Malumunuz, şu sıralar oyun dünyası senenin son virajında gelen sürpriz bir oyunu konuşuyor: Cuphead. Estetik anlayış olarak kendisine Amerikan animasyonunun altın çağını örnek alan ve zorluğuyla peşinden ciddi bir yayıncı kitlesini sürüklemeyi başaran Cuphead yolculuğunu nerede sonlandıracak bilmiyoruz, ama vesilesiyle çok da sık rastlamadığımız bir grafik tarzını övme fırsatı bulduğumuz için minnettarız. Hazır herkes Cuphead konuşurken, gelin geri dönüp bakalım, Cuphead gibi ekran görüntüsünü alıp bakınca elle çizildiğine yemin edeceğimiz başka hangi oyunlar vardı?

Buyurun!

 

Okami

 

Okami

Şimdilerde faaliyet göstermemekte olan firmalar arasında oyuncuların en üzüldüklerinden biri şüphesiz Clover Studios‘tur. 2004’te kurulup, üç senede bombastik üç oyun yaptıktan sonra 2007’de Capcom’un içine eritilen Clover’ın böylesine iyi anılmasına vesile olan en önemli oyun da Okami’ydi işte. İşin enteresan kısmı, bu takdiri anlamak için çok araştırma yapmaya gerek yok. Oyunun bir ekran görüntüsüne bakınca anlıyorsunuz neden Clover’ın özel olduğunu.

 

MadWorld

 

12 MadWorld

Nintendo’nun Wii ile dünyayı kasıp kavurduğu yıllardı. Hareket kontrolü herkesin bir tur binmek istediği bir hız treni gibiydi, bir arkadaşınızı yaparken görünce dayanamıyordunuz. İşte MadWorld o dönem Wii’nin sahip olduğu nadir yetişkin oyunlardan biriydi. Diğer tüm Wii oyunları çiçekler, böcekler ve küçük kuşlardan oluşan grafik lisanlar tercih ederken MadWorld gelip “Arkadaşlar bu siyah beyaz çizim tarzı grafiklere sahip bir oyun, tek renk de oluk oluk akan kanın kırmızısı” diye çıkmıştı piyasaya. Taze bir nefes gibiydi.

 

XIII

XIII

Daha önce Franko-Belçika çizgi roman ekolüyle ilgili detaylı konuşmuştuk. Geekyapar semalarında çokça da coşarız İşte XIII bu ekole mensup bir çizgi romandı esasında. Sonra Ubisoft bunu bir oyuna uyarlamaya karar verdi. 2003 yılında PC, PS2, GameCube ve Xbox için çıkarttılar bu oyunu. Oyun dünyasının da kolektif olarak dibi düştü, çünkü oyun gerçekten samimiyetle bir çizgi roman gibi gözüküyordu. Hâlâ da öyle gözüküyor. Bu tip oyunların en büyük avantajı da bu zaten, yaşlanmıyorlar.

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.