi.

Aşağıya da Screenrant’ten aldığımız James Gunn tweetleri birleşimine dair resmi bırakıyoruz hemen:

James-Gunn-offensive-tweets

11 Eylül olayları, Yahudiler, AIDS’li insanlar, tecavüz ve daha birçok konuda kendince esprili bir şekilde tweet atan James Gunn, bunları yaklaşık on sene evvelinden paylaşmış. Daha fazla tweetine ise şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine de Disney-Marvel bunun hiçbir affı olmayacağını düşünüp Gunn’ı çatılarının altında barındırmamak üzere kovduktan sonra işler bayağı bir karıştı. James Gunn, kendini savunmak üzere şunları söyledi mesela:

“Sözlerim neredeyse on sene evvelinden kalma. Ben ise o zamanlar provokatif olmak için fazlasıyla başarısız ve şanssızdım. Bunları söylediğim için o yıllardan beri pişmanım. Sadece aptalca, komik olmayan, son derece hassas ve umduğum kadar provokatif  olmadığı için değil; aynı zamanda bugün olduğum ve bir süredir de sürdürdüğüm kişiliğimi yansıtmadığı için.

Üzerinden ne kadar vakit geçmiş olsa da, bugün alınan kararı anlıyor ve kabul ediyorum. Yıllar sonra bile, o zamanlar davrandığım kendim için tam sorumluluk alıyorum. Şimdi yapabileceğim tek şey, en samimi pişmanlıklarımı bahşetmek dışında, olabileceğim en iyi insan olmak; kabul etmek; anlamak; eşitliğe destek olmak ve topluma açık her türlü söz ve davranışlarımda çok daha düşünceli davranmak. Bulunduğum sektördeki ve bu sektörün dışındaki herkese en içten özürlerimi iletiyorum. Hepinizi seviyorum.”

https_%2F%2Fhypebeast.com%2Fimage%2F2018%2F07%2Fjames-gunn-fired-from-guardians-vol-3-twtr

Disney Stüdyoları’ndan Alan Horn ise Gunn’ın kovulması üzerine şu beyanda bulundu:

“James’in Twitter sayfasında keşfettiğimiz saldırgan sözler, stüdyomuzun değerleriyle tutarsız ve bizler tarafından savunulamaz şeylerdir. Bu yüzden onunla olan iş bağımızı sonlandırdık.”

Tüm bunlar internette insanların bir numaralı dedikodu malzemesi oladursun, birçok hayran verilen karar sonrası Guardians of the Galaxy 3 filmi için yeni yönetmen arayışlarına girmişler bile. Thor: Ragnarok’un yönetmeni Taika Waititi ve Ant Man and The Wasp’ın yönetmeni Peyton Reed şu anda stüdyoya önerilen isimlerden ilkleri. Her iki yapımın da esprili havasının, Guardians of the Galaxy atmosferine uyacağı konusunda hemfikir olan hayranlar, kendilerince bu iki ismi öne sürüyor şimdilik.

Tabii hayranlar kendilerince böyle düşünürken, Guardians of the Galaxy oyuncularından ilk yükselen ses Dave Bautista’dan geliyor. Kendisi Gunn’a karşı verilen bu kararın yanlış olduğunu düşündüğü bir tweet atmış:

landscape-1453636079-drax-the-destroyer-guardians-of-the-galaxy

“Söyleyecek çok şeyim var aslında ama şimdilik sadece bu kadarıyla yetineceğim… James Gunn tanıdığım en sevecen, canayakın, iyi huylu insanlardan biri. Kibar ve insanlar ile hayvanları son derece önemsiyor. Evet hatalar yaptı. Hepimiz yaptık. Ama onun başına gelen şeyle ilgili TAMAM DEĞİLİM.”

Bu saatten sonra kim ne derse desin, şu su götürmez bir gerçek oldu artık: Kimin ne olduğundan asla emin olamayız. Tecavüzün şakası olmayacağı konusunda hemfikirsek, Gunn’a karşı verilen bu karar daha netlik kazanır sanırsak. Üstelik ne olursa olsun, tamamen troll espriler yapmış bile olsa, bir zamanlar böyle düşünmeye yatkın bir insanın şimdi güvenilir olmayacağını düşünmüş Disney. Tüm bu taciz ve pedofili hassasiyetinin, Hollywood’da bir süredir savaşı verilen Weinstein davasından gelmekte olduğunu biliyorsunuzdur herhalde. Zira insanlar bu konuda gerçekten bir dolma noktasına gelmiş olduğu için, artık hiçbir şeye toleransları kalmamış haldeler.

James Gunn’ın kovulması ve bir daha Disney-Marvel  ile iş yapamayacağı konusundaki kararı hakkında ne diyorsunuz geekler? Doğru bir karar mı yoksa tamamen abartılmış mı?

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.