Taa Şubat ’14’te, tutmuş “Radiohead cover’ları” diye bir içerik yapmışız. 8 şarkı koymuşuz; tabi daha o günler Spotify‘da yokuz, YouTube dizmişiz alt alta. Şöyle yazmışız o günlerde, bakın:

Radiohead ayrı. Bunun farkındayız. Müzik hayatına sıradan, üzülmüş bir post-grunge grubu olarak başlayıp, ikinci albümlerinde resmen Arena Rock’a niyetlendikten sonra üçüncü albümlerinde her şeyi baştan yazan, dördüncü albümleriyle ise yeni milenyum boyunca Rock gruplarının feyz alacağı çizgiyi yaratan Radiohead, şüphe yok ki diğerlerinden ayrı bir düzlemde hareket ediyor. Bir albümü diğerini tutmuyor; bir belledikleri tarz, diğerinin yanında ölümüne alakasız kalıyor; her birini de başarıyla yansıtmayı başarıyor, beceriyor.

Radiohead bu beyanlarımızdan iki-çeyrek sene sonra, tutup yeni bir albüm çıkarttı. Ve bu albümü de gerçekten bir öncekini tutmuyor. Apple Music, Tidal, Google Play Music ve benzeri Spotify olmayan her yere çıkan yeni albüm, A Moon Shaped Pool dinleyenleri başka yerlere götürüyor, alıyor, vuruyor; hem satıyor, hem de eleştirmenlerce alkışlanıyor. Biz de ona binaen, iki playlist yapalım dedik. İlkiyle karşınızdayız.

Radiohead coverlamak zor bir şey. Çünkü bir kere, çoğunlukla çok sıradışı ritmler ve melodiler kullanıyorlar. Yani mesela, Kid A’in girişinin, Reckoner’in perküsyonlarının mantıklı bir açıklaması var mı? Yok. E bunları oturup algılamak ayrı dertken, yeniden yorumlamak da bambaşka bir dert oluyor elbette. Fakat yine de bunu başaranlar var. Hem de onlarca farklı türde, onlarca farklı yorum katarak, janr atlayarak.

Gerçekten, Reggae, Caz, Elektronik, Rap… Her türlü cover’ı yapıldı Radiohead’in. Biz de Spotify‘da olan en iyilerini şuraya dizdik. Önceki listemize şuradan ulaşabilirsiniz, orada Spotify’da olmayan bazı şahane ötesi şarkılar da var. Özellikle Punch Brothers bizi bir hayli üzdü Spotify’da bulunmayarak. Ama neyse, ölen ölür, kalan sağlar bizimdir. Onları da şuradan dinleyebilirsiniz efendim. İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.