Bilmeyenler için kısa bir özet: Konami’nin şu sıralar FIFA’ya karşı çok ciddi kan kaybeden futbol serisi Pro Evolution Soccer‘ın 2017 sürümü, bünyesinde çok minnoş bir sürprizle çıkmıştı karşımıza: Diego Armando Maradona. Dünyanın şüphesiz gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından birini oyunda görmek herkes için çok keyifliydi. Bilhassa Maradona’nın avukatları çok eğlendiler duruma. O kadar eğlendiler ki, yılın başında davayı yapıştırdılar.

Davanın temeli, Maradona’nın görüntü ve imaj haklarının Konami tarafından izinsiz kullanıldığı yönündeydi. Bu tip davalarda video oyunları –veya herhangi bir medya– eğer oyuncunun hakkını sağlama almadıysa, yapımcı şirket davayı mahkeme dışında halletmeyi tercih ediyor. Hukuki süreç herkes için teferruat olduğundan, imaj hakları delinen kişi de buna iştirak ediyor. Burada da öyle oldu.

Maradona PES 2017

Yalnız, genelde bu mahkeme dışı anlaşmalar belirli bir meblağ paranın el değişmesini içerir. Burada da muhakkak öyle olmuştur ve bize açıklanmayan bir tazminat edinmiştir Maradona tarafı, ancak, işin içerisinde enteresan bir detay da var. Anlaşılan Maradona ve Konami hasım girdikleri adliyeden dost ayrılmışlar. Zira yaptıkları anlaşmanın şartlarına göre Maradona 2017-2020 arasında PES’in aktif tanıtımını ve promosyonunu yapacak. Bunun için de tazminata ek olarak da bir meblağ alacak.

Elbette mevzubahis kişi Diego Maradona olduğu için, süper müthiş bir detay da var işin içinde. Ünlü yıldız edindiği paranın büyük bir bölümünü Arjantin’de futbol sahalarının kalitesini arttırmak için haracayacak. Çünkü Maradona’lık bunu gerektiriyor. Ama onun da ötesinde, böyle bir ortaklık insana heyecan veriyor. Umarız Konami yüklenip, Maradona’yla ilgili modlar falan üretir bir sonraki PES’e, aynı vakti zamanında NBA 2K serisinin Jordan ve James gibi sporculara yaptığı gibi. Maradona’nın kariyerini oynadığımız bir oyun muhteşem olmaz mıydı örneğin?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.