Bir Marvel hayranı olarak belirtmeliyim ki MCU’nun gidişatı ve başarısı konusunda gayet memnunum. On seneyi aşkın süredir hayatımızda olan MCU’nun yakaladığı ivme ve kazandırdığı şeyler derken tüm dünya sineması ister istemez farklı bir çağa adım atmış oldu. Zira bunu fark etmemek için kör falan olmak lazım.

İlk zamanlarında henüz acemilik dönemini atlatmaya çalışan MCU’nun, gün geçtikçe hiç istenmeyen denizlere doğru yelken aldığını görmek beni hafiften kırıyor. Evet, öyle. Çünkü her ne kadar ben inkar ederek vaktimi öldürsem de bu bir para meselesi ve eninde sonunda bu suya cumburlop diye atlanacaktı. Kaçış yoktu zaten; sadece ben yüzleşme vaktimi erteleyip duruyordum.

7mgg42wq3zz21

Tutkularımızın ve sevdiğimiz her şeyin, üreticilerin gözlerinde bir çift dolar sembolü haline gelmesi, inanın bir geek olarak üzüyor beni. Ama sektör bu, gidilen yol da belli. Kimse beş kuruş kazancı olmadan adım atmaz, malum. Marvel da atmıyor, hatta işi hırsa bağlayıp daha da ileri taşıyor. Aynı şeyin laciverdini, bir de böyle deneyelim istiyor: Avengers: Endgame, after-credits sahneleri ve yepyeni görüntüler ile tekrardan sinemalara geliyor!

Doğru okudunuz. Ülkenin dört bir yanında hala birtakım sinema salonlarında tek tük de olsa gösterimde olduğunu düşündüğüm Avengers: Endgame, bu sinemadaki gelir savaşlarında son bir atak yapmak için geri dönüyor. Tabii bu dönüşünün Türkiye’de herhangi bir etkisini görür müyüz emin değilim, ancak zaten konuşmak istediğim konu da Marvel’ın genel olarak bu dönüşünün ardındaki fikir.

Bariz olanı saklamaya gerek yok: Marvel, Endgame‘i tekrardan sinemalara sürerken yeni görüntüler koyarak daha fazla izleyici çekme peşinde. Bunu da sırf James Cameron’ın Avatar filminin hasılatını geçebilmek adına yapıyor. 2.743 milyar dolar gelir elde ederek, Avatar‘dan yalnızca 40-45 milyon dolar geride kalmış Endgame. Dünya çapında düşünülürse, bu kadar para onlar için devede kulak aslında. Kırılan tüm rekorlar yetmemiş gibi, Disney bir de birincilik tahtına göz dikmiş. Ne diyelim, Allah doyursun.

avatar-2-3-ve-4un-vizyon-tarihle-lna9_cover

Şimdi soracaksınız, “Bir şirketin hasılat yapma isteği neden bu kadar sıkıntılı geldi sana?” diye. Açıklayayım. Marvel’ın çok ağır bir hayranı olarak para kazanması yönünde bir derdim yok, itiraf edeyim. Ancak üç saat boyunca sinemada her türlü duygunun tillahını yaşadığım bir filmi, sırf yeni birkaç görüntü ve bir de after-credits gelecek diye tekrardan izler miyim, bilmiyorum. Konu para veya bir içeriği tekrar tekrar tüketmekten kaçınmak değil. Yıllar boyunca VCD’de izlemekten dolayı eskittiğim onca film CD’si ve hafızama kazınan sahne ve repliklerle bunu asla söylemem zaten. Ama gel gelelim yaşadığımız internet çağında bunu yapmaları ne kadar akıl kârı, emin değilim.

Bir filmin korsan versiyonu bile daha ilk günden internete düşebiliyorken, Marvel’ın ekstradan kırk küsür milyon dolar için “Bu sefer sos ekledik, bayılacaksınız!” düşüncesi beni üzdü. Bunu keşke Blu-Ray eklentisi olarak sunmuş olsalardı da, gözlerini hırs bürümüş demek zorunda kalmasaydım.

null

Aşırı tepki veriyor ya da sizinle ortak düşünceleri paylaşmıyor olabilirim. Ama ben bir tık rahatsız oldum bu durumdan, sizlere de anlatmak istedim. Tüm bu para manyaklığı Disney temelliyse eğer, çok da konuşmaya gerek yok aslında. Malum, senelerdir mahvedilen külliyatlar var, Marvel da bunların arasına girmese Disney’in bir tarafları şişebilirdi.

Sormadan edemeyeceğim: Türkiye’de de tekrardan gösterime girecek olsa, bir kez daha gitmeyi düşünür müydünüz? Endgame davası sizin için komple kapandı mı, yoksa yıllar geçse de filmden kalan soru işaretleri ve eksiklikleri tamamlamak adına gelecek her türlü yeni içeriğe tamam mısınız? Rowling’in, tüm kitaplar bittikten sonra bilinmeyen bilgiler diye patlattığı haberlerin çukuruna gitmez inşallah bu durum. Çünkü öyle bir yere gidiyorsak, gerçekten vaziyet vahim.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.