E3 dediğiniz şey, eğer bizzatihi orada değilseniz, daha başlamadan biter. Büyük firmalar internetten de yayınladıklar özel konferanslarını fuarın kendisi başlamadan düzenlerler ve biz Los Angeles’a gidemeyen faniler için bütün mesele odur. Büyük oyunlar, sürpriz duyurular, merakla beklediğimiz oynanış videoları… Her birinin pimi orada çekilir, bombalar orada patlar. Geriye kalan sadece fuar alanına yerleştirilmiş standlarda oyun denemek, özel basın gösterimlerinden haber beklemektir.

Madem şu an ülke semalarındayız, dedik ki bari E3’ün yeni bombalarını sizler için toparlayalım en azından. Önceden duyurulup, yeni oynanış videosu gösterilen oyunları kaale almadık. Sadece ve sadece bu E3’te yeni anons edilmiş oyunları toparladık. Ve söylememiz lazım, bu konuda E3 2015, muadilleri arasında en kuvvetlilerinden biriydi.

Hazır mısınız? Ona dair hissettiğimiz heyecanın sırasıyla, buyurun, E3 2015’in yeni duyurulan 25 oyunu!

 

25. The Elder Scrolls: Legends

01 Elder Scrolls Legends

Listeye çok alakasız iki girdiyle başlayacağız, hazır olun. İlki Bethesda cephesinden geliyor. Malum, ortada bir Hearthstone çılgınlığı var. Oyunun cep telefonlarına da çıkmasıyla birlikte, popülarite iyice katlandı. E ne yapacaksınız? Tabii ki kendi fikri mülkünüze uyarlayacaksınız. Legends da Elder Scrolls soslu kart oyunu işte. Çünkü Elder Scrolls soslu MMO planı o kadar tuttu ki, bir de bunu yapalım demekte haklılar yani…

 

24. Star Wars: Galaxy of Heroes

02 Star Wars Galaxy of Heroes

İkincisi de bu. Bunu da EA duyurdu. İnanın EA sahneye çıkıp, “yeni Star Wars oyunları duyuracağız” dediğinde, bir an, sadece bir an heyecanlanmıştık. Ama heyhat, biri Star Wars: The Old Republic’in ek paketiymiş, diğeri de Star Wars’lı Hearthstone. Buna Elder Scrolls’dan bir tık daha heyecanlandık, çünkü, işte ne bileyim, Star Wars falan…

 

23. Rare Replay

03 Rare Replay

Rare’in bugüne kadar çıkarttığı 30 önemli oyunun kompilasyonu. Aralarında Battletoads, Conker’s Bad Fur Day, Banjo-Kazooie, Perfect Dark falan var. Elbette lisans sıkıntılarından mütevellit GoldenEye yok. Onun dışında Rare sevenler zaten buna sevinmişlerdir.

 

22. Anno 2205

04 Anno 2205

Seriyle hiç alakam olmadığı için yirmi ikinci sıraya koydum. Açıkçası Ubisoft’un E3’te yer vermesine bile şaşırdım. Fransız firma Anno, Settlers gibi Doğu Avrupa menşeili serilerine genelde üvey evlat muamelesi yapardı bugüne kadar. Bu sefer baya sahneye çıkarttı. Anno işte. Rare Replay gibi. Seveni zaten yolunu bulacaktır.

 

21. Unravel

05 Unravel

Allah’ı var, sahneye çıkıp oyunu tanıtan adamın samimiyetine feci vuruldum. Adamın elleri titriyordu küçük Yarnie figürünü gösterirken. Gerçekten elemanı evime alıp çay kahve ikram edesim geldi. Oyunun da şahane ötesi gözüktüğünü söylemeye hiç gerek yok. Gelin görün ki artık birinin ana karakterini “dev bir kalbe sahip, naif şey” olarak tanımladığı indie platform oyunlarına hoş gözle bakamıyorum. Hepiniz bir Braid, bir Limbo değilsiniz yani, lütfen yeter artık…

 

20. The Walking Dead: Michonne

06 The Walking Dead Michonne

Aslında Telltale’in yeni bir Walking Dead oyunu duyurması dev olay. Gelin görün ki bu… Bu biraz acayip olmuş. İki sezonu da oynamış, dizileri izlememiş birisi olarak oyunu duyunca ilk olarak “Michonne kimdi lan?” diyesim geldi haliyle. Sonradan anladım ki, dizi karakteriymiş. Ne ala, diziyle oyunlar tabii ki daha göbekten bağlansınlar. Ama biz Clementine bekliyorduk be Telltale?

 

19. Firewatch

07 Firewatch

Dediğim gibi, “duygusal indie” oyunlar artık bende bir nefret refleksi geliştirmeye başladı. Firewatch ise bunun bir tık istisnası olabilecek gibi. Siz bir adada tek başınasınız (ne sürpriz!), bir tane de telsiziniz var. Tek insan bağlantınız, o telsizin ucundaki kadın. Hikaye tercihleriniz, bu kadınla olan ilişkinizi etkileyecek ve şekillendirecek. Fikir hoş duruyor. Uygulamada çok ağdalı olmazlarsa ben tamamım.

 

18. Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

08 Ghost Recon Wildlands

Tom Clancy oyunları eskisi kadar sükseli değiller artık. Splinter Cell, Ghost Recon, EndWar, HAWX, Rainbow Six… Ama doğru hamleyle, tekrar anlamlı olma ihtimalleri de yüksek. Geçen senelerdeki muhteşem Rainbox Six: Siege sunumunda gördüğümüz gibi. Ghost Recon: Wildlands, öyle bir sunum değildi. O yüzden on sekizinci sırada. “Eh” ile “Meh” arası bir yerde.

 

17. Dreams

09 Dreams

Media Molecule’ün, LittleBigPlanet ve Tearaway sonrası ilk projesi. Bana biraz Project Spark’ı hatırlatıyor, ama onun çok daha sürreali, çok daha acayibi elbette. Oyunun ne olduğunu, hatta “oyun” olup olmadığını söylemek çok güç. Bir yaratma aracı, orası muhakkak, ama tam çapı ve çeperini anlamamız için bir süre daha vakit geçmesi gerekiyor.

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

13 Comments

 1. Muhsin Bayram Reply

  FF VII’i birinci, Mirror’s Edge Catalyst’i de ikinci sıraya koyunca benim listem de aşağı yukarı böyle oluyor.

 2. Yeni duyurusu olmasada “Uncharted 4 Thief’s End” oynanış videosu E3’e damga vurdu.

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   abi yeni oyun diyoruz yeni 😀 biri geçen sene e3’te duyuruldu, diğeri üç ay önce star wars celebration’da 🙂

 3. Ruşen Akman Reply

  Mass Effect: Andromeda
  Fallout 4
  Rise of the Tomb Raider
  Dishonored 2
  X-COM 2
  Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain

  Bunlar sırasıyla parayı basıp ön sipariş vereceğim ve dibine kadar zevk alarak oynayacağım oyunlar 🙂 Shut up and take my money! 😀

 4. Doğukan Köse Reply

  Abi sen çizgi roman sinema devam et zira bu liste olmamış

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   tövbe estağf..? sana ceza alıntılıyorum

   “kimse bilmez ama yiğitcan’ın oyun yazarlığı çizgiromansinema’dan da eskidir”

 5. asihawkeye35 Reply

  Gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak gösterilen ve bir remake’i yıllardır beklenen FF:VII’yi 13. sıraya koymak nedir? Ayrıca Final Fantasy X/X-2 tarzından kasıt turn bazlı random savaş sistemiyse, Square Enix bu sistemi ff serisinde terk edeli yıllar oluyor. Biraz araştırsaydın keşke

  • Yiğitcan Erdoğan Reply

   1. remake seven bir insan değilim. final fantasy vii olmasa listeye almazdım.
   2. ff x/x-2 full graphic remaster idi, yani “texture’ları upscale ettik, let’s call it a day” değildi. bu da öyle olacak.
   3. “gelmiş geçmiş en iyi oyun” sübjektif bir yorum, ama sorun yok, zira bu da sübjektif bir liste. ben anayasa yazmıyorum, makale yazıyorum. dolayısıyla yazdığım her şeye katılacaksınız diye bir kaide yok. olsa çok sıkıcı olurdu.
   4. tenkit etmeye değil de, muhabbet etmeye gelseydin keşke. öyle olunca inan hayat daha güzel oluyor.

 6. Berke Kadam Reply

  Wildlands’te “eh meh” yerine “Aman Allah’ım” dedim ben. Grafikler, oynanış, mekanlar çok hoşuma gitti nedense, trailer’ın müziği ve akan kan eşliğindeki anlatım da gazladı gazladı, en sonunda ‘open world’ yazınca son darbeyi vurdu. Ubi, bir oyunda öğrendiğini diğerine aktarma konusunda -bazen abartsa da- oldukça başarılı ve Ghost Recon, Far Cry güzelce çarpılan eklentiler ve açık dünyayla efsane olabilir.

 7. Turgut Uç Reply

  Bro, bunu geyik amaçlı söylemiyorum ama gerçekten American Truck Simulator bu listede olmalıydı 🙂 (Hazırlanma süresinden emin değilim, PC konferansından önce hazırlanmış olabilir).

  Bir de yine ben Horizon’ın daha yukarılarda olması gerektiğine inanıyorum. Beni en çok etkileyen oyun oldu diyebilirim…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.