Dune: Part 2 filminin vizyona girmesine çok az bir süre kala film için basın turunda bulunan Denis Villeneuve tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Dune filmlerinin ikisiyle de eleştirel anlamda başarılı olan ve filmografisinde birçok önemli yapım bulunduran Denis Villeneuve ilgisini çeken yeni projelerden bahsederken sessiz bir film de çekmek istediğini söylemiş ve sonra da açmış ağzını: “Dürüst olmak gerekirse, diyalogtan nefret ediyorum. Diyalog tiyatro ve televizyon içindir. Filmleri güçlü diyalogları olduğu için hatırlamıyorum, güçlü bir görsellikleri olduğu için hatırlıyorum. Diyaloga hiç ilgim yok. Tamamen görsellik ve ses, sinemanın gücü budur, ama bugünlerde filmleri izlerken kendini belli eden bir şey değil. Filmler televizyon tarafından yozlaştırıldı. Mükemmel bir dünyada, deneysel hissettirmeyen ama içinde tek bir diyalog barındırmayan çarpıcı bir film yapardım. İnsanlar sinemadan çıkarlardı ve ‘Dur bir dakika, hiç diyalog yok muydu?’ derlerdi ama bunun eksikliğini hissetmezlerdi.

Denis Villeneuve’nün böyle düşünmesine şaşırdım açıkçası. Özellikle de kendisi Arrival ve ilk Dune filmi gibi yapımlarda gayet diyalog içeren sahneler çekmiş olduğu için. Bakış açısını bir yandan anlamakla beraber tamamen doğru da bulmuyorum. Tabii ki görsellik ve ses insanı oldukça etkileyen unsurlar sinema filmlerinde ama diyalogları değersizleştirmek doğru değil bence. İlk aklıma gelen örneklerden biri Quentin Tarantino filmleri mesela. Filmin konusundan alakasız muhabbetler bile nasıl akıp gidiyordu ve filme daha da çekiyordu sizi hatırlıyor musunuz? Ya da Braveheart veya Gladiator gibi ikonik filmlerdeki bazı diyaloglar daha nasıl hala tüylerimizi diken diken ediyor? Türk sineması için en değerli eserlerden biri olan Masumiyet filmindeki Haluk Bilginer monologu da geldi aklıma şimdi. Daha da düşünsem bulurum muhtemelen de gerek yok, yönetmenimiz biraz abartmış özetle.

Dune: Part 2 beklediğiniz bir yapım mı? İlk filmi seyrederken kaç kere esnediniz? Sizce Denis Villeneuve dediklerinde haklı mı? Yorumlarınızı harflar olmadan yazmaya çalışın ve sadece görsel yapıştırın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.