Neil Gaiman kaleminden doğan DC Comics (ve İncil?) karakteri Lucifer Sabahneşesi, Fox’un elinden dizi oldu. Consantine’dan daha başarılı olacak mı? Tarzı nasıl? İzlenir mi bu dizi? İlk Bölüm Canavarı inceledi…

lucifer_nasil_dizi

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır.  İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Özet Geç!

Yakışıklı Şeytan’ımız (bakınız Ş’si büyük) Lucifer, cehennemin günlük işlerinden sıkılmış, insanların arasında bir gece kulübü açmış, güzel kadınlar, lezzetli alkol ve şekil arabalar arasında hayatını sürmekte. Lucifer’ın bir dönem yanımda çalışmış güzel ve başarılı Delilah’ın öldürülmesi ile, maşallah çok güzel dedektif Chloe ile cinayetin peşinde düşüyorlar, çok hafif fantastik öğeler barındıran, daha ziyade “jön polisiyesi” dediğimiz türe merhaba diyorlar.

Ne Kadar Uzun?

Bir bölümü 45 dakika. Daha ilk bölüm yayınlandı. Diğer dizilerde buraya toplam dakika / sezon / bölüm filan yazıyoruz.

Neyi Seven Bunu Da Sever?

The Mentalist, Elementary, yakışıklı başrol kızları coşturuyor

Ne Beklemeyin?

Constantine, Supernatural, Arrow, Angel

    Bütün bölümde fantastiğimsi görünen tek sahen bu sayılır... Bu iyi bir şey!
Bütün bölümde fantastiğimsi görünen tek sahne bu sayılır… Bu iyi bir şey!

Biraz Daha Detay ve Yorum?

Öncelikle, Sandman seven okurlara bir güzellik, Lucifer karakteri DC alemine, Sandman hikayeleri ile beraber girmiş, Neil Gaiman’a ait bir karakter. Sandman evrenindeki bütün ilahı varlık gibi, insan tarafı baskın, fantastiklikten uzak bir karakter. Bu dizide de bunu kabul etmiş, fazladan açıklama gereği bile duymadan Lucifer değil de başka dizinin başrolü gibi bir adam izler gibiyiz, bu samimiyet, rahatlık izleyiciye de iyi geliyor.

Lucifer’ın insan dünyasına yakışıklı kara kaş kara göz bir adam olması, güzel polis Chloe üzerinde güçlerinin çalışmaması ve diziyi götüren en önemli gücünün kendisiyle muhabbet eden insanların sırlarını ortaya dökmesi olduğundan, dizi hiç doğaüstü/gizemli bir hava taşımıyor. Aksine, dizi şu haliyle Mentalist’in kayıp oğlu, hatta ne kayıp oğlu be, aslanlar gibi çakması gibi. Ki bu güzel, çünkü Mentalist’in eski lezzeti yok. Yine bir “haylaz oğlan / kuralcı güzel kız” ile karşı karşıyayız. Ben Mentalist severdim, bu diziyi de ilk bölümü ile sevdim.

Bir de Lucifer’ın herkese karşı tümüyle dürüst olması, “babam Tanrı, ben Lucifer Sabahyıldızı, evet ölümsüzüm, evet Şeytan’ım” demesi çok da sempatik olmuş, özellikle kimse adamı sallamadığı için.

Devamı Nasıl Olur?

Bu bölümde bir melek gelip “Oğlum bak cennete dön baban kızacak” diye ters yapması, Lucifer’ın yanında getirdiği başka iblisler olması, bir de başkadınımız Chloe’nin Şeytan’ın cazibesinden etkilenmemesi ileride açılacak senaryo ipuçları belli ki. Diziyi Supernatural’a benzetmemelerini umuyorum, yoksa bu hali ile gayet iyi gidecek gibi.

Ve Sonuç! Devamını İzler Miyim?

İzlerim. Doğaüstü olaylar çok artarsa Angel / Buffy kafasına girebilir, umarım girmez. Şu ayarı iyi.

ilkbolumcanavari_izliyor

Diğer “İlk Bölüm Canavarı” Yazıları İçin:

Narcos – Nasıl Dizi?

Limitless – Nasıl Dizi?

Orphan Black – Nasıl Dizi?

Blindspot – Nasıl Dizi?

Allegiance – Nasıl Dizi?

Author

İlk Bölüm Canavarı, üstümüze yağan yüzlerce dizi arasından hangisi kime gider, değer mi değmez mi, bakmaya varar vermiş bir canavardır. İlk bölüme bakar, azıcık wiki kurcalar, tavsiyelerini verir kaçar! Dizilerle ilgili yorumlar kesinlikle objektif değildir, geek izleyicinin keyfine göre ayarlanmıştır! Bu yazılarda sadece ilk bölüm ile ilgili olmak üzere spoilerlar olabilir.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.