Star Wars: The Force Awakens geldi, geçti. Film üzerine yapabileceğimiz tüm yorumları zaten yaptık. Beğenen, beğenmeyen; bazı kısımlarını takdir ederken bazı kısımlarını reddeden, inkar eden, eleştiren herkes söyleyeceklerini söyledi. Geriye de filmin detaylarını incelemek kaldı sadece. Peki ne o detaylar?

Filmde birçok irili ufaklı gizem var; ama bir belirgin temadan söz ediyorsak, o da şu: Force Awakens sinema tarihinin en geniş “konuk oyuncu” easter egg yelpazesine sahip. 10 sene sonra yeni bir Star Wars filmi çekileceği gerçeğinin ağırlığı, resmen herkesi etkilemiş; AAA yıldızından, kanka kontenjanı kullanabilecek herkes filmde bir rolü olsun istemiş. Peki siz hepsini fark ettiniz mi? Biz şu dakikaya kadar ortaya çıkan tüm gizli konukları şöyle listeledik. Bakın bakalım kaçını filmden hatırlıyorsunuz?

Ve bu arada, söylemeye gerek yok ama, elbette SPOILER var listede!

 

1. Daniel Craig

01 Daniel Craig

Zaten üzerine uzun uzadıya konuşmaya gerek yok. Malum sahneyi tekrar izlediğinizde, kaskın altındakinin –sesi modifiye edilmiş olsa da- Daniel Craig olduğunu çok net anlayabiliyorsunuz zaten. Detaylarını şurada yazmıştık, bir daha üzerinden geçmeyelim diyoruz.

 

2. Simon Pegg

02 Simon Pegg

Jakku’da Rey’e ekmek veren pis herif var ya? Hah, işte onu ünlü İngiliz yazar ve aktör Simon Pegg oynuyordu. Aynı zamanda Star Trek serisinde Scottie’yi canlandıran, hatta yeni Star Trek filminin de yazarı olan Pegg, dev bir Star Wars hayranı. Ses ona mı ait, dijital olarak modifiye mi edilmiş, başkası mı seslendirmiş bilmiyoruz. Ama kostümün altındaki kesinlikle Simon Pegg!

 

3. Thomas Brodie-Sangster

THE MAZE RUNNER TM and © 2013 Twentieth Century Fox Film Corporation.  All Rights Reserved.  Not for sale or duplication.

Game of Thrones’da Jojen Reed karakterini oynayan, bir vakit de adı Tenten’le anılan –ki yani ne güzel Tenten olurdu bu çocuktan- Brodie-Sangster, muhtemelen Game of Thrones setinden arkadaşı Gwendoline Christie’ye “ya bir konuşsana JJ’ylen, he, olmaz mı, he?” tipi bir darlama uygulayarak kapmış rolü. Rol de ufacık bu arada. Poe ve Finn’in gemisi uzaklaşırken, “3. Rıhtımda onaylanmamış bir kalkış var” diyen subay var ya? Hah, işte o Jojen!

 

4. Nigel Godrich

04 Nigel Godrich

Bunu sadece credits ekranında gördük, filmde neredeydi inanın bilmiyoruz. Yalnız ismi nerede görsek tanırız! Nigel Godrich –ki kendisi de doğruladı zaten- Radiohead’in uzun süredir prodüktörlüğünü yapıyor. Bir nevi altıncı Radiohead üyesi yani kendisi. Godrich filmde bir Stormtrooper’ı oynamış, ama hangisiydi, neredeydi bilmiyoruz. Daha da önemlisi, bağlantı nereden kuruldu acaba? Belki de JJ Abrams Radiohead hayranıdır?

 

5. Bill Hader

05 Bill Hader

BB-8’in sesi, iki kişi tarafından yaratıldı. Bunlardan biri, elbette JJ Abrams. Diğeri ise çok ilginçtir, Amerikalı komedyen Bill Hader. İsmini bilmeseniz de, tipini mutlaka hatırlayacağınız; bu sene de Trainwreck ve Brooklyn Nine-Nine gibi işlerde karşımıza çıkan Hader; BB-8’in sesi için bir mikrofona konuşmuş, Abrams da bir makineyle onları robotik seslere çevirmiş ve birleştirmiş. Genel olarak reaksiyonları öyle almışlar yani. Çok şeker değil mi?

 

6. Billie Lourd

06 Billie Lourd

İsim tanıdık gelmediyse, annesinin adını verelim: Carrie Fisher. Evet, biricik prenses Leia’mızın kızı Billie Lourd’un filmde olacağına dair gırla dedikodu vardı Force Awakens çıkmadan önce. Bu dedikodular, Lourd’un –annesine olan doğal benzerliğinden de faydalanarak- Leia’nın gençliğini oynuyor olabileceğini söylüyordu. E bildiğiniz gibi filmde öyle bir şey yok; ama Lourd yine de küçük bir rol oynuyor. Scream Queens’de de izleyebileceğiniz aktris, Resistance üssünde arka planda gözüken küçük bir role sahip. Dikkatli bakarsanız, hep Leia’nın yanında olduğunu da göreceksiniz!

1 2
Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.