Edge of Tomorrow, çıktığı yılın açık ara en orijinal filmlerinden biriydi. Hatta piyasa biraz durağan olduğu için muhtemelen söylemek abartı olmayacaktır: Edge of Tomorrow son on yılın en orijinal bilim kurgu filmlerinden biriydi. Bu orijinalliğini kısmen bir kültür mozaiği oluşuna da borçluydu, zira ekseriyetle Amerikalı bir ekip tarafından sinemaya aktarılan film esasında All You Need Is Kill isimli bir Japon romanından uyarlanmıştı. Biraz Japon uçarılığı, Amerikan iskeletine oturunca tatlar şelale olmuştu anlayacağınız.

E bir film bu denli keyifli olunca insan devamını görmek de istiyor doğal olarak. O yüzden de bir süredir bekleme hâlindeydik. Uzun süren sessizliği, Doug Liman’ın röportaj verdiği Collider vesilesiyle aşmış olduk. Amerikalı yönetmen, Edge of Tomorrow 2 ile ilgili üç tane haber verdi bize tek cümle içerisinde. İlk olarak, Tom Cruise ve Emily Blunt geri dönüyor. Ki bu müthiş bir gelişme. İlk filmin başarısı kesinlikle iki aktörün kalitesinin sırtında yükselen bir durumdu. Birinden biri bile geri dönmese ikinci filme coşmazdık muhtemelen.

Edge of Tomorrow 3

İkinci söylediği şey, bu filmin senaryosunu ilkinden daha çok sevdiği. Liman beyanında baya “Ya tamam, ilk filmi de seviyordum ama, bu başka bir şey oldu” diye anlatıyor yeni senaryoyu. Burada tabii geçen filmdeki çilelerin de etkisi büyük. Kitaptan uyarlanan ilk senaryo, Doug Liman tarafından baştan yazdırılmış, ardından Tom Cruise projeye dahil olunca tonu daha hafifletmek için üçüncü bir kez daha sıfırdan alınmıştı. O da yetmezmiş gibi senaryoya son cilayı atacak kalem iki kez el değiştirmiş, prodüksiyona finali olmayan bir metin ile gidilmişti. Oradaki teferruattan sonra Liman’a normal bir senaryo bile ikinci film için başyapıt coşkusu veriyor olabilir.

Üçüncü haberi ise şu: Edge of Tomorrow 2 diye bir şey yok, filmin adı değişti. Yeni adımız Live Die Repeat and Repeat olacak. Ağızda berbat bir tat bırakıyor, değil mi? Öyle, ama yeni bir şey değil. Warner Bros bir süredir filmi Netflix, Hulu ve benzeri yerlerde, bir de DVD çıkışlarında Live. Die. Repeat adı altında piyasaya sürüyordu. İkinci filmde direkt olarak bu markaya evrilmişler. Bana soracak olursanız Edge of Tomorrow 2 daha iyi bir başlık olurdu… Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.