Sizi çocukluğunuza götürmek istiyorum. İşiniz gücünüzün oyun oynamak olduğu günler. Sabah kalkıp bilgisayarınızın başına geçiyorsunuz. GTA III yeni çıkmış, belki de hâlâ atari oynuyorsunuz. Akşama kadar oyun dünyanızdasınız ve orası dünyanın en güzel yeri. Ama çeper bir aktivite oyun oynamak. Etrafınızda sizin kadar oyun oynayan çok tanıdığınız yok. Sonra televizyonu açıyorsunuz (ya da benim gibi, evinizde anten olduğu için komşu evindeki kablo TV’de denk geliyorsunuz) ve karşınızda dönemin müzik kanallarından biri var. Bir klip çıkıyor. Klip, etiyle, sütüyle bir video oyun şeklinde çekilmiş. Kenarda High Score yazıyor, klibin başında belki “Start” ekranı var…

O hissi hatırladınız mı? Güzel. Bu liste size o hissi tekrar yaşatmak için yazıldı. Artık oyunlar ana akım kültürün bir parçası, ama içimizde bir taraf hâlâ video oyun şeklinde çekilmiş klipleri görünce mutlu oluyor, biliyoruz. O zaman buyurun, hep beraber mutlu olalım!

 

10. Eric Speed – Maniac

Listeyi çok bilinmeyen bir parçayla açalım. “Dünyanın en hızlı kemancısı” namıyla ünlenen Eric Speed’in, Maniac klibi, hem kulakların, hem de oyuncu kaslarının pasını temizliyor. Çok net ve açık konuşuyoruz, Maniac’ cover’ının bir oyun şarkısı olması gerek. Yani arkada bu çalarken bir beat ’em up oynasak üzerimizden üç yıllık yorgunluğu atarız bizce.

 

9. Das Racist – Who’s That? Brooown!

New York’lu hip hop grubu Das Racist’in bu klibini çok seviyoruz. Yani oyun şeklinde çekilmiş olmasında değiliz sadece, zaten bu listedeki tüm klipler aynı şekilde. Biz en çok çoğu oyun klibinin yaptığı gibi “ya GTA, ya Nintendo” yolundan sapıp, şeklen Sierra macera oyunlarına yoluna girmesini sevdik. Arayüzüyle beraber, bütün hâlinde!

 

8. 50 Cent – Heat

50 Cent’in oyun dünyasıyla olan ilişkisini sonradan çıkardığı oyunlarla iyiden iyiye anladık zaten, ama onları bilmesek de Heat’in klibinden yeteri kadar anlayabilirdik. Klip tümden grafikleri bir hayli kötü bir GTA şeklinde çekilmiş. Anlayamadığımız tek şey oyunu oynayan panpaların hangi konsolun kolunu tuttukları. Sanıyoruz orijinal Xbox’ın dev kolları onlar ama… Tam çözemedik.

 

7. Beck – E-Pro

Beck’in E-Pro klibi, başında start ekranına veya kenarda çıkan HP barına sahip olmayabilir ve sonlara doğru baya sürrealleşebilir, ama tüm izlediğiniz şeyin zaten bir hayli marjinal bir oyun olması gerektiğini anlamak çok zor değil. Bir kere, tüm klipte Beck dışında her şey vektör grafikleri şeklinde. Güzel şarkı, güzel klip.

 

6. Goldfish – We Come Together

Güney Afrika’lı elektronika grubu Goldfish’e bayılıyoruz. Bir yandan dans müziği yaparken, bir yandan kendi kültürlerini de enjekte etmenin bir yöntemini bulabiliyorlar. Bir de tutup böyle klipler çekiyorlar. Q’Bert’tan Pitfall’a, klibin başındaki Goldfish logosuna kadar en benim diyen oyun kadar oyun gözüken bir klip çekmişler.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.