Geçtiğimiz hafta sonu hemen hemen hepimiz gibi ben de sinemaya koştun ve iki yıldır beklediğimiz Dune filmine nihayet kavuştum. Filmi izlerken mest oldum, çıkar çıkmaz da övmeye başladım. Hatta ne yalan söyleyeyim şimdiye kadar filmi üç kere sinemada izledim. Her defasında filmin sonundaki “Bu daha başlangıç” kısmını görüp, filmin devamını görmek için dualar ettim. Zira her ne kadar film bizim için mükemmel olsa da yapımcısına para kazandırmadıktan sonra ikinci filmin olmama ihtimali var. Gerçi bugün bile resmi olarak ikinci filmin geleceğine dair bir açıklama yok. Yine de bugün itibariyle en azından izleyiciler olarak bizlere düşen görevi yerine getirdiğimizi söyleyebilirim. Dune filminin gişe rakamları, yapımcılarını mutlu edecek türden sevgili dostlarım!

Daha Amerika’da vizyona gireli dört gün olmuşken ilk hafta sonunda 41 milyon dolarlık yerel gişe elde eden Dune filmi, hemen hemen bir aydır vizyonda olduğu diğer ülkelerden aldığı hasılatla birlikte toplamda 223 milyon dolar gibi bir gelir elde etti. Filmin bütçesinin 165 milyon dolar gibi yüksek bir rakam olduğunu düşündüğümüzde şimdilik büyük bir başarı gibi gözükmeyebilir ama yine de hedef kitlesi bu kadar niş olan bir film için benim açımdan çok büyük bir başarı. Denis Villeneuve’ün en büyük açılış gişesi olan Dune; Fransa ve Rusya’da 21 milyon dolar toplarken, dünyanın geri kalanı ile aynı anda izleyen Çin’de de üç günde toplam 21 milyon dolar kazandı. Anlayacağınız Dune’un maddi başarısı için bu rakamlar sadece başlangıç.

Fakat konu Dune olunca bir nokta daha var ki o da en az sinema başarısı kadar önemli. Bildiğiniz gibi filmin erteleme kararlarından sonra Warner Bros. stüdyoları çok tartışılan bir karar alarak Dune’u, HBO Max’e getirmek istemişti. Filmin yönetmeni dahil herkesi kızdıran bu kararından dönmeyen stüdyo, gerçek vizyon tarihi olan 22 Ekim tarihinden yalnızca bir gün sonra 23 Ekim’de Dune’u, çevrimiçi film ve dizi izleme platformu olan HBO Max’te yayınlamaya başladı. Haliyle birçok insan da evinden çıkmayıp, kendi evinden izlemek istedi. Peki, HBO Max’te Dune filminin durumu nedir? Samba TV’nin açıkladığı rakamlara göre şimdiye kadar Denis Villeneuve’nin Dune’u, HBO Max üzerinden neredeyse 1.9 milyon izlenme sayısına ulaştı. Böylece 1.8 milyon izlenme sayısına sahip olan Zack Snyder’s Justice League’i geride bıraktı.

Anlayacağınız şimdilik izleyenler olarak biz Dune için elimizden geleni yaptık. Bundan sonrası filmin ikinci kısmını açıklayacak olan Warner Bros. şirketinin elinde. Sahi neden hâlâ açıklamadılar ya? Neyi bekliyorsunuz ey Warner Bros.? Açıklayın artık şu ikinci filmi!

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.