Geçen hafta en iyi ve en kötü 5 dizi oyununu sıralarken bunun ipucunu vermiştik. Siz de o listeyi çok beğenince, devamını çekmek farz oldu. Lafı fazla uzatmaya gerek yok, en iyi dizi oyunlarını listeledik, şimdi sıra çizgi film uyarlaması oyunlarda. Gelin görün ki burada sıkıntı daha büyük. Diziler çok sık oyunlaşmıyorlar, ama çizgi film oyunları tam bir yığın hâlindeler. Elinizi verdiniz mi, kolunuzu kaptırmadan edemiyorsunuz. Hemen hemen hepsi de berbat. Sayıları bu kadar fazla olunca insan meseleye biraz pozitif yaklaşmak istiyor ama mümkün değil. Yapamıyorsunuz.

Bir şeyi listeye girmeden önce netleştirelim: Anime oyunları bu listeye dahil değiller. Emin olun, üçlemeyi onlarla bir gün bitireceğiz, ama şimdilik, sadece çizgi film oyunlarını kaale alıyoruz. Hazır mısınız? O zaman başlıyoruz.

 

En Kötü 5 Çizgi Film Oyunu

5. Epic Mickey 2: The Power of Two

Çizgi Film Oyunu Epic Mickey 2

Epic Mickey ilk duyurulduğunda lisenin ilk kısmına yaraşır bir oyun olacak gibi gözüküyordu. En nihayetinde arkasında Warren Spector vardı, ne kadar kötü olabilirdi ki? Tamam, çıkınca gördük ki bazı ciddi sorunları vardı, ama genel olarak konsept iyiydi, o yüzden de gönlümüzden geçer not aldı. Ama ikinci oyun her yanıyla ucuzluk kokuyordu. Epic Mickey 3’ün geleceğini sanmıyoruz. Sebebi de bu oyun.

 

4. Futurama

Çizgi Film Oyunu Futurama

Family Guy iki kere denedi, Simpsons’ın oyun dünyasıyla tonla flörtü var, South Park bile üçüncü fırsatını elde etti ama Futurama’ya sadece bir şans verildi. Neden? Hayır, hadi sadece bir kere oyun uyarlaması yapıldı da, neden bu kadar kötüydü? Gelmiş geçmiş en iyi animasyonlardan biri Futurama’ya bu reva mıdır? Hayır, South Park’ın, Simpsons’ın oyunları oluyorsa, gezegenlerarası bir kargo şirketini konu alan Futurama’nın nasıl olamıyor?

 

3. PK: Out of the Shadows

Çizgi Film Oyunu PK

Kötü oyunlar söz konusu olduğunda çok geriye gitmek istemedik, zira atari dönemi tek kelimeyle mide bulandırıcı çizgi film oyunlarıyla dolu. O yüzden Donald Amca külliyatından bunu gördüğünüze şaşırabilirsiniz. Ama bize sorarsanız henüz beş yıllık bir endüstride kötü oyun yapmak, PS2 döneminde kötü oyun yapmak kadar büyük bir günah değil. Olamaz. Böyle bir şey mümkün değil. PK: Out of the Shadows tam manasıyla bir kepazelik, utanç kaynağı. Nasıl çıkarttınız bunu göğsünüzü gere gere ya?

 

2. The SpongeBob SquarePants Movie (PC)

Çizgi Film Oyunu SpongeBob

Eminim SpongeBob’un bundan daha kötü oyunları da vardır, fakat benim bu namertle kişisel bir hesabım var. SpongeBob’u çok sevdiğim, yaşımın da gidip CD’ciden almaya müsait olduğu bir dönemde oynadım bunu. Allah bu oyunu kahretmesin. Hayatımda en boşa harcadığım vakit bu oyunun karşısında geçirdiğim olabilir. Point & Click türü bir maceraydı, ama grafiklerinden tutun da oynanışına kadar hiçbir şey doğru düzgün değildi. İşkence çekmek istiyorsanız bugün de oynayabilirsiniz.

 

1. Family Guy: Video Game!

Çizgi Film Oyunu Family Guy

Griffin ailesi geçtiğimiz senelerde Back to the Multiverse ile şansını bir daha denedi, açıkçası şu ayıptan sonra nasıl yüz buldular bir oyun daha çıkartacak, bizim de oyunla ilgili en büyük sorumuz buydu. Back to the Multiverse yine buna kıyasla tam bir facia değildi, ama gerçekten, şu oyunun stealth kısımları hâlâ hayatımızda oynadığımız en berbat stealth görevlerinden biri olarak zihnimizin özel bir köşesinde duruyor. Family Guy karakterlerini çıkar, o iki üç kıkırdadığın yer de gitsin, geriye kalan kelimenin tam anlamıyla lüzumsuz bir kod yığını.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.