E3 2014, yine her zamanki gibi Los Angeles Convention Center’da, 10-12 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yani anlayacağınız, oyun dünyasının en büyük organizasyonuna yaklaşık üç haftalık bir süre kaldı. Bir aydan az. Zaman olarak yaklaşıktça, tanıtılacak oyunların da çehresi belli olmaya başlıyor. İlla ki sürprizler olacaktır, bazı beklentiler de karşılanmayacaktır muhakkak ama, biz yine de bir merak listesi karalamak istedik.

Dikkatinizi çekelim, E3’ün en iyi oyunları, en etkileyici olmasını beklediğimiz oyunları gibi bir şey değil dediğimiz. Biz bu 13 oyun hakkında, bir veya öteki sebepten dolayı çok az şey biliyoruz ve daha fazlasını öğrenmek istiyoruz. Yani aradığımız duygu safi merak. Heyecan değil, sabırsızlık değil.

Anlaştıysak, buyurun. Listeyi herhangi bir sıraya göre yapmadık. Aklımıza ilk gelenler olarak alabilirsiniz.

 

1. Mass Effect 4

Mass Effect 4

Şimdilik görebildiğimiz kadarıyla, BioWare ve EA, özellikle Dragon Age: Inquisition’ı ön plana çıkartacaklar. Yanlış olmasın, belirtelim, Inquisition’ı da çok merak ediyoruz. Dragon Age II’deki hayal kırıklığından sonra, Inquisition damak tadımızı temizleyecekmiş gibi gözüküyor. Fakat bizi gerçekten merak dağlarının tepesine çıkartan şey yeni bir Mass Effect oyununun duyurulma ihtimali. Twitter sağ olsun, yeni Mass Effect’in BioWare ofisinde bir yerlerde oynanabilir vaziyette olduğunu biliyoruz. Bir fragman belki çok şey istemek olur, ama en azından bir resmi başlık ile bir teaser, bizce hiç de imkansız değil.

 

2. Star Wars: Battlefront

Battlefront

Teaser demişken; geçen seneki EA konferansının açık ara en merak uyandıran duyurularından biri DICE’ın yapacağı Battlefront yeniden yapımıydı. Pandemic’in orijinal oyunu halihazırda “Star Wars evreninde geçen bir Battlefield” olduğundan, ana rahmine döndüğünde ne olacağını çok merak ediyorduk. Tabii sonra Battlefield 4 çıktı, DICE perişan oldu, tüm projeleri bıraktı oyunu tamire başladı, evet; ama bunu yapan DICE’ın İsveç ofisiydi. Battlefront üzerinde ise eski Danger Close, yeni DICE LA çalışıyor. Yani Battlefront’un tüm bu karmaşadan etkilenmemiş olma ihtimali bir hayli yüksek. EA de oyunun E3’e geleceğini doğrulamışken, biz diyoruz ki: oynanış görüntüleri neden olmasın?

 

3. Assassin’s Creed Comet/Unity

Assassins Creed Unity

Assassin’s Creed yeni nesle geçerken, tam bir uzay gemisi gibi arkasında da bir parçayı bırakarak yürüyor. Unity, meşhur serinin yeni nesil sürümü olacak ve PC, Xbox One ve PS4’e çıkacak. Assassin’s Creed: Comet ise eski nesil sürümüne verilen kod adı. İki oyun, bildiğimiz kadarıyla birbirinden bağımsız olacak, hatta ortak platformları dahi yok; Comet sadece PS3 ve 360 için yayınlanacak. Unity’yi az çok biliyoruz, Comet’i ise hiç görmedik. Dedikodular Comet’in Black Flag ayarında, Yedi Yıl Savaşları sırasında geçen bir gemicilik oyunu olduğunu söylüyor ama merak zirvede. İki oyunu da çok merak ediyoruz.

 

4. Sunset Overdrive

Sunset Overdrive

Sunset Overdrive aslında listemizde yer almasını beklediğimiz bir oyun değildi. Insomniac’ın Spyro, Ratchet & Clank, Resistance gibi serilerine saygımız sonsuz, fakat Sony’nin kanatlarından ayrılıp yaptıkları ilk oyun olan FUSE tam bir hayal kırıklığıydı. Fakat Sunset Overdrive öyle olmayacakmış gibi gözüküyor. En azından şunu diyebiliriz, oyun son bir iki haftadır, kuşkusuz Microsoft’un ittirmesinin de payıyla basında kendinden çok iyi söz ettiriyor. Bu da merakımızı kamçıladı. E3’te kendisini görüp, ne kadarı boşa hype, ne kadarı isabetli öğrenmek istiyoruz.

 

5. Batman: Arkham Knight

Arkham Knight

Rocksteady geri dönüyor. Bu bile başlı başına Arkham Knight için bir heyecanlanma sebebi açıkçası. Bunun üzerine bir de, oyuna Batmobile’i ekleyecekleri gerçeği var. Dürüst olalım, Arkham Origins serinin standartlarına layık değildi. Warner Bros. Montreal’in oyunu, Rocksteady çizgisine bir saygı duruşu niteliğindeydi. Fakat şimdi, asıl çocuklar dümeni geri ellerine aldılar. Ne yapacaklar, nasıl bir iş ortaya çıkaracaklar baya merak içerisindeyiz. E3’te göreceğiz, Arkham Origins’de gördüğümüz, standart bir sapma mıydı, yoksa serinin pilinin bittiğinin ilk işareti mi?

 

6. The Legend of Zelda Wii U

Zelda

Nintendo bir şeyler yapmak zorunda. Bu ayan beyan ortada. Resmi yaptıkları açıklamaya göre, yine bir E3 konferansı yapmayıp, dijital olarak direkt oyunculara seslenecekler. Bu kötü hamleyi yinelemeleri zararlarına da olabilir, yararlarına da. Eğer geçen seneki gibi zayıf açıklamalar yaparlarsa, kenarda kalırlar. Ama eğer, dedikoduların işaret ettiği gibi yeni Zelda’yı gösterirlerse de, o zaman dijital diyarda o tanıtım videosu virüsten hızlı yayılacaktır. Satoru Iwata yine “tek bir oyun bizi kurtarır” diyor. Eğer böyle bir tek oyun varsa, o Zelda olacaktır. O yüzden meraktayız.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.