Anımsayacaksınız, dün sizlere hem Marvel, hem de Square Enix’in “Bizi özleyin anacım, yarın sert duyurularla geliyoruz” dediklerini haber geçmiş, Slashfilm’den bir okurun bunu Kingdom Hearts 3’e yormasını da çok mantıklı bulduğumuzu belirtmiştik. Square Enix Kingdom Hearts’ın yapımcısıydı, Kingdom Hearts da Disney evrenlerine uğrayan bir oyundu. Mantıklı düşünmüşüz aslında bu yoruma katılarak… Ama bir yandan da, epey küçük düşünmüşüz.

Zira Square Enix sadece bir stüdyo değil, aynı zamanda bir dağıtımcı. Ve bünyesinde başka başka stüdyolar da var. 2010’ların başında Batı’ya açılmaya karar veren kuzenleri Capcom ve Sega gibi, Square Enix de vakti zamanında parayı basıp Batı menşeli birkaç stüdyo satın aldı. Bunlardan biri, Legend sonrası Tomb Raider ve tüm Legacy of Kain oyunlarıyla haklı bir şöhret kazanmış olan Crystal Dynamics, ötekisi de Human Revolution sonrası Deus Ex oyunlarını yapan Eidos Montreal. Ve şimdi, bu iki stüdyo, Square Enix ve Marvel’ın yeni anlaşması ışığında minik bir projeye başlıyorlar. Marvel Gaming Universe.

Baştan belirtelim, serinin adı bu değil. Ama bizce bu olsa yeri; zira Square tek bir oyun duyurusu yapmadı. Bir proje duyurusu yaptı. Yukarıdaki kısa videoyla, sayısı belirli olmayan bir grup oyun duyurdular. Fragmanın başlığını da dikkat ederseniz zaten, The Avengers Project diye koymuşlar. Bize rota çok belli bariz gibi geliyor. Aynı MCU’nun yaptığı gibi, belirli kahramanlara solo oyunlar yap, sonra hepsini bir Avengers oyununda topla.

Tabii buradaki kilit soru, hangi karakterler? Fragman sadece dört çekirdek Avengers karakterine ima eden görseller kullanıyor: Thor, Hulk, Iron Man ve Captain America. Bu tabii ki MCU ile bir göbekten bağ ima etmekte; ama bir yandan, an itibariyle Avengers markasına dair en bilinen karakterler de bu dörtlü olduğu için, safi bir pazarlama kararı olması da olası. Bizi en kıllandıran şey ise, Square Enix’in “Detaylar için 2018’i bekleyin” deyip, ilk bakışta saçma sapan gelen bir tarih duyurmuş olduğu gerçeği. Tabii sonra 2018’de Avengers: Infinity War‘ın çıkacağını hatırlıyor ve fragmanın gereksizce yaptığı “Re-Assembled” vurgusuna başka bir gözle bakmaya başlıyorsunuz.

An itibariyle bu evrene dahil olması mümkün gözükmeyen ve bildiğimiz iki Marvel oyunu geliştirilmekte, Sony‘nin PS4 için çıkartacağı Spider-Man oyunu ve Telltale imzalı Guardians of the Galaxy serisi. Eli kulağında olan yeni Marvel vs. Capcom’u saymıyoruz bile. Marvel’ın tüm karakterlerinin oyun haklarını tümden elde tuttuğu için, çakışmalar da mümkün olabilir elbette; ama Sony ve Telltale ile en azından bir zamanlama anlaşması yapmış olma ihtimalleri de yüksek. O yüzden, bu 2018 meselesi, hukuki bir engelden de doğuyor olabilir.

Herhalde şu an itibariyle tek söyleyebileceğimiz şey, oyunların filmleri takip etme ihtimalinin çok ortada olduğu yönünde. Ancak bizim temennimiz, edebiliyorsa da etmesin. Mümkünse Thor’la Magneto’yu dövüşürken görelim. Dr. Doom ile Iron Man laf atışsın. Spider-Man Deadpool ile halaya dursun. Bunların hepsi mümkünse, hepsini istiyoruz Square. Çok habersiz bırakma bizi!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.