Bildiğiniz gibi, Steve Rogers: Captain America #1’de, Cap kitabı “Hail Hydra” diyerek kapattı. Ve o gün bugündir internet çalkalanıyor. Dağıldı resmen her taraf, mesele Chris Evans’a kadar intikal etti, çocukçağız dahi şaşırdı, “Hydra?!?!” diye tweet attı. Yazar Nick Spencer’a internetten ölüm tehditleri geldi, Tom Brevoort’a küfredenlerin sayısı, adamın bir gün önce adını bilenlere kıyasla iki katıydı… E en sonunda, bu mesele döndü dolaştı, Marvel’ın babası Stan Lee’nin önüne de geldi.

Megacon’da hayranlarla bir söyleşi gerçekleştirilen Stan’e, “Cap Hydra dedi, ne diyorsunuz?” diye soruldu. Bildiğiniz gibi Cap, Lee’nin bir karakteri değil. Jack Kirby ve Joe Simon tarafından yaratılıyor. Ama onu modern çağa taşıma, Avengers’ın bir parçası hâline getirme kararı, yine Kirby ile birlikte Stan Lee’nin fikri. O yüzden, Lee’nin bu soruyla ilgili fikir belirtme hakkı, en az Kirby ve Simon kadar var… Tabii böyle bir fikir belirtmeyeydi, iyiydi, orası da ayrı. Şunları dedi Lee.

Captain America Hydra

Onu gördüm. Aynı sizin gibi, hakkında hiçbir şey bilmiyorum ama, ben de internette okudum. Baya akıllıca bir fikir, benim aklıma hiç gelir miydi bilmiyorum. Onun çifte ajan olması sizi meraklandıracak, kitapları okumanızı sağlayacak, muhtemelen bir gün filmini yapacaklar. Bence iyi bir fikir. Çılgınca, ama iyi bir fikir.”

Stan Lee’nin Marvel’ı nasıl “iki kişilik yarışta ikinci” kıvamından alıp, dünyanın bir numaralı çizgi roman yayıncısı hâline getirdiğini özetleyen bir cevap olmuş. Aynı zamanda yaşına rağmen hâlâ kimseye “benim yarattığım karakterlerin özüyle oynadılar, vay babam” dedebeyliği taslamaması da takdire şayan. Yalnız yorumlarının, “abi reklam kötü ama, seni konuşturdu işte, amacına ulaşmış, keh keh” civarında olması çok üzücü. Neyse Stan’ciğim, artık sen ne desen zaten kızmamız mümkün değil sana. De diyebildiğini. Vallahi iyi fikir, evet, keşke senin de aklına gelseydi hatta!

PS: Harbiden senin aklına gelseydi işlerdi bu arada. 50 yıllık tarihin üzerine gelince boğazımızda kalıyor. Sen 1970’de yapmış olsan, büyük twist diye alkışlıyorduk!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.