Spawn’ın bende yeri her zaman ayrıdır. Gençlik zamanlarımda “Ana akım çok baydı, alternatif bir şeyler lazım” dönemlerimdeyken keşfetmiş ve hakikaten hayran olunası hikayeleriyle aradığım tadı bulmuştum. DC karanlığıyla Marvel eğlencesini tek potada eritmiş, ortaya farklı esintileri üzerinde taşısa da sonuçta şahsına münasır bir karakter çıkmıştı. Eğer daha önce duymadıysanız, sizi karakteri daha kapsamlı anlattığım “SKA: Spawn“a alayım, ondan sonra devam edelim.

O zamanlarda karakterin popülerliğini gören yapımcılar tarafından, dönemine göre fena olmayan, çizgi romana yakın durmaya çalışmış ama karakterin zorluğu ve dönemin imkansızlıkları sebebiyle çok başaramamış olsa da her geek’in izlemesi gereken bir film de çekilmişti. Sonrasında çok bekledik acaba bir devam filmi olur mu diye ama ses soluk çıkmadı. Süper kahraman filmleri ana trend olunca gözler artık kült takipçileri olan bu karaktere çevrilmiş ve koca egolu adam Todd McFarlane de her fırsatta “Çekicez, çekicez, merak etmeyin” diyerek bizleri oyalamıştı.

443098

En son gelen haberler en azından projede az da olsa bir ilerleme olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda filmin 2016’da artık çekileceğini söyleyen Todd, senaryoyu yazmayı bitirdiğini, şu an düzenleme aşamasında olduğunu eklemiş. “Mevcut senaryo 183 sayfa. Prodüktörler genelde 120 sayfa tercih ediyorlar. Tahminimce 140 sayfaya kadar indireceğim.” diyen McFarlane senaryoyu senarist değil, yönetmen senaryosu olarak hazırladığını, getireceği son nokta da prodüktör bulup oyuncu seçimlerine başlayacak şekilde olmasını istediğini belirtmiş. “Bütçeyi küçük tutmaya çalışıyorum ki, benim yönetmeme izin versinler. Spawn’ı yeniden büyük ekrana taşıyarak onu yeniden büyük yapacağım” diyerek filmi kendinin çekmek istediğini de açıklamış.

Tabi senaryonun bittiğini söyleyince kendisine son durumla ilgili bilgiler de sorulmuş. “Sert R Rated olacak” ilk söylediği şey. Yani film 17+ olacak. Sonra devam etmiş Todd’cuğum, “Bu bir süper kahraman ya da aksiyon filmi olmayacak. Tür olarak korku/gizem/doğaüstü olacak. The Departed’la Paranormal Activity’nin birleştiğini düşünün“. Orada da bırakmamış, “Arka planda bir öcü olduğunu düşünün, bu öcünün sizin benim Spawn diye bildiğimiz karakter olduğunu hayal edin. İlk filmdeki gibi görünecek mi, hayır. Süper kötülerle mi dövüşecek, hayır. O bir hayalet olacak“. Bu fikirleri anlatırken The Grudge ve The Ring gibi Japon korku filmlerinden etkilendiğini belirtiyor Todd. “Bu filmlerin işliyor olmasının sebebi ortada beş değil tek bir şeyin olması. Bu da Spawn olacak. Yanlış yerde yanlış zamanda bulunuyorsanız sizi tarumar edecek şey olacak Spawn” diyerek bitirmiş.

big_thumb_34f7f2a16857cca836cd64c438b69992

Şimdi Deadpool sayesinde R Rated süper kahraman filmlerinin de iş yapabildiği kanıtlandı, o kısımda sorun yok. Korku teması Spawn’ın çok uzak olduğu bir şey de değil. O da tamam, hatta tam anlamıyla karanlık bir Spawn filmi çok daha mantıklı. Ama janra olarak direkt korkuyu seçmek, hem de japon korku filmlerinden Paranormal Activity’den örnek vermek olmuş mu, tam bilemedim. Yani evet karakter bu şekilde anlatılabilir bir bakış açısı olarak ama bu yöntemin işlemesi için gereken deneyim, yetenek, yönetmen tecrübesi Todd’da var mı, o da başka bir soru işareti. Bir de bunu yaparken ana karakterden ne kadar feragat edeceksin o da düşündürüyor mesela. Yani açıkçası benim hayal ettiğim Spawn filmiyle bu söylenenler tam oturmadı.

Tabii daha çok erken, bunlar kağıt üzerindeki laflar. Proje esas hareketlenmeye başladığında ortaya nasıl bir şeyler çıkacağını daha gerçekçi bir şekilde değerlendirebileceğiz. Umuyorum kafasındakileri tam ifade edememiştir ya da yanlış örnek vermiştir, ya da adam benden daha zeki, dahi falan olduğu için ben tam anlayamamışımdır ve ortaya mükemmel bir Spawn filmi çıkar. Böylesi güzel bir markanın böylesi uygun bir dönemde böylesi bir ego tarafından harcanması hakikaten yürek burkar.

Siz ne diyorsunuz geekler? Kuyudan, televizyondan çıkıp gelen bir Spawn heyecan yarattı mı?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.