Bu bir teoridir, kaale almayabilirsiniz. Ama bence Batman v. Superman’in bu kadar ciddi bir öfke toplamasının sebebi, sevmeyenlerde yarattığı çaresizlik hissiydi. Daha doğrusu şöyle diyeyim; tüm objektifliğimizle baktığımızda, filmin yarattığı üç grup var değil mi? Bir tarafta filmi seven insanlar. DC hayranı olup olmadıklarını gözetmeksizin aynı gruptalar. Filmi sevdiler, gelecek için heyecanlılar. Öte tarafta da iki farklı grup var. Bunlardan bir tanesi, DC’yi zaten sevmeyenler. Superman açmıyordur, Batman sarmıyordur mesela. Onlar zaten “ya tutarsa?” diye gitmiş, umduğunu bulamamışlardır. Bir de işte, DC sevip, ya da hiç değilse nötr olup filmi sevmeyenler var. Bu üç kategoride mutabığız değil mi?

İşte sonuncu grup insan için dev bir ümitsizlik abidesi Dawn of Justice. Çünkü filmle ilgili sevmediğiniz bir şeyler varsa, muhtemelen filmin yönetmeni Zack Snyder’dan kaynaklanıyor ve o adam, sizin sevmediğiniz ne varsa, takriben beş yıl boyunca yapmaya devam edecek bu karakterlerle. Justice League filmi de onun elinden çıkma, DC’nin diğer tüm filmlerinin yapımcılığında da o var. En azından, DC etrafına bir akıl ekibi oluşturana kadar diyelim.

Jeremy-Irons-Alfred-Batman-Superman

DC’nin bu hamlesi zaten o ümitsizlik bulutunu dağıtır gibiydi… Ama benim için, içimdeki tüm o “Ya bir doğru düzgün Justice League göremeyecek miyiz?” korkuları, en çok Jeremy Irons’ın şu beyanlarıyla azaldı. The Daily Mail’e verilen röportajda, Irons’a Dawn of Justice’in ne kadar kötü tepkiler aldığı soruldu. Irons da gerçekten takdire şayan bir dürüstlükle, şunu dedi:

Hak etmişti o tepkileri. Yani, 800 milyon dolar gişe yaptı, o yüzden tepkiler bir şey değiştirmedi, ama film fazla kalabalıktı gerçekten de. Her şey baya birbirine girmişti. Sanırım bir sonraki daha basit olacak. Senaryo kesinlikle daha küçük, daha çizgisel.

Şu hayatta beni bu cümle kadar sevindiren bir şey daha yok DC ile ilgili. Çünkü duymak istediğim şey bu. “Eleştirmenler mi gömüyor? Amaan, yemişim eleştirmeni, biz eleştirmene mi film çekiyoruz, mühim olan gişe” değil, “Gişede çakıldık mı, boşver gişeyi, zaten eleştirmenler gömdü diye gitmedi millet” değil. “Abi biz sıçtık. Farkındayız. Daha iyisini yapmak için oturduk masanın başına”. Ya evet be. Gerçekten evet be efendi Irons. Bu tavırla sen, yıkılmış tüm kaleleri fethedersin, helal olsun ya!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.