5. En İyi Yardımcı Oyuncu, Erkek

international-trailer-for-whiplash-with-jk-simmons-and-miles-teller

Bu kategorinin şimdilik gözüktüğü kadarıyla tek bir garantisi var ve bu beni çok mutlu ediyor. Yıllardır TV, sinema, oyun demeden her yerde ve her şekilde oyunculuk yapan emektar aktör J.K. Simmons‘ın parlama zamanı gelmiş olabilir. Whiplash’te unutulmaz bir performans verdiği söylenen aktör (görmedik ama inanırız) şimdiden smokinini satın alsa iyi olur. Onun dışında adı en fazla geçen isimse Edward Norton. O da, dürüst olalım, Birdman adaylıkları çarşaf listeyle seçime girer gibi toptan domine edeceğinden oralarda olacak.

Bu ikili dışında yine biraz sallantıda isimler var. Boyhood Akademi’yi etkilerse, kadronun en tanıdık isimlerinden Ethan Hawke kenardan kendine bir adaylık çıkartabilir. Benzer bir şey Mark Ruffalo için de geçerli. Boyhood’un da, Ruffalo’nun filmi Foxcatcher’ın da aldığı eleştiriler çok olumlu. İki film de festivallerden ödüllerle döndü. Sorun Akademi’yle kumaşının tutup tutmayacağı. Tutarsa, Hawke da, Ruffalo da aday olacaklardır.

Bu adaylık dalında illa ki bir iki joker kart da oynanır. Biz bu seneki kartlardan birinin, yaşına başına hiç bakmadan 20 yaşındaki bir adamın dinamizmiyle rol kesen Robert Duvall olabileceğini düşünüyoruz. The Judge formül senaryosuna rağmen oyunculuklarıyla ön plana çıkan bir işti. Downey Jr. için zor, ama Duvall için bir adaylık çıkabilir. Diğer joker kart da Akademi’nin sevgilisi Christoph Waltz olabilir. Big Eyes’da Waltz başrol oynuyor, fakat muhtemelen stüdyo onu yarışmanın daha az kızışık olduğu yardımcı oyuncuya kaydıracaktır.

 

6. En İyi Yardımcı Oyuncu, Kadın

a-most-violent-year-jessica-chastain

Oscar ödüllerinin daima en tahmin edilemez dallarından biri de En İyi Yardımcı Oyuncu, Kadın dalı olmuştur. Aylar ilerledikçe bir “muhtemel kazanan” belirir, fakat adaylıklar çok karışıktır her zaman. Bu sene de öyle. Görebildiğimiz kadarıyla iki net favori var ama adaylık için. Bunlardan biri, yine stüdyonun ödül umuduyla kategori kaydıracağı iki isim: Boyhood filmiyle sükse yapan Patricia Arquette ve Interstellar ile değil, A Most Violent Year ile aday olması beklenen Jessica Chastain. 

Bunlar dışında yine bir Meryl Streep gerçeği var. Cannes’da yarışan The Homesman’de Streep’in yine sağlam bir performans gösterdiğine herkes emin gibi. Adaylığı kimseyi şaşırtmayacaktır. Fakat Streep’ten sonrası için emin gözükmek mümkün değil. Birdman’in çarşaf listesinden Emma Stone da oralara bir yerlere girebilir, ama Akademi için fazla genç ve fazla “pop” da kalabilir. Snowpiercer akıllara gelirse Tilda Swinton aday olabilir, ama gelmemesi de muhtemel. İki ismin de adı ufaktan geçiyor.

Bir de işte her zamanki gibi “sürpriz” bir kısım var. Bu kategori seneler içerisinde hep çıkış yapan aktrislerin kategorisi olmuştur. Marissa Tomei, Angelina Jolie, Jennifer Hudson… Bu bağlamda, çok, çok uçuk bir tahmin olsa da Inherent Vice ile adı geçmeye başlayan Katherine Waterson bize ilginç bir sürpriz adayı olarak geliyor. Olur mu, olmaz mı, göreceğiz, fakat onun da adının şimdiden geçtiği kesin. Inherent Vice’ın başarısına bakacaktır…

 

Tahminlerimiz bunlar. Sizin eklemek istedikleriniz, düşündükleriniz var mı? Varsa yorumlarda belirtiniz!

 

1 2 3
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

4 Comments

  1. En iyi erkek oyuncu: Benedict Cumberbatch; ahaha kafayımı yediniz bu adama verirler çok beklersin 😀

  2. Mehmet Çalışkan Reply

    Kim kazanır bilemem ama sonuçta yine Leo’nun kazanmayacağı kesin 😀

  3. Ahmet Başak Reply

    Rosamund Pike’ın kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum

  4. bi laç gün önce interstaller i izledim oscar alsın almasın 2014 içinde açık ara izlediğim en iyi filmdi diyebilirim. Benedict filmini daha izleme fırsatımız olmadı ama beklentilerim iyi. bu arada interstallerın ödül alması dileğiyle..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.