İki yeni nesil konsol da üçüncü senesinin içinde an itibariyle. Ve bir şey itiraf etmemiz gerekiyor, iki yeni nesil konsol da, yani PlayStation 4 ve Xbox One, münhasır oyunlar konusunda biraz zayıflar. O platformlara özel oyunların sayısı her iki konsol için de çok iyi değil. Biz o yüzden, üçüncü senelerinde her iki konsola birden göz atarken, sayıyı biraz güdük tutalım dedik. Bu etapta da Xbox One’ı inceliyoruz. Buyurun: XBO sahiplerinin, 2016’da mutlaka arşivlerinde bulundurması gereken 5 PS4’e özel oyun.

 

5. Rare Replay

Rare Replay

Az buçuk geçmişe ilginiz varsa, zaten Rare Replay‘in sizi dev tahrik ediyor olması lazım. Ha eğer yoksa da, az buçuk geçmişe ilgi iyidir, buradan başlamaya ne dersiniz? 90’ların en etkili oyun yapımcılarından biri olan, en kadife işlerini de Nintendo konsollarına çıkartan Rare’in hak meselesine takılan GoldenEye hariç bütün klasiklerini bir diskte toplamak, en hafif tabiriyle oyun tarihine büyük hizmet; net tabiriyle de insan şükrettirecek bir iş.

 

4. Halo 5: Guardians

Halo 5

Halo 5 olmak kolay bir şey değil. Lütfen önce onu kabul ederek başlayalım Guardians’ı eleştirmeye. Tökezlediği pek çok yer var, özellikle “yeni” karakter zannettiği şeyin aslında aynı zırhın laciverdi olması pek acıklı. Split-screen olmaması da kabul edilebilir bir şey değil. Ancak, eğer Xbox One sahibiyseniz mutlaka oynamanız gereken oyunlar kategorisine de giriyor Halo 5. Çünkü Halo sevenleri tatmin edecek pek çok detaya da sahip…

 

3. Fantasia: Music Evolved

Fantasia

Listenin ve belki de yeni neslin en acayip fikirlerinden biri Disney’nin biri 1940’larda, diğeri ise bu yüzyılın sonunda çıkmış iki aykırı çizgi filmini alıp bir ritm oyununa dönüştürmek. Samimiyetle söylüyoruz, bu fikir zaten müzik oyunları dünyasını kahvaltıdan önce sekiz kere değiştiren Harmonix‘ten başka kimsenin başının altından çıkamazdı. Sonuç: Kinect’i en iyi kullanan oyunlardan biri, hem de en kaliteli ortak payda oyunları arasında.

 

2. Forza Motorsport 6

Forza 6

Anlayamazsınız. Forza Motorsport 6’da yağmur yağmaya başladığı zaman o damlaların ön cama vurması, hızlandıkça yan camda erimesi, o izler, o atmosfer… Hem de ne. Forza 5’in çok bariz bir şekilde çıkışa yetiştirilmek üzre itelenmesinin, Forza Horizon 2’nin de küçük kardeşi Xbox 360’a çıkma mecburiyetinden dolayı potansiyelini tam sergileyememişinin ardından Forza Motorsport 6 bir vahaydı resmen. Yarış oyunu sevenler için, Sony – Microsoft rekabeti şimdilik tek taraflı Microsoft üstünlüğünde…

 

1. Sunset Overdrive

Sunset Overdrive

Insomniac Games bu konsol neslinde tam bir şark kurnazı. Dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, kendisinin hem PS4 listesinde, hem de XBO listesinde birer oyunu var. Yalnız onların PS4 oyunları, listenin alt sıralarındaydı, Sunset Overdrive ise tepede. Bunun sebebi, Xbox One’a uğramış en özgün oyunlardan biri olması. Kabul, oyunun mizah sandığı şey aslında çok da mizah değil. Ama Second Son da grafiti yapıp sisteme başkaldıran bir genci havalı sanıyor. Oluyor öyle şeyler, esas oyun mühim ki, o da zaten zımba gibi!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.