Vampirlerin, bizlerin çocukken, 19. yüzyılın sonuna kadar da birçok yetişkinin korktuğu popüler yaratıklar yaratıklar olduğunu biliyoruz. Vampirlerin popülerliği o kadar ileri düzeydedir ki vampir efsaneleri üzerine çalışan tarihçiler arasında vampirlerin şeytanı bile gölgede bıraktığı öne sürülür. Kan emiciler ne kadar popülerse, onların karşısına dikilen savaşçılar da popüler olmuştur. Gerçek dünyada vampir avcıları, profesyonel meslek sahiplerinden değil, korku dolu sivil halktan oluşsa da kurgusal dünyalarda adı aklımıza kazınmış birçok vampir avcısı vardır. 

Tarihsel gelişimi içinde vampir hikâyeleri de kurgusal vampir karakterler de özellikleri bakımından sürekli değişim ve gelişim gösterir. Büyük ekranlarda hayvan kanı içen vejetaryen vampirler, kan ihtiyacını stoktan sağlayıp canlılara saldırmayan vampirler, insanların arasına karışıp sıradan bir hayat süren vampirler olsa da bu yazıda, böyle naif vampirlerle karşılaşmamış karakterlerden bahsedeceğiz. Bu karakterler, vampirlerin karanlık yüzünü bilip insanları korumak için vampir avcılığını meslek edinmiş karakterler. Vampir dosyasının son yazısında, ekranlarda izlediğimiz favori vampir avcılarımızı anlatmaya başlıyoruz. 

Abraham Van Helsing 

Bram Stoker’ın yarattığı Doktor Abraham Van Helsing, ilk olarak Dracula romanında ortaya çıkmış, metafizik bilgini bir vampir avcısıdır. Profesyonel olarak avcılık yapmasa da Dracula’nın ortadan kaldırılmasına sebep olmuştur. İlk olarak Universal’ın canavar evrenine dâhil olan 1931 yapımı Dracula filminde, Edward Van Sloan tarafından canlandırılan karakter, defalarca sinemada ete kemiğe bürünmüş ve onun ardılı olan birçok vampir avcısına da isim babalığı yapmıştır.  

Gabriel Van Helsing 

Universal’ın eski canavar konseptini yeniden uyarlama denemelerinden biri olan 2004 yapımı Van Helsing filminde, meşhur vampir avcısı Abraham Van Helsing, doğrudan filme adını vermiştir. Filmde Van Helsing’in ön adının Gabriel olması gibi küçük bir değişiklik bulunur.

Gabriel Van Helsing, 19. yüzyılın sonlarında tüm dünyada yaratık avlayan, Vatikan tarafından yetiştirilmiş bir savaşçıdır. Yeni görevini alıp Transilvanya’ya doğru yola çıkan karakter, vampirlerin yanı sıra kurt adamlar ve Mary Shelley’nin Frankenstein’ı ile de karşılaşır. Birleşik evrende geçen filmde,  Robert Louis Stevenson’ın 1886 yılında kaleme aldığı romanın başkahramanlarından Mr. Hyde bile yer alıyor. Van Helsing de kiliseden edindiği çeşit çeşit teknolojik silahla mesleğini icra ediyor. 

Winchester Kardeşler

Supernatural‘ın efsanevi karizmatik kardeşleri Sam ve Dean Winchester, yaratık avlama kariyerlerinde çıtayı tavana yükseltip, Tanrı’yla bile restleşmiş olsalar da dile kolay, on beş sezon içinde birçok kez düşük kalibredeki vampirlerle de savaşmışlardır.

Yok etmeleri gereken her yaratık için farklı yollara başvuran kardeşlerin vampir avlamak için sıklıkla kullandığı yöntemler; güneş ışığı, vampirin kafasını kesmek ve vampire cansız birinin kanını içirmek gibi yöntemlerdir. Bir vampir topluluğunun içindeki alfa vampiri öldürerek çevredeki tüm vampirlerden kurtulmak da kardeşlerin yöntemleri arasındadır. 327 bölümlük dizinin görece ilk zamanlarında Dean, vampire dönüşme tehlikesi bile atlatmış ve vefakâr kardeş Sam tarafından tekrar insana dönüştürülüp, avcılığa devam etmiştir. 

Buffy Summers 

Sıradan bir liseliyken kaderinde bir savaşçı olmanın yattığını öğrenip vampir avcısına dönüşen ve Scooby Çetesi’nin lideri olan Buffy Summers’ın maceralarını anlatan Buffy the Vampire Slayer, Joss Whedon tarafından yaratılmıştır. İlk olarak 1992’de bir korku-komedi filmi olarak ortaya çıkan Buffy the Vampire Slayer, sonradan birtakım değişikliklerle Whedon tarafından diziye dönüştürülmüş ve gittikçe popülerleşerek Buffyverse adında büyük bir marka hâline gelmiştir. Sinema karakteri olarak ortaya çıkan Buffy karakteri, çokça sevilmesinin ardından romanlar, çizgi romanlar ve rol yapma oyunları gibi birçok yere yayılmıştır.  

Jack Crow

John Carpenter’ın western-korku filmi Vampires’ını sinemanın arka sıralarında kalmış vampir filmleri listesine almadığım için üzgünüm. Bu film, B filmi sevenler için, özellikle de John Carpenter takipçileri için bir başyapıt olsa da günümüzde vampir filmleri arasında hayranlıkla bahsedilen bir film olmaktan uzak duruyor.

Bu filmde de Vatikan tarafından yetiştirilen ve finanse edilen bir ekibin vampir avları konu ediliyor. Ekibin lideri Jack Crow, siyah deri ceketi, güneş gözlükleri ve vampirleri avlamak için kullandığı arbaletiyle oldukça cool bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Filmin ana temasını oluşturan rock konsepti de avcıların karizmasını arttırıyor. 

Adrian Fahrenheit Tepes 

Konami’nin video oyunu serisinden uyarlanan Netflix çizgi dizisi Catlevania’nın vampir avcısı karakteri Alucard, köylüleri Dracula’dan korumak için canavar savaşçısı Trevor Belmont’la birlik olup, Dracula’nın ordularıyla savaşıyor. Bir dhampir olan Alucard’ın babası Dracula ve annesi ise engizisyon tarafından ölüme mahkûm edilen bir insan. Alucard, vampir güçlerini ve savaşçı yeteneklerini birleştirip Dracula’nın zulmüne karşı geliyor. 

Blade 

Çizgi romanlarda ve onların uyarlamalarında da vampirler geniş yer tutuyor. DC’nin de birçok vampir karakterleri hatta Batman vs. Dracula hikâyeleri olsa da Marvel’ın bir karakteri, DC vampirlerinin oldukça önüne geçiyor. Bu karakter, vampir avcıları arasında bizim için özel bir yeri olan Eric Brooks, namıdiğer, Blade. İtiraf ediyorum, vampir avcıları derlemesi olan bu yazının yazılma amacı; sonunda Blade’den bahsedebilmekti.

Blade’in annesi, hamileyken bir vampir tarafından ısırılıyor ve bunun sonucunda, bir dhampir olan Blade Blade doğuyor. Blade, vampirlerin bütün doğaüstü özelliklerine sahipken aynı zamanda onların zayıf yönlerinden de münezzeh bir çocuk. Güneş ışığına karşı zayıflığı bulunmayan karakter, vampirler arasında Gündüz Yürüyen olarak anılıyor. Sokaklarda evsizlerin kanıyla beslenirken yine Van Helsing’in isim babalığı yaptığı bir karakter olan Abraham Whistler’la tanışıyor ve ondan, vampir avlama sanatını öğreniyor. Blade’in annesini ısıran vampir ise Deacon Frost. Frost, çizgi romanlarda ve Blade 3’te de gördüğümüz Hannibal King’i ısıranla aynı vampir ve Blade’in baş düşmanlarından biri.

Marvel evreninde vampirler, kapıdan geçmek için kimsenin davet etmesini beklemez ve haç gibi dini sembollerden korkmazlar. Bu evrende vampirlerin korktuğu iki şey vardır; biri güneş ışığı, diğeri ise Blade. Kurgusal vampir avcıları genellikle soğukkanlı ve yalnız tiplerdir. Vampirler konusunda bilgili ve konu avcılık olunca merhametsizdirler. Blade de vampir avcılarının birçok klişesine sahip olmakla birlikte görev odaklı sert mizacı ve dost canlısı olmayan soğuk tavırlarıyla diğerlerinin arasında öne çıkar. Blade, klasik model arabası, siyah paltosunun altındaki çelik yeleği, sırtında taşıdığı kılıcı ve bumerang bıçağıyla birlikte, vampir saldırısı altındayken arkasına sığınılacak ilk karakterdir. 

Favori vampir avcımız Blade’in Mahershala Ali’li yeniden yapım filmi çekimlere başlayıp, Eternals’ın after credits sahnesi de bu filmle ilgiliyken, bu yazıda işinin ehli vampir avcılarından bahsetmiş olduk. Vampirler ne kadar korkutucuysa, vampir avcıları da o kadar güven vericidir. Sizin en güvendiğiniz vampir avcısı hangisi? 

Author

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.