Welcome to the Earth-2 ile sezonun en iyi bölümlerinden birine imza atılmışken devam niteliğindeki Escape From the Earth-2, ilkinin başarısını pek yakalayamadı maalesef. Yine de kötü bir bölümdü kesinlikle diyemeyiz. Yeni bir dünyaya geçmiş olmanın verdiği şaşkınlıkla muzip espriler ürettikleri ilk bölümün ardından ellerinde pek de malzeme kalmamış olacak ki daha karanlık bir bölüm çekmeyi seçmişler. Açıkçası biraz Escape from New York referansı bekliyordum. Hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur.

Escape from the Earth-2 ile ilgili spoiler‘lı düşüncelerim resimden sonra ektedir.

Neleri Sevdik?

Earth-2 Barry Allen

Geçen bölüm Earth-2 Barry’i hemen kaçırıp hapsettikleri için tanıma fırsatımız olmamıştı. Çocukçağızda bir sünepelik var ama neyse ki Grant Gustin, karakteri hepten ezik oynamamış. Bu bölümün tek eğlendiren yanıydı sanırım. Geçen bölümde aslında Earth-1 Barry’nin Earth-2 Barry’nin yerine geçtiğinin açıklanması iyi oldu. Yine Iris’in salak yerine konmasını bekliyordum. Fakat bu durum fazlasıyla olağan karşılandı sanki? Bir noktada “Joe West, senin dikkatsizliğin yüzünden öldü” diye çıkış yapmak çok zor olmamalı. Adam gerçekten geçen bölüm bok yoluna gitti Barry yüzünden. En azından Iris biraz sinirleneydi ne bileyim. Bu arada Candice Patton’a da rol vermeye çalışma çabaları çok tatlı. Iris’i Earth-2’da polis yapmışlar. Bir işe yarıyormuş, çok bir faydası dokunuyormuş gibi davranıyorlar. İlahi.

Killer Frost & Zoom

Joe, Cisco ve Ronnie’nin öldürülmesinin ardından bu bölümde bizi oyalayabilecek kimseyi bırakmadıkları için Killer Frost ve Zoom odaklı bir bölüm oldu. Danielle Panabaker, geçen haftaki ‘cheesy’ portresinin ardından bu hafta biraz daha sakin, daha karanlık ve ölçülü oynamayı başarmış. Umuyorum ileride tekrar görürüz ama Zoom’a attığı kazığı düşünürsek biraz zor. 2.sezonun başına gelen en iyi şey Zoom herhalde. Gerçekten bu kadar etkili bir kötü adam olmasaydı, böylesine dökülen bir sezonun hali ne olurdu diye düşünüyorum bazen. Ben halen görünce tırsmıyor değilim. O el zaten titremeyegörsün, birine girecek arkadaş.

Neleri Sevmedik?

Portalın Önünde Mal Mal Dikileyim de Zoom Gelip Böğrümü Delsin

Arkadaş bu nasıl bir gerizekalı senaryo yazımıdır? Yahu Cisco oradan “Zoom geliyor kaçın kaçın” diye panik halde fırlıyor, Jay bir de gidip portalın yanında dikiliyor. Ya sen salak mısın? Annen seni küçükken kafanın üstüne mi düşürdü, baban havaya atıp tutmadı mı yavrum seni? Bir de kafanı sokup içeri baksaydın. Bu salaklık ve tırsaklıkla sana süper kahramanlık fazlaydı zaten. Cem Yılmaz’ın dalga geçtiği “kör kuyunun yanında dolanayım da katil beni öldürüp içine atsın” slasher filmi klişesini de yaptınız bu dizide ya, ayağa kalkıp alkışladım. Bir de sahnenin gelişi o kadar belliydi ki, o an Jay’in seyirciye dönüp “eğer halen anlamadıysanız birazdan Zoom gelip beni düdükleyecek” demesini bekledim.

Dipnot: Bunun altından mantıklı bir açıklama çıktığı takdirde laflarımı geri alma hakkım saklıdır. Yine de bu sahnenin salaklığını değiştirmeyecek.

Earth-2 Barry’nin Earth-1 Barry’e Verdiği Gaz

Çoğu zaman bu dizide Barry’nin hızının kaynağı partikül hızlandırıcı değil de diğer karakterlerin verdiği gazmış gibi davranılıyor. “Sen aslansın, sen kaplansın, sen o duvarı yıkarsın, ezersin geçersin, Zoom kimmiş be oğlum, en hızlı sensin” diye diye çocuğu bu günlere getirdiler. Bu gazla “Aslanım be. Valla.” şeklinde nasıl halen ortalarda gezinmiyor, anlamak mümkün değil. Camdan kafesi, frekans tutmadığı için kıramayan Barry’nin tek ihtiyacı olan şey gaz verilmesiymiş arkadaşlar. Bu dizide gerçekten azimle delinmeyecek duvar yok.

Gelecek bölüm King Shark ile ana konuya ara vermiş oluyoruz ama en azından Jaws tribute yapıp biraz eğleneceğimiz çok belli.

Küçük Notlar:

  • Tüm Easter Egg’leri ilk bölüme koydukları için bu bölüme bir şey kalmamış. Cisco’nun Killer Frost’a Elsa diyerek yaptığı Frozen göndermesi ve “Whoa, this is heavy” diyerek Back to the Future‘a atıfta bulunması dışında pek bir şey yoktu.
  • The Man in the Iron Mask: Gelelim esas mevzuya: Demir Maskeli Adam kim? Teorim şu yönde: Sezonun başında gedikler ilk açıldığında Zoom, Earth-1’a geçerek Earth-1 Jay Garrick’i (Jay1) kaçırdı ve Earth-2’ya getirdi. Demir maskeli adam da bu Jay Garrick. O zamandan beri planını uygulamak için Jay’i tutsak olarak tutuyor. Zoom’un Hunter Zolomon olduğunu varsayalım bir an. Earth-2 Hunter Zolomon ve Earth-2 Jay Garrick (Jay2) ikizler. Belki de yıllar süren kavgalarının ardından Zoom ya Jay2’nun gücünü çaldı gerçekten ya da bu hale gelmesine sebep oldu ve elinde onu iyileştirecek bir ilaç var. Kısacası bir sebepten Jay2‘yu elinde tutup istediklerini yaptırabildiğini düşünelim. Bence Jay2 kötü değil ama Zoom’un boyunduruğu altında. Onun emrinde sezon başında Earth-1’a geldi. Farkındaysanız sezonun başından beri de The Flash’ı güçlendirmek için ara ara eğitim verdi. Bazı yerlerde yok ben Barry’nin ölmesine sebep olamam diye trip atıp gitti. Barry’e ihtiyaç vardı ve hindi gibi şişirilmesi gerekiyordu. Ortadan kayboldukları boşluklarda hep ya Zoom ile buluşuyor ya da bir şekilde iletişim kuruyorlardı bana kalırsa. Sezonu geriye doğru izlersem doğrulayabileceğimi düşünüyorum. Peki Earth-1’da parkta gördüğümüz Hunter Zolomon ne ayak? Caitlin uzun süre arayıp Jay1‘ı bulamayınca bence Jay2, Zoom’a giderek “Caitlin kıllandı, napalım?” deyince Zoom da “sen parka getir, beni sanki Jay1‘mış gibi yuttururuz” demiş olabilir. Bu bölümde ölen Jay2 bir plan dahilinde değil tamamen gediğin kapanmış olmasının verdiği bir salak bir rahatlamayla öldü gibime geliyor. Çünkü Velocity-9 sayesinde gücünü alıp Zoom’dan kurtulduğunu sanıyordu. Zoom belasını verdi bu yüzden de.
Author

Bir reklam ajansında esnek saat olarak çalışıyor. Geekyapar yazarı. Hobi olarak spoiler vermeyi seviyor. Dreamer değil. Vizyonsuz. Şu hayatta hep Hufflepuff'liğindan kaybetti.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.