An itibariyle dijital müzik dağıtımı konusunda müthiş bir savaş dönüyor, takip ediyor musunuz? Yarışın üç büyük atı var gibi gözüküyor. iTunes ve iPod sağ olsun bu konudaki mazisi köklü, arşivi geniş olan Apple bir tarafta. Jay-Z ve saz arkadaşlarının gazıyla hızlı giren ama şu sıralar sadece “Beyonce’nin albümünü bulabileceğimiz yer” olarak kalan Tidal bir tarafta. Hepsinin dışından gelip, nedense benim daha sevimli bulduğum Spotify öteki tarafta.

Bilmiyorum, bu üçü arasından Spotify size de daha bize yakın, müziksevere yakın bir yerde duruyor mu? Benim için epey öyle geliyor, bu yüzden de Spotify diğer rakiplerine kıyasla avantaj elde ettikçe ya da –bu durum için geçerli olduğu üzere– kaybettiği avantajları geri kazanınca seviniyorum. Takdir edilmesi gereken bir iş yapma biçimi, yayılması gereken bir müşteri muamelesi destek alıyormuş gibi hissediyorum. O yüzden de yaşanan ve az sonra izah edeceğimiz olaylarla ilgili, şu yazdığım kısa şiiri sizlerle paylaşmak isterim.

Çok absürt bir şey olacak, o yüzden sakin olun.

Playlistleri olay
Tavsiyeleri olay
Nasıl aldı ama
Taylor’ın haklarını Spotify

Takip edenler anımsayacaktır, Taylor Swift bundan yaklaşık iki üç sene kadar önce Spotify ile kavgalı bir şekilde yollarını ayırmış; bununla alakalı da uzun uzadıya bir açıklama yapmıştı. Spotify’ın iş modelinin müzisyenler için sağlıksız olduğuna inanan Swift, buna karşılık Apple Music ile çalışmayı tercih ettiğini duyurmuştu. Hatta sonrasında Apple Music’i de hedeflerine eklemiş, Cupertino’ya politika değiştirtmişti. Bütün bunlar olurken de Taylor Swift’in Spotify’daki katalogu kalkmıştı.

İşte şimdi o katalog geri geldi. Konuyla alakalı resmiyete yakın tek açıklama onaylı bir Taylor Swift fan sayfasından, 1989 albümünün 10 milyon satış barajını geçmesini kutlamak amacıyla yapıldığına dair geldi. Artık bir hayran hediyesi midir, Spotify ve Swift özel bir anlaşma mı imzalamışlardır bilmiyoruz. Neticede Spotify çok önemli bir karşı argüman kapatmış oldu.

Buraya yazıyorum. Spotify Prince şarkıları alırsa bir gün, o zaman iyice konuyu kapatmış oluruz. Şimdilik Taylor’la yetinelim. Siz ne dersiniz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.